Jedzenie odgrywa w życiu każdego człowieka bardzo ważną rolę. Zasiadając wspólnie przy jednym stole, warto jeść prawidłowo. O tym, jak prawidłowo posługiwać się sztućcami w programie wytłumaczyła Dominika Grodowska.
Jak trzymać sztućce?
Zasiadając do posiłku należy zwrócić uwagę na poprawność posługiwania się sztućcami. Trzymamy je w połowie rączki, nigdy nie ustawiamy ich pionowo, ostrzem do góry. Nóż trzymamy w prawej ręce, wspierając palec wskazujący na wysokości dwóch trzecich ostrza, lewą ujmujemy widelec tak, by nabijać na niego jedzenie.
Jak elegancko jeść używając sztućców?
Unosząc łokieć, kierujemy widelec lub łyżkę do ust. Nie pochylamy się nad talerzem. Kiedy potrawę jest trudno nabrać na widelec, a nie można go w nią wbić, możemy pomóc sobie kawałkiem chleba. Trzymając go w palcach lewej ręki, wsuwamy jedzenie na widelec, który znajduje się wówczas w prawej ręce. Tego rodzaju potrawy możemy oczywiście jeść nożem i widelcem.
Wszystko kroimy na małe kawałki, ponieważ na przyjęciu gromadzimy się przy stole głównie po to, aby porozmawiać.
Do ust powinny trafiać tylko małe kawałki potrawy. Jarzyny możemy dzielić widelcem, mięso kroimy tylko i wyłącznie nożem. Jeśli w trakcie jedzenia chcemy sięgnąć po kromkę chleba, otrzeć usta lub coś powiedzieć, nóż i widelec kładziemy na talerzu, nigdy nie trzymamy ich w górze.
Co zrobić ze sztućcami po zakończeniu posiłku?
Po opróżnieniu talerza wspieramy nóż i widelec na podstawce, jeśli znajduje się na stole, lub układamy je równolegle na talerzu, ostrzem noża ku środkowi talerza, a zębami widelca w dół. Nie zostawia się ich skrzyżowanych na talerzu, a tym bardziej nie wspiera o jego brzeg. To nie jest zachowanie zgodne z zasadami savoir-vivre.
Zobacz też:
- Telefoniczny savoir vivre. Co robić, aby nie popełnić gafy?
- Savoir vivre w biznesie – zasady etykiety biznesowej
- Jak być wzorową świadkową i idealnym świadkiem na ślubie i weselu?
Autor: Nastazja Bloch