Zjawisko generalizowania i przypisywania pewnych cech niektórym grupom ludzi to stygmatyzacja społeczna. To podstawowy mechanizm tworzenia stereotypów, które są krzywdzące dla wielu ludzi. Skutkiem stygmatyzacji jest wykluczenie społeczne. Jak z nim walczyć? Przypominamy o tym w Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej.
Współczesne rolniczki łamią stereotypy w mediach społecznościowych na temat życia na wsi i roli kobiety. Ich codzienność nie kręci się tylko wokół pracy w polu i hodowli bydła. Z jakimi opiniami się mierzą? O co walczą? O tym opowiedziały w Dzień Dobry TVN.
Mark Bryan jest influencerem modowym i w swoich mediach społecznościowych zamieszcza zdjęcia niezwykłych stylizacji. Są szeroko komentowane, bo mężczyzna zazwyczaj prezentuje się w spódnicach i szpilkach. Dlaczego? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Stereotypy to schematy poznawcze, które wiążą się z nadmierną generalizacją i są dosyć trudne do zmiany. W społeczeństwie funkcjonuje wiele stereotypów, które mogą być szkodliwe dla pewnych grup. Przypisuje się zwykle obiektom z jednej grupy, na przykład kulturowej.
Motocyklistki z zamiłowania, a na co dzień pracują w hurtowni, biurze czy w karetce pogotowia. Chcą przełamać stereotypy dotyczące kobiet, które jeżdżą na dwóch kółkach i organizują wystawę zdjęć.
"Przełamuję stereotypy"
Ewa Minge zamieściła w mediach społecznościowych ważny post. Poruszyła w nim bowiem historię polskiej modelki z niepełnosprawnością. -
Eryka Nawrocka przełamuje stereotypy o młodych rolniczkach. Nagrywa bowiem filmiki na TikToku, na których relacjonuje jak wygląda życie współczesnych kobiet na wsi. Zaciekawieni internauci zadają jej pytania, dlaczego obrała taki styl życia, a ona skrupulatnie na nie odpowiada. - Czasem czuję się jak gatunek na wymarciu pod ścisłą ochroną - deklaruje na jednym z nagrań.
Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika, to najstarsza w Polsce DJ-ka. Dziś ma 83 lata, a z wykształcenia jest pedagogiem specjalizującym się w trudnej młodzieży. Była również żoną dyplomaty i mieszkała wiele lat za granicą, w Szwajcarii. Jest pomysłodawczynią Parady Seniorów. Inspirująca i łącząca pokolenia DJ Wika teraz przeciera kolejne szlaki i występuje w teledysku muzycznym.
Mimo że w ostatnich latach dużo mówi się różnorodności, to w społeczeństwie nadal mocno zakorzenione jest oczekiwanie, że bycie chłopakiem polega na tradycyjnie rozumianej męskości. Stereotypom dotyczącym płci sprzeciwili się uczniowie z jednego z poznańskich liceów.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy mężczyzn, którzy przełamują utarte konwenanse. Łukasz Czerniewski jest panem kosmetyczką, Sławomir Kazimierczuk jest brafitterem, a Tomasz Kołodziejczyk - położnym. Jak wygląda ich praca? Dlaczego nasi goście wybrali akurat takie zawody? I czy kobiety im ufają?