Jak działa olej z bawełny? Zastosowanie na skórę i włosy

bawełna, nasiona bawełny, roślina
Robin Smith/Getty Images
Z bawełny powstają nie tylko ubrania, z jej nasion pozyskuje się bowiem olej o cennych właściwościach regeneracyjnych. Jest on wykorzystywany do pielęgnacji suchej skóry oraz zniszczonych, porowatych włosów. Powstaje w drodze tłoczenia na zimno, jest lekki i pozbawiony charakterystycznego zapachu.

Wśród wielu zalet oleju z nasion bawełny należy wymienić jego właściwości nawilżające, regeneracyjne, a także przeciwzapalne. Olej nie zatyka porów, uelastycznia skórę, nadaje jej miękkości. Jego stosowanie zaleca się osobom, które mają kłopoty z przesuszoną cerą, ale także tym, u których pojawiły się już pierwsze oznaki starzenia się skóry. Jako że olej z pestek bawełny zawiera spore ilości witaminy E, która przyspiesza gojenie ran, do pielęgnacji powinny go włączyć osoby ze skórą skłonną do podrażnień. Po olej z nasion bawełny spokojnie mogą sięgać osoby z alergią.

Olej z nasion bawełny – właściwości

Olej z nasion bawełny to substancja, która dzięki swoim właściwościom znalazła zastosowanie w kosmetyce, głównie w pielęgnacji skóry oraz włosów. Głównymi składnikami oleju z nasion bawełny są nienasycone kwasy tłuszczowe – linolowy i oleinowy oraz kwas palmitynowy. Ważnym składnikiem są również tokoferole, które działają silnie antyoksydacyjnie, dzięki czemu stosowanie oleju z nasion bawełny pomaga na dłużej zachować młody i piękny wygląd skóry. Olej z bawełny ma działanie głęboko nawilżające, przeciwzapalne, sprzyja regeneracji skóry, a dzięki zawartości witaminy E przyspiesza gojenie się ran, owrzodzeń czy uszkodzeń naskórka. Stosowanie oleju z nasion bawełny pomaga poprawić stan skóry, uelastycznia ją, nadaje miękkość, a co istotne, nie powoduje przy tym zapychania porów. Poprawia ich kondycję włosów, nawilża je, domyka rozdwojone końcówki. Warto sięgnąć po niego w przypadku włosów zniszczonych częstymi zabiegami i ciągłą stylizacją.

Olej z nasion bawełny na włosy

Działający regeneracyjnie olejek z nasion bawełny znajduje zastosowanie głównie w pielęgnacji włosów suchych, zniszczonych, łamliwych, z rozdwojonymi końcówkami. Warto stosować go, gdy są one pozbawione blasku i koloru, czy w przypadku nadmiernego ich wypadania. Olej z bawełny najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji włosów wysokoporowatych, z łuskami, które wymagają domknięcia. Stosowanie oleju z bawełny pomoże przywrócić dobrą kondycję włosów, nawilży je i odżywi, doda blasku, sprawi, że staną się miękkie i delikatne.

Jak stosować olej z nasion bawełny na włosy? Można przeprowadzić tzw. olejowanie, a więc rozprowadzić olej na całej długości włosów godzinę przed planowanym myciem lub pozostawić na całą noc. Rano należy włosy umyć, a następnie wysuszyć. Olejek można wcierać również w same końcówki lub dodawać do innych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji. Efekt jest niemal natychmiastowy – włosy wyglądają na zadbane i zdrowe, łuski zostają domknięte, znika problem rozdwojonych końcówek. Zabiegi z użyciem oleju z nasion bawełny dobrze jest przeprowadzać co 2–3 mycia. Ta naturalna substancja stała się również składnikiem szamponów przeciwłupieżowych.

Olej z nasion bawełny – zabiegi na twarz

Olej bawełniany stosowany jest do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Najlepsze efekty można uzyskać, wykorzystując go do zabiegów dla skóry podrażnionej, przesuszonej, z pierwszymi oznakami starzenia się. Bez obaw można sięgnąć po niego w przypadku skóry trądzikowej, z owrzodzeniami, urazami czy różnego rodzaju schorzeniami, może on znaleźć się również w kosmetyczce osób z alergią. Olej z bawełny regeneruje skórę, dogłębnie ją nawilża, poprawia krążenie, wygładza delikatne zmarszczki. Choć można stosować go w czystej postaci, wcierając w newralgiczne miejsca, stał się składnikiem wielu kosmetyków, jak choćby kremów i balsamów.

Jak stosować olej z nasion bawełny?

Olej bawełniany można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, wykorzystując jego liczne właściwości: nawilżające, przeciwzapalne, regeneracyjne. Olejek zaleca się rozprowadzać bezpośrednio na skórze, ale można także dodać kilka kropli do ulubionego kosmetyku. Jedną z metod pozwalającą wykorzystać dobroczynne właściwości olejku jest wykonanie delikatnego masażu twarzy lub ciała z jego użyciem. Warto też rozprowadzać go na całej długości włosów, by poprawić ich kondycję, nadać im miękkości, blasku i zdrowego wyglądu.

Olej z nasion bawełny wykorzystywany jest w kuchni, dlatego można włączyć go do diety, np. dodawać na zimno do sałatek. Inną metodą jest picie łyżki oleju dziennie. Stosowany regularnie jako uzupełnienie posiłków, reguluje pracę układu trawiennego, łagodzi objawy zapalenia stawów czy dny moczanowej, zmniejsza intensywność przewlekłych bólów głowy. Olej bawełniany przyczynia się jednocześnie do wzrostu odporności organizmu.

Bawełniane kompresy do skóry. Dlaczego warto zrezygnować z wacików? Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości