Domek dla kota na zimę – jaki wybrać? Jak zrobić samodzielnie?

Rudy kot stoi na dwóch łapach
Fot. Chris Winsor/ Getty Images
Domowe pupile nie muszą się zmagać z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak w przypadku ich wolno żyjących pobratymców, domek dla kota na zimę może w niektórych sytuacjach naprawdę uratować życie. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji ogród lub działkę.

W niektórych miastach, jest ich na szczęście coraz więcej, urzędy w okresie jesienno-zimowym wydają społecznym opiekunom zwierząt zimowe budki dla kotów. Biorąc pod uwagę fakt, że zapotrzebowanie zazwyczaj kilkukrotnie przerasta podaż, warto również zrobić samodzielnie domek dla kota na zimę.

Domek dla kota na zimę – pomóż przetrwać kotom wolno żyjącym

Domek dla kota to często jedyna szansa na przetrwanie zimy dla osobników wolno żyjących . Przeciwnicy tego typu rozwiązań podnoszą argument, że koty od tysiącleci żyją na ziemi i są naturalnie przystosowane do trudnych, zimowych warunków atmosferycznych. Jest w tym dużo racji. Koty jesienią zmieniają okrywę na zimową i – jeśli tylko mają taką możliwość – gromadzą tkankę tłuszczową, zwiększając ilość pożywienia. Nie wszystkie koty wolno żyjące są jednak w tak dobrej sytuacji, żeby utyć. Zresztą – tłuszcz i okrywa są dobrym zabezpieczeniem przed mrozami, przyjmując, że kot jest aktywny, a przecież każdy musi kiedyś odpocząć. Spanie pod gołym niebem na dużym mrozie zawsze może się skończyć śmiercią – zwłaszcza w przypadku młodych i małych kotów z jesiennych miotów. W najgorszej sytuacji są koty miejskie – na zamkniętych osiedlach nie ma dla nich miejsca. W większości miast nie ma już – jak jeszcze kilka lat wcześniej – starych zabudowań, otwartych śmietników, piwnic i komórek, w których kot wolno żyjący mógłby spokojnie zdrzemnąć się zimą. Na wsiach również powstają nowoczesne domy – ogrodzone, zamurowane, bez budynków gospodarczych. W związku z tym, sytuacja kotów zimą jest coraz gorsza . Każdego roku duża część populacji bezgłośnie zamarza na ulicach, chodnikach, w pobliżu człowieka. Karmiciele stają na głowie, żeby choć trochę polepszyć byt podopiecznych. Tymczasem każdy z nas może zrobić i wystawić domek dla kota na dwór . Oczywiście, ważne jest żeby uzyskać zgodę spółdzielni mieszkaniowej, jeśli nie mamy do dyspozycji własnego ogrodu czy swojej działki. Domek dla kota na zimę jest także dobrą rezydencją dla domowego pupila, który wychodzi na zewnątrz.

Domek dla kota – zrób to sam

Na stronach internetowych fundacji prozwierzęcych każdego roku pojawiają się szczegółowe instrukcje, jak zrobić domek dla kota na zimę . Pomysłów jest wiele. Osoby posiadające zdolności konstrukcyjne i podstawowe narzędzia mogą niewielkim kosztem i nakładem pracy zrobić drewniany domek dla kota na zimę . Najlepsze modele wyposażone są w wiatrołap, a ich dach pokryty jest papą. Oczywiście, ocieplany domek dla kota – jego projekt można znaleźć na fundacyjnych stronach internetowych – musi być zabezpieczony od wewnątrz grubą warstwą styropianu. Najlepiej wybierać płyty o grubości 10 cm, ale przy użyciu grubej warstwy drewna sprawdzą się także cieńsze – 2 lub 5 cm. Najprościej i najszybciej domek dla kota metodą „zrób to sam” można wykonać ze styropianowego termoboksu o pojemności 44 l i wymiarach:

  • długość: 58 cm,
  • szerokość: 38 cm,
  • wysokość: 36 cm.

Pudełka te są wykonane z grubego, termoizolacyjnego styropianu, odpornego na wilgoć. Można je kupić przez internet. Jedyną czynnością, jaką trzeba wykonać, żeby zrobić z niego domek dla kota na zewnątrz , jest wycięcie otworu do wchodzenia. Nie powinien być on zbyt duży, żeby nie narażać mieszkańców na wiatr, można także zastosować wiatrołap. Koty lubią się przeciskać i wchodzić w przytulne budki, więc nie ma obawy, że nie skorzystają z domku. Kwadratowy otwór powinien mieć maksymalne wymiary: 15×15 cm, dla małych kotów można zmniejszyć wysokość wejścia do 10 cm. Średnica otworu okrągłego również nie powinna być większa niż 10–15 cm. Otwór wycinamy z boku i nie przy dolnej krawędzi, lepiej go usytuować wyżej – do budki nie będą miały dostępu inne zwierzęta i chłód z ziemi. Zasady te obejmują także budowę drewnianego domku dla kota . Ponieważ styropian termoizolacyjny jest odporny na wilgoć, nie trzeba go zabezpieczać folią, ale można – tworzy się w ten sposób dodatkową warstwę, chroniącą przed utratą ciepła. Pudła styropianowe są lekkie, a więc na górze trzeba położyć coś ciężkiego, żeby domek się nie przewrócił. Domek dla kota z kartonu nie jest dobrym rozwiązaniem na zimę, chyba że zostanie obłożony płytami styropianowymi i zabezpieczony od wewnątrz przed wilgocią.

>>> Zobacz też:

Zawody związane ze zwierzętami – w jaki sposób można połączyć pasję z pracą?

Wymiary i wyposażenie domku dla kota

Domki dla bezdomnych kotów nie mogą być zbyt duże. Koty są z reguły samotnikami i rzadko kiedy chcą dzielić z innym osobnikiem swoją rezydencję. Zbyt duża budka nie zapewni tak dobrze ciepła jak mniejszy model, a jej mieszkaniec może się czuć niepewnie. Dlatego idealny domek dla kota powinien mieć wymiary:

  • wysokość: 50 cm,
  • szerokość: 40 cm.
  • długość: 30 cm.

Główny element wyposażenia kociej budki to gruba warstwa słomy. Można ją ewentualnie zastąpić sianem lub materiałami sztucznymi, np. polarem. Słoma ma jednak najlepsze właściwości izolacyjne i nie nasiąka wilgocią.

Domek dla kota nie powinien stać bezpośrednio na ziemi. Można go usytuować na drewnianej palecie. Warto go zabezpieczyć przed wilgocią – np. dużymi, foliowymi workami na śmieci.

>>> Zobacz też:

Zobacz film: Jak pies z kotem? Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości