Dziecko

Chłopaki też płaczą, czyli jak wychować syna poza schematami. "Ludzie wymyślili stereotypy, żeby oszczędzić na myśleniu"

Dziecko

Chłopaki też płaczą, czyli jak wychować syna poza schematami. "Ludzie wymyślili stereotypy, żeby oszczędzić na myśleniu"

Mimo że w ostatnich latach dużo mówi się różnorodności, to w społeczeństwie nadal mocno zakorzenione jest oczekiwanie, że bycie chłopakiem polega na tradycyjnie rozumianej męskości. Stereotypom dotyczącym płci sprzeciwili się uczniowie z jednego z poznańskich liceów.

Powszechne stereotypy o mężczyznach

Mężczyzna musi być silny, odważny, niezależny, mniej wrażliwy, powinien zarabiać więcej od kobiety, no i oczywiście interesować się głównie sportem, samochodami i seksem. To jedne z najbardziej popularnych stereotypów, które ugruntowały się w naszym społeczeństwie.

Ludzie wymyślili stereotypy, żeby zaoszczędzić na myśleniu, żeby nie było tak, że w każdej sytuacji ty musisz podejmować proces decyzyjny i się zastanawiać, jak funkcjonować. A tak, to zobacz, jak jest prosto - kobitka znaczy się miękka, serdeczna, opiekuńcza i czuła, a facet - dyscyplina, autorytet, władza. Świat podzielony grubą kreską na dwie części jest światem, w którym się prościej żyje, masz mniej wahań

- stwierdziła Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Jej zdaniem, określenie, że coś jest "męskie" oznacza, iż płeć definiuje rolę i sposób funkcjonowania w społeczeństwie i przez to nie ma miejsca na indywidualność.

Młodzież mówi "Nie"

Wychowywaniu chłopców zgodnie ze stereotypami sprzeciwili się uczniowie Liceum Akademickiego w Poznaniu. Wywiesili oni w szkole plakat, którego fragment brzmi następująco:

Chcemy, żeby wszyscy chłopcy wiedzieli, że: nie muszą lubić sportu, mogą płakać, mogą interesować się sztuką i modą, nie muszą oglądać piłki nożnej, nie muszą być napakowani

Inicjatywa młodzieży bardzo spodobała się naszemu gościowi.

Dożyliśmy czasów, kiedy kolejne jedynie słuszne poglądy na życie i funkcjonowanie podlegają obalaniu. (...) Taki drobiazg, oczywiste było, że przedstawiciele różnych ras nie mogą (...) się ze sobą mieszać, dzisiaj przestało to być dla nas, przynajmniej dla większości z nas, problemem. (...) Jeśli chodzi o postrzeganie płci, no chyba właśnie na naszych oczach dokonuje się zmiana, ale strasznie powoli

- powiedziała Aleksandra Piotrowska.

>>> Zobacz także:

Dorota Karbowska – mama, strażak i wojskowa. „Myśleli, że przyjechałam robić tylko zdjęcia”

Czy kobiety są gorszymi kierowcami (i dlaczego nie)

Rodzina wielodzietna, która łamie stereotypy!

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
53
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0