Jaka muzyka będzie najlepsza do nauki przedmiotów ścisłych i humanistycznych?

nauka języków obcych
RichVintage/Getty Images
Źródło: E+
Muzyka to bardzo dobry sposób na odprężenie i urozmaicenie codziennych zadań w pracy lub w szkole. Okazuje się, że słuchanie muzyki do nauki może poprawiać pamięć i koncentrację, a także działać motywująco. Zdaniem badaczy możliwe jest stworzenie idealnych warunków do nauki konkretnych przedmiotów dzięki słuchaniu różnych rodzajów muzyki.

Gdy w latach 50. XX wieku doktor Alfred Tomatis zauważył, że słuchanie muzyki barokowej do nauki może być sposobem na zwiększenie zdolności poznawczych i inteligencji, nazwano to zjawisko efektem Mozarta. Jednak już po kilkunastu latach okazało się, że efekt nie jest aż tak wyraźny, a zmiany w poziomie inteligencji ogólnej są krótkotrwałe. Mimo to efekt Mozarta pozostał na stałe w świadomości społecznej. W XXI wieku badacze ponownie zaczęli zastanawiać się nad tym, jaka jest najlepsza muzyka do nauki .

Jaką funkcję pełni słuchanie muzyki do nauki?

Przede wszystkim muzyka nadaje tempo działaniom i pomaga w zwiększeniu motywacji wewnętrznej. Słuchanie muzyki do nauki wspomaga także procesy koncentracji i zapamiętywania. Pobudzenie intelektualne zmienia się w ciągu dnia w zależności od wielu czynników. Niektórzy najlepiej mogą się skoncentrować rano, gdy są wypoczęci, natomiast inni dużo lepiej zapamiętują informacje wieczorem, przed snem. Wiele zależy od konkretnego chronotypu, czyli wewnętrznego zegara biologicznego, który decyduje o porze największej efektywności. Niektórzy ludzie to typowe skowronki i najlepiej czują się rano, inni to sowy, które uwielbiają nocną naukę i pracę. Na swój chronotyp ludzie nie mają wpływu, jednak dzięki muzyce mogą pobudzić się o różnych porach dnia. Zwiększenie koncentracji porannej dzięki rytmom utworów muzycznych może mieć podobny wpływ jak wypicie filiżanki mocnej kawy lub wyjście do siłowni. W takim razie jaką muzykę do nauki wybrać? Przede wszystkim należy zdecydować się na te utwory, które sprawiają przyjemność i są zgodne z osobistymi preferencjami. Wielu naukowców twierdzi, że tylko muzyka klasyczna wspomaga procesy uczenia się i zapamiętywania, jednak w rzeczywistości największe znaczenie ma wybór tych utworów, których słucha się z przyjemnością. Badania wykazały, że bardzo dobrym pomysłem jest dopasowanie gatunku muzycznego do nauki konkretnego przedmiotu szkolnego.

Jaką muzykę wybrać do nauki angielskiego i polskiego?

W przypadku nauki angielskiego najlepiej zdecydować się na utwory śpiewane właśnie w tym języku. W ten sposób do mózgu docierają bodźce anglojęzyczne i sprawiają, że człowiek przestawia się z języka polskiego na angielski. Dobrze, aby utwory miały stały, spokojny, a nawet monotonny rytm. Naukowcy stwierdzili także, że spokojna muzyka do nauki języków obcych może zwiększać koncentrację i zapamiętywanie. Jeżeli chodzi o muzykę do nauki polskiego , to zdaniem badaczy powinny być to utwory relaksacyjne lub z dźwiękami przyrody. Dobrze jest wybrać takie piosenki, które nie zawierają słów, aby się nie rozpraszać innymi bodźcami. W przypadku nauki przedmiotów humanistycznych najlepsze będą spokojne rytmy, takie jak soft pop lub emocjonalny rock. Muzyka słuchana w trakcie nauki może także działać inspirująco i zwiększać kreatywność, co ma znaczenie przy pisaniu wypracowań, opowiadań oraz rozprawek.

Najlepsza muzyka do nauki matematyki

Matematyka to przedmiot, który wymaga wzmożonej koncentracji, dlatego najlepiej wybrać muzykę klasyczną lub barokową. Badania wykazały, że uczniowie, którzy słuchali muzyki klasycznej w trakcie nauki matematyki, osiągnęli na egzaminie o kilkanaście procent lepsze wyniki niż uczniowie, którzy uczyli się bez żadnej muzyki. Muzyka klasyczna zwiększa wyobraźnię przestrzenną, rozumowanie i myślenie logiczne. Warto jednak pamiętać, że klasyczna muzyka do nauki to nie tylko Mozart , ale także wiele innych utworów, dlatego każdy powinien posłuchać różnych kompozytorów i samodzielnie wybrać najbardziej odpowiednią muzykę. W przypadku matematyki dobrze jest zdecydować się na słuchanie muzyki przez słuchawki, ponieważ pozwala to odciąć się od zewnętrznych rozpraszaczy i zwiększyć koncentrację. Słuchanie klasycznej, spokojnej muzyki do nauki przedmiotów ścisłych może wzbudzać w mózgu fale alfa. Fale te odpowiadają za zwiększenie zdolności umysłowych, a także pomagają w zapamiętywaniu i rozumieniu różnych pojęć. Muzykę do nauki można też potraktować jako pewien rytuał, który pomoże w przejściu w tryb koncentracji i zapamiętywania.

Co pogarsza twoją pamięć? Zobacz wideo:

Zobacz także:

Muzyka lat 90. w Polsce i za granicą. Największe przeboje i popularni wykonawcy

Muzyka lat 80., czyli złota era disco – poznaj największe hity

Tradycyjna muzyka włoska – co warto o niej wiedzieć?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!