Styl Życia

Jak przez lata zmieniły się telefony komórkowe? "Pierwsze były bardzo duże i ważyły 4 kilo"

Dzień Dobry TVN

Styl Życia

Jak przez lata zmieniły się telefony komórkowe? "Pierwsze były bardzo duże i ważyły 4 kilo"

Dzień Dobry TVN

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Jednak zanim posiadanie komórek stało się czymś normalnym, przez długi czas były zarezerwowane głównie dla biznesmenów. Były bardzo drogie i duże - trzeba je było przenosić w specjalnych walizkach. Jak na przestrzeni lat zmieniły się telefony komórkowe? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Paweł Wiśniewski o pierwszych telefonach

Paweł Wiśniewski prowadzi w Bydgoszczy muzeum komórek. W swojej kolekcji ma pierwsze modele telefonów komórkowych, które były tak duże, że trzeba je było przenosić w specjalnych walizkach. 

- Pierwsze telefony był bardzo duże i ciężkie. Ważyły ok. 4 kilogramów. Były jedynie przenoszone z samochodu do biura. Do tego nie każdy mógł sobie na niego pozwolić. Opłaty za połączenie przychodzące, jak i wychodzące były bardzo wysokie - mówił w rozmowie z naszą reporterką Paweł Wiśniewski.

Na szczęście początek nowego tysiąclecia przyniósł rewolucję technologiczną. Firmy zaczęły produkować telefony, które mieściły się już w kieszeni i niemal każdy mógł je kupić. - Na tych telefonach można było grać w gry. W kolejnych modelach zaczęły pojawiać się aparaty, a także kolorowe wyświetlacze - dodał.

Jak powstało muzeum komórek?

Do tej pory Paweł Wiśniewski zgromadził ponad 2,5 tysiąca modeli. - Telefony pochodzą z bardzo różnych źródeł. Zaczęło się od pytania znajomych, czy nie mają w szufladach starych telefonów. Tak zebrałem 20-30 pierwszych komórek. Później zaczęło się kupowanie na aukcjach czy giełdach - wspominał. 

Czy pamięta, kiedy dostał swój pierwszy telefon komórkowy? - Oczywiście. To był 1998 albo 1999 rok. Uzbieraliśmy pieniądz i kupiłem telefon z ogłoszenia w gazecie - opowiadał nasz rozmówca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Piotr Krzymowski zmienia pandemiczne odpady w sztukę. "Zebrałem kilka tysięcy maseczek i rękawiczek"

Dzień Dziecka 2021. Jak obchodzone jest to święto w Polsce, a jak w innych krajach?

Ta torebka jest hitem tego lata. Wiemy, co to za model. Jak noszą ją gwiazdy?

Reporter: Agata Zjawińska
Co sądzisz o tym artykule?
63
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0