Jak skutecznie usunąć pajączki na nogach? "Jest to objaw, a zarazem zwiastun dużo większej choroby"

Jak pozbyć się pajączków na nogach?

Ze względu na niekorzystny styl życia wiele kobiet boryka się z charakterystycznymi pajączkami na nogach. Oznaczają one niewydolność żylną i są nieestetyczne. Co im sprzyja? Jak sobie z nimi poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN mówił flebolog, dr Karol Chakkour.

Kiedy pojawiają się pajączki żylne?

Pajączki żylne to dolegliwość, która jest w 30-40 proc. dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Może być genetyczna, ale nie musi, bowiem na jej powstawanie wpływają także inne rzeczy. Co do nich należy? To m.in. zaburzenia hormonalne związane z okresem ciąży, nadwaga, chodzenie w butach na wysokim obcasie lub uciskających kostkę, mało aktywny i siedzący tryb życia czy noszenie obcisłych ubrań.

- Jest to objaw, a zarazem zwiastun dużo większej choroby, którą jest przewlekła niewydolność żylna i która dotyczy 60 proc. osób dorosłych w krajach rozwiniętych. W Polsce naliczyliśmy, że jest to około 25 mln ludzi. (...) Bez względu na wiek, to się może zacząć bardzo wcześnie. Oczywiście z wiekiem się to nasila. (...) Może to nawet dobrze, że one się pokazują wcześnie, dlatego że zapowiadają coś, co może być dużo gorsze - tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Karol Chakkour.

Jak można im przeciwdziałać? Poprzez chodzenie, jazdę na rowerze, pływanie, taniec - każdy ruch, w którym pracują łydki jest korzystny dla pacjenta, ponieważ pomaga on transportować krew z nóg w kierunku do serca, przez co krew nie zalega w nogach. Często wspomagająco zalecane jest również noszenie specjalnych skarpet i pończoch przeciwżylakowych, jakie dają ulgę nogom zmniejszając dodatkowe objawy.

Jak usunąć żylaki?

Istnieje kilka sposobów na skuteczne usunięcie pajączków. Przede wszystkim jednak, gdy zobaczymy pierwsze z nich na swoim ciele, powinniśmy się udać do lekarza. Flebolog, czyli specjalista zajmujący się leczeniem żył, wybierze wówczas metodę leczenia niewydolności żylnej.

- Na wizycie lekarz porozmawia z pacjentem, zbada go, obejrzy dokładnie nogi czy tam są tylko pajączki czy są też żylaki. Przede wszystkim, co jest bardzo ważne, zrobi badanie USG dopplerowskie, które pokaże, jak te żyły wyglądają w środku - mówił w naszym programie flebolog.

Przy pajączkach stosuje się nieoperacyjną metodę - skleroterapię. Polega ona na tym, że specjalista wstrzykuje do zmienionych naczyń żylnych leku, sklerozantu, którego zadaniem jest zniszczyć naczynie, doprowadzić do jego zwłóknienia, a w konsekwencji do zniknięcia. Potem krew wybiera sobie nowy szlak, co odbywa się bez szkody dla krążenia. Leczenie to często długotrwały proces, w zależności od rozległości zmian na nogach.

- To złoty standard w leczeniu pajączków. (...) Skuteczność takiej metody jest rzędu 70-80 proc., więc jest to realnie bardzo dużo - zaznaczył specjalista.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie