Dla przeciętnej osoby wywoływanie płaczu może się wydawać bardzo trudną rzeczą. Dodatkowo łzy mają wyglądać naturalnie, realistycznie, bez efektu komizmu. Aktorzy radzą sobie z płaczem na zawołanie, dzięki sztuczkom psychologicznym polegającym, m.in. na manipulowaniu emocjami, wizualizacji, korzystaniu z własnych doświadczeń i przeżyć. Jeśli marzysz o tym, by na twoim policzku w kilka chwil pojawiały się łzy, skorzystaj z aktorskich metod! Oto kilka porad, za sprawą których dowiesz się, jak się rozpłakać w przekonujący sposób.
Jak się rozpłakać na zawołanie? Zestaw najlepszych trików z wykorzystaniem emocji i własnych doświadczeń
Na początek zapoznaj się z najpopularniejszymi psychologicznymi metodami na wywoływanie płaczu. Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć dzięki sile emocji, doświadczeń i wyobraźni.
- Wykorzystaj swoje własne doświadczenie z przeszłości. Sięganie do trudnych lub zaskakujących przeżyć, wspomnień i emocji z przeszłości, to jeden z najlepszych sposobów na to, aby po twoich policzkach popłynęły łzy. Jak się szybko rozpłakać? Wyobraź sobie ostatnią kłótnię z partnerem, przypomnij sobie o odejściu bliskiej ci osoby lub odtwórz uczucia związane ze zdaniem trudnego egzaminu. Dzięki stosowaniu tej metody aktorzy są w stanie w bardzo krótkim czasie rozluźnić się, otworzyć oraz przedstawić emocje przed publicznością lub kamerą.
- Wyobraź sobie jakąś trudną sytuację. Niekiedy bywa tak, że samo przypomnienie sobie niełatwych doświadczeń może nie wystarczyć, aby szybko się rozpłakać. Jeśli z wieloma wydarzeniami z przeszłości jesteś pogodzony i traktujesz je jako zamknięty rozdział, wyobraź sobie sytuacje hipotetyczne. Wizualizacja doświadczeń, które nie miały miejsca, a są bardzo realistyczne, może okazać się dla ciebie gwarancją łatwego rozpłakania się. Jak więc rozpłakać się na zawołanie dzięki sile wyobraźni? Zwizualizuj sobie utratę czegoś ważnego dla ciebie, wyobraź sobie emocje związane z niespełnionym marzeniem, pomyśl o chorobie lub śmierci bliskiego członka rodziny. Jest to bardzo drastyczna metoda, ale jednocześnie niezwykle skuteczna.
- Wykorzystaj maksymalnie drzemiące w tobie pokłady empatii. Wiadomym jest, że zadaniem aktora jest wcielanie się w najlepszy możliwy sposób w odgrywanego przez siebie bohatera. Co aktorzy starają się zrobić, żeby się rozpłakać podczas gry? Otóż dążą do tego, aby jak najwłaściwiej utożsamić się z odczuciami swojego bohatera. Jeśli zależy ci na szybkim rozpłakaniu się, rób wszystko, aby wczuć się w emocje, jakie mogłyby towarzyszyć bohaterowi w danej sytuacji. Użyj swojej wrażliwości, empatii i wyobraźni.
Jak się rozpłakać na siłę bez użycia psychologicznych sztuczek? Mechaniczne wywoływanie łez
Czasem dotarcie do własnych emocji i przelanie ich na grę aktorską może okazać się zbyt trudne. Okazuje się, że aktorzy w celu wywołania płaczu korzystają z jeszcze innych sposobów. Oto niektóre z nich.
- Pocieraj intensywnie oczy. Brzmi bardzo banalnie, ale trik ten przynosi bardzo dobre efekty. Jak się rozpłakać na siłę, jeśli nie czujesz emocjonalnego związku z odgrywanym przez siebie bohaterem? Pocieraj oczy! Na początek zamknij oczy, potrzyj je lekko dłońmi, a następnie otwórz je, po czym staraj się przez kilkanaście sekund nie mrugać. Już po chwili powinieneś uzyskać upragniony efekt.
- Wpatruj się długo w jeden punkt. To kolejny, pozornie trywialny, ale niezwykle skuteczny sposób na pojawienie się łez na zawołanie. Co musisz zrobić? Skup się na jednym, konkretnym przedmiocie. Staraj się wpatrywać w niego, bez jakiegokolwiek mrugnięcia okiem. Wytrzymaj przez około pół minuty. Będziesz miał pewność, że jesteś gotowy, jeśli przed oczami pojawi się nieostry, rozmazany obraz. Za chwilę po twoich policzkach popłyną łzy.
- Użyj płynu mentolowego. Jeśli wyczerpałeś już wszystkie sposoby na wywołanie płaczu lub chcesz spróbować jeszcze innej metody – zastosuj spray mentolowy. Środki w aerozolu z dodatkiem olejku miętowego są bardzo łatwo dostępne na rynku. Jeśli substancja dotrze do oka, podrażnia je, a w efekcie doprowadza do płaczu. Nic więc dziwnego, że spraye mentolowe są często stosowane przez aktorów do wywoływania łez w sposób mechaniczny.
Zobacz wideo: Czym jest płacz?
>>> Zobacz także:
Jak poradzić sobie z odrzuceniem? Konsekwencje i sposoby na przetrwanie
Autor: Adrian Adamczyk