Czy filodendron jest trujący? Jak uprawiać filodendron?

Doniczka z folodendronem
Fot: CatLane / gettyimages.com

Filodendron należy do rodziny obrazkowatych (Aracae) i pochodzi głównie z Ameryki Środkowej. Jego nazwa wywodzi się od greckich słów phileo (kochać) i dendron (drzewo). Większość filodendronów to rośliny pnące lub płożące.

Filodendrony są bardzo łatwe w uprawie i niezwykle dekoracyjne. Mają piękne, błyszczące liście i oryginalne kwiatostany w kształcie kolby. Mimo tropikalnego pochodzenia czują się całkiem dobrze w naszych domach, a przy zapewnieniu dodatkowo wilgoci będą się odwdzięczać licznymi przyrostami i czasem nawet kwiatami.

Filodendron pnący

Filodendrony pnące, zwane też filodendronami sercowatymi ze względu na kształt liści, są jednymi z najżywotniejszych roślin pokojowych. Nawet w warunkach domowych rosną szybko i wysoko (do 3 m). Wszystkie pnącza potrzebują jednak odpowiedniej podpory – najlepiej sprawdzi się palik bambusowy lub patyk owinięty mchem. Można również uprawiać pnącze w doniczce wiszącej. Filodendron pnący można także posadzić razem z innymi roślinami: fatsjobluszczami, figowcami, diffenbachią.

Zobacz także: Diffenbachia – jak ją uprawiać, pielęgnować i podlewać?

Ta odmiana filodendrona jest łatwa w uprawie i nadaje się dla początkujących amatorów. Toleruje złe warunki atmosferyczne, potrzebuje jedynie stanowiska umiarkowanie jasnego, podlewania i spryskiwania 2 razy w tygodniu (w okresie zimowym należy podlewać raz na tydzień lub rzadziej).

Z czasem filodendron może gubić dolne liście. Można go wtedy przyciąć ostrym nożem tuż nad węzłem. Taki zabieg sprzyja rozkrzewianiu się rośliny.

Jak zamontować podporę dla filodendrona:

1. Wbij palik w podłoże kilka centymetrów od rośliny na ⅔ głębokości doniczki.

2. Kawałek sznurka (długości ok. 20 cm) przywiąż mocno do palika od strony filodendrona.

3. Owiń sznurek wokół łodygi.

4. Zawiąż mocno z przeciwnej strony palika i powtórz na kolejnych wysokościach.

Monstera dziurawa, czyli filodendron wonny

Monsterę dziurawą i filodendron wonny ( Philodendron pertusum ) długo uważano za osobne gatunki, jednak po wielu latach porównań botanicy ustalili, że jest to ten sam gatunek. Istnieje również Monstera obliqua , która jest pnączem i ma mniejsze, matowe liście.

Monstera dziurawa ( Monstera deliciosa ) należy do największych i najbardziej dekoracyjnych roślin pokojowych. Swój tropikalny wygląd zawdzięcza dużym liściom (nawet do 60 cm średnicy) i charakterystycznym dziurkom. Istnieje wiele teorii, które mogłyby wyjaśnić powstanie tych wyjątkowych dziurek na liściach monstery. Między innymi uważa się, że dzięki nim roślina, która naturalnie rośnie w gęstych lasach tropikalnych, dostaje więcej promieni słonecznych. Według innych dziurki stanowią przystosowanie rośliny do silnych wiatrów i deszczów w jej ojczyźnie. Młode liście monstery są pełne i mają sercowaty kształt, podobny do filodendrona pnącego. Dziurki w liściach tworzą się z czasem, jednak można pobudzić roślinę do ich wytworzenia, przycinając starsze, małe liście u podstawy rośliny.

W warunkach naturalnych monstera jest rośliną płożącą, można więc zamontować dla niej podporę, dzięki której będzie się pięła do góry. Zdrowa roślina zacznie wytwarzać korzenie powietrzne, które pomagają jej trzymać się palika. Nie należy ich usuwać.

Owoc monstery jest jadalny i w smaku zbliżony do banana i ananasa. Jednak nie jest on popularny ze względu na zawarte w nim szczawiany wapnia, które drażnią przełyk i wywołują alergię.

Filodendrony o pokroju wzniesionym

· Filodendron podwójnie pierzasty ( Philodendron selloum ) – to gatunek o dużych, głęboko powycinanych liściach. Podobnie jak monstera, polecany jest do dużych pomieszczeń, ponieważ rośnie szybko i osiąga duże rozmiary.

· Filodendron czerwieniejący ( Philodendron erubescens ) – ten gatunek wyróżnia czerwone zabarwienie pędów i ogonków liściowych. Istnieją jego ciekawe odmiany, np. Red Emerald o czerwonych pędach, Pink Princess o marmurkowych różowych liściach i całkowicie zielona Emerald Queen.

Filodendron – uprawa

Stanowisko

Jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Optymalna temperatura dla filodendronów to 14–24ºC, w zależności od odmiany.

Pielęgnacja

Latem podlewać 2 razy w tygodniu, zimą raz w tygodniu lub rzadziej. Filodendrony uwielbiają wilgoć, należy więc regularnie je zraszać.

Choroby

Filodendrony narażone są najczęściej na:

· Poparzenie liści – kiedy zauważysz na liściach brązowe albo czarne pierścienie lub końcówki, oznacza to, że roślina jest poparzona. Przestaw ją w miejsce o mniejszym nasłonecznieniu.

· Plamistość liści bakteryjna lub wirusowa – jeśli liście mają liczne, małe żółtawe plamy, roślina cierpi na plamistość wirusową i trzeba ją wyrzucić. Jeśli plamy są ciemnobrązowe, mokre i z żółtą obwódką, oznacza to, że zaatakowała ją bakteria. W takim wypadku należy usunąć zakażone liście, a resztę rośliny potraktować specjalistycznym preparatem.

· Zalanie – oznaką zalania będzie żółty kolor dolnych liści, które roślina dodatkowo zacznie gubić. Należy pozwolić ziemi przeschnąć, a później podlewać roślinę rzadziej.

Rozmnażanie

Filodendrony rozmnaża się najłatwiej przez sadzonki wierzchołkowe. Należy odciąć poziomo nożem kawałek wierzchołka łodygi. Sadzonkę umieścić w pojemniku z wodą, aż się wystarczająco ukorzeni.

Czy filodendron jest trujący?

Filodendron jest szczególnie niebezpieczny dla kotów i psów, ponieważ sok z jego liści zawiera nierozpuszczalne szczawiany. W razie połknięcia części rośliny zwierzęta, szczególnie koty, mogą doświadczyć napadów drgawkowych, bólu, pieczenia, obrzęku jamy ustnej, wymiotów i problemów z przełykaniem. Spożycie rośliny przez dzieci i dorosłych będzie miało łagodniejsze, jednak również nieprzyjemne skutki: wysypka, obrzęk błon śluzowych, ból i pieczenie jamy ustnej, gardła i brzucha, wymioty.

Zobacz film: Jak przesadzać kwiaty? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Bibliografia:

David Longman, Pielęgnowanie roślin pokojowych, Warszawa 1992, MULTICO i Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie