W pandemii wzrosło zainteresowanie Polaków uprawą roślin doniczkowych. Skoro nie możemy spędzać w naturze tyle czasu, ile byśmy chcieli, staramy się przynamniej zapewnić sobie jej namiastkę. W domowych uprawach szczególną popularnością cieszą się drzewka, które można wyhodować z pestek owoców.
Jak zasadzić awokado?
Sylwia Majcher zauważa, że uprawa awokado jest zajęciem, które lubią dzieci. – To działa, bo zabieg jest długotrwały – mówi ekspertka i wyjaśnia, jak należy przygotować sadzonkę z pestki awokado.
- Od razu po (ostrożnym) wyjęciu pestki w owocu należy ją oczyścić – najlepiej szczoteczką z naturalnego włosia, ale można też delikatnie papierem ściernym.
- Można ją naciąć, wtedy szybciej zacznie kiełkować.
- Następnie należy włożyć pestkę do wody na kilka dni, zaczepiając o wykałaczki, by nie była zanurzona w całości. Słoik powinien stać na nasłonecznionym parapecie.
- Ostatni krok to przesadzenie pestki do ziemi, gdy zaczną pojawiać się ogonki. Nie należy jednak zakopywać całej, a jedynie jej grubszą część.
- Po kilku miesiącach pojawią się liście.
Jak długo trzeba czekać na owoce? Około 7-8 lat.
Jak wyhodować drzewko cytrynowe?
Dziennikarka podaje przepis także na sadzonkę z pestki cytryny lub pomarańczy, zaznaczając, że proces przebiega inaczej niż w przypadku awokado.
- Po wyjęciu pestek należy je osuszyć.
- W przypadku cytrusów oczyszczenie pestek (np. papierem ściernym) jest niezbędne – nie powinny zostać na nich żadne błonki.
- Następnie pestki można zawinąć w wilgotny papier i włożyć do słoika.
- Po dwóch tygodniach, gdy pestki zaczną kiełkować, można przesadzić do skorupki jajka.
- Pestkę w skorupce jajka należy włożyć do ziemi.
- Po kilku miesiącach pojawią się liście.
Jakie warunki trzeba zapewnić drzewkom z pestek?
– Ważne w przypadku wszystkich sadzonek jest to, by zasadzać je w doniczkach, które mają otwór, a nie w osłonkach - podkreśla ekspertka. Można spód donicy podsypać żwirkiem, by była lepsza cyrkulacja, a na to dopiero położyć ziemię.
Czy te tropikalne rośliny możemy wystawić na taras? – Latem tak, zimą jednak wskazana jest temperatura pokojowa – zaznacza nasza rozmówczyni.
Dlaczego warto hodować drzewka owocowe?
– Mamy obieg zamknięty, nie marnujemy niczego, a poza tym mamy pięknie zazieleniony parapet –przekonuje ekspertka. To jest także wspaniała aktywność dla całej rodziny. – Zachęcam do tego prowadzić kalendarz, sprawdzać, co się dzieje, zapisywać. Dzieci uczą się w ten sposób, jak wygląda cały naturalny proces od pola do stołu – przekonuje Sylwia Majcher.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz pełne odcinki w Player.pl.
Zobacz także:
Które kwiaty posadzić na balkonie? Wybierz rośliny odporne na zmianę pogody
Gynostemma pentaphyllum, czyli ziele długowieczności – zastosowanie i przeciwwskazania
Miód majowy - czyli syrop z mniszka lekarskiego. Jak zrobić i jakie ma właściwości?
Autor: Magdalena Zamkutowicz