- Jak się robi tatuaż krok po kroku
- Jak się robi tatuaż z henny?
Zobacz też:
Tatuaże minimalistyczne – czym się charakteryzują i jak wyglądają? Inspiracje
Tatuaż - decyzja na całe życie. Historia
Tatuaż to decyzja na całe życie. Wymaga przemyślenia kilku rzeczy – wzoru, miejsca, jak i wyboru tatuażysty. Dlatego warto wiedzieć, jak dokładnie wygląda robienie tatuażu krok po kroku, tak by samemu dobrze się do tego przygotować.
Nie wiemy za wiele o początkach tatuowania. Wiemy natomiast skąd pochodzi nazwa „tatuaż”. Wzięła się ona z modyfikacji słowa tatau, którego używali Polinezyjczycy z wysp Tahiti. Nowe określenie rozpowszechnił kapitan Cook, po powrocie z wyprawy w tamte strony. Z czasem nowa nazwa zaczęła wypierać wcześniejsze terminy takie jak: okaleczać czy barwić.
Tatuaże wykorzystywano w wielu plemiennych rytuałach. Często były one rodzajem inicjacji, podczas której trzeba było wykazać się niemałą odpornością na ból. Kto nie wytrzymał do końca zabiegu, nosił niedokończony wzór, jako oznakę tchórzostwa.
Dlaczego ludzie się tatuują?
Dlaczego ludzie się tatuują? Tatuaż może mieć kilka "zadań". Niektórzy tatuują się, bo to ich sposób na wyrażenie siebie, dla innych tatuaż to symbol ochronny, jeszcze dla innych to wiadomość przesyłana społeczeństwu. Niektórzy tatuują się, bo po prostu tatuaże są teraz modne. Intencji jest wiele.
Jak się robi tatuaż krok po kroku
Tatuaż krok po kroku to, w zależności do miejsca i wielkości wzoru, niekiedy dość długi proces.
· Co i gdzie? Na początku, ważne dla nas – jako osoby tatuowanej – jest to, co chcemy mieć na ciele i w jakim miejscu. Wybór wzoru jest bardzo ważny, gdyż rysunek ten zostanie z nami na całe życie. Dobrymi radami zawsze będą te, które mówią, by nie tatuować sobie imion miłości, która za kilka lat może się zmienić. Nasz wzór tatuażu powinien do nas pasować, dlatego warto pomyśleć o nim, jak możemy się z nim czuć za 10 lat. Drugim ważnym aspektem jest miejsce na ciele, w którym będzie widniał tatuaż. Czy chcemy, by był widoczny? Czy może stanowił tajemnicę i był znany tylko nam. Trzeba zastanowić się, w jaki sposób widoczny tatuaż będzie odbierany np. w miejscu pracy. Z pomocą w wyborze wzoru i miejsca, przychodzi internet, który stanowi istną kopalnię inspiracji. Tak naprawdę, większość tatuaży, które są wykonywane trafiają do sieci, jest z czego wybierać!
· Wybór tatuażysty. Oddając się w ręce osoby, która zrobi trwały malunek na naszym ciele, powinniśmy mieć pewność co do jej umiejętności i stylu. Tatuażysta dokładnie powinien wiedzieć, jak się robi tatuaż. Artyści z reguły mają swój styl i ulubione motywy, które najczęściej wykonują. Warto sprawdzić, czy nasz wymarzony wzór, wpisze się w to, czym zajmuje się dany specjalista. Dodatkowo trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dobrzy tatuażyści są rozchwytywani i oczekiwanie na wolny termin to co najmniej kilka miesięcy.
· Odbicie namalowanego wzoru na ciele. Pierwszy etap samego wykonywania tatuażu to przeniesienie rysunku na ciało. Tatuator po najważniejszych liniach obrysowuje motyw przez specjalną kalkę. Zaznaczy szczegóły, detale i wszystkie elementy, których nie wytatuuje patrząc tylko na ilustrację. Oczywiście wszystko poprzedzone powinno być rozmową, by upewnić się, że to, co jest planowane, odpowiada nam w pełni. Kwestia dobrego zrozumienia pomiędzy klientem a tatuatorem to podstawa.
· Zajęcie miejsca oraz przygotowanie potrzebnego sprzętu. Wykonywanie tatuażu trwa kilka godzin, dlatego wygodne siedzisko, odpowiedni kąt nachylenia ciała, to ważne elementy, by wszystko przebiegło sprawnie i bez problemów. Tatuator wykona tatuaż specjalną maszynką zakończoną igłą, maczając ją w tuszu. Dodatkowo, będzie miał produkty potrzebne do pielęgnacji tatuażu w trakcie robienia i zaraz po.
· Tatuowanie, czyli kilkugodzinny proces, przenoszenia rysunku na ciało za pomocą igły. W zależności od wielkości tatuażu, może być on wykonany w jednej lub kilku sesjach. Ważne, by podczas tatuowania pozostać w bezruchu i mówić, jeśli będziemy potrzebować przerwy czy słabo się poczujemy. Niestety, tatuowanie boli. Podczas pracy, na ciele mogą pojawić się kropelki krwi, to normalne i nie sugeruje niczego złego. Tatuator będzie smarował skórę wazeliną oraz przemywał preparatem dezynfekującym.
· Zabezpieczenie gotowego tatuażu. Po skończonym tatuowaniu, rysunek będzie posmarowany wazeliną i zabezpieczony folią. Do klienta należy właściwa pielęgnacja tatuażu, ale każdy tatuażysta przekaże instrukcje, jak postępować ze świeżym tatuażem. Co jest ważne? Smarowanie i nawilżanie go maścią alantoiną. Proces gojenia to około dwa tygodnie.
Jak się robi tatuaż z henny?
Tatuaż z henny to dobra propozycja dla tych osób, które nie są gotowe na trwały tatuaż, a są ciekawe, jak będą się czuć z ozdobnym rysunkiem na ciele. Jak się robi tatuaż z henny? Potrzebna jest pasta z henny i aplikator. Pastę z henny można kupić w internecie np. na Allegro lub w specjalnie dedykowanych temu sklepach. Jak się robi tatuaż z henny? Aplikator trzeba wypełnić masą z henny i zacząć rysować wzory. Intensywność koloru, zależy od grubości nałożonej pasty. Tatuaż zmienia swój kolor w czasie, na początku będzie rudy (używając naturalnej henny), potem zmieni się na brązowy. Najlepiej starać się nakładać jednolitą grubość pasty i rysować wzory za pomocą liń. Namalowany tatuaż , trzeba zawinąć w folię lub okleić plastrami i tak pozostawić na 6 godzin minimum . Po zdjęciu takiego opatrunku, należy zetrzeć wierzchnią warstwę pasty, pod nią zostanie tatuaż. Tatuaż z henny pozostanie na ciele około dwóch tygodni, dlatego jest dobrą opcją również dla dzieci. To, jak się robi tatuaż dla dzieci , nie różni się niczym od standardowego wykonywania tatuażu z henny.
Wiedza o tym jak się robi tatuaż, na pewno pomoże podjąć decyzję o jego wykonaniu. Warto ją dokładnie przemyśleć, ponieważ tatuaż zostanie z nami na całe życie.
Zobacz też:
- Biały tatuaż i tatuaż UV. Bardzo modne, ale czy niegroźne dla zdrowia?
- Tatuaż pod biustem, czyli zaskakująca ozdoba ciała w nietypowym miejscu
- Usuwanie tatuażu. Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN