Filmy o II wojnie światowej, które warto obejrzeć. Pomagają przybliżyć historię

Źródło: Dzień Dobry TVN
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Mam na imię Selma
Mam na imię Selma
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
To miała być jego ostatnia wojna
To miała być jego ostatnia wojna
1 września obchodzimy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej, największego i najkrwawszego starcia w historii ludzkości. O jej przebiegu młodsze pokolenia dowiadują się z lekcji historii, opowieści pradziadków, ale i filmów. Oto zestawienie produkcji o II wojnie światowej, które obnażają okrucieństwo wojny.

Filmy o II wojnie światowej

Produkcje, które znalazły się w zestawieniu to subiektywny wybór z ogromnej wojennej filmografii. Część z nich bez problemu znajdziecie na kanałach TV lub platformach streamingowych, np. Player.pl lub HBO Max. Choć nie wszystkie kadry oddają terror wojny, to przynajmniej pomagają przybliżyć historię.

Filmy o II wojnie światowej, które warto obejrzeć

"Życie jest piękne"

Film Roberta Benigniego jest jednym z najbardziej poruszających. Przedstawia on wojenny koszmar niejakiego Guido, który wraz z rodziną trafił do obozu koncentracyjnego. Mężczyzna chce uchronić swojego syna przed brutalną rzeczywistością i wmawia mu, że biorą udział w konkursie, w którym główną wygraną jest czołg.

"Szeregowiec Ryan"

To nagrodzona pięcioma Oscarami produkcja Stevena Spielberga. Fabuła filmu oparta jest na historii oddziału amerykańskich żołnierzy, który wyrusza za linię wroga. Ich celem jest odnalezienie tytułowego szeregowca, który jako jedyny z czterech braci - ocalał. Dramat ukazuje wielkie poświęcenie i bohaterstwo.

"Lista Schindlera"

To kolejno dzieło Stevena Spielberga. Reżyser wziął na warsztat prawdziwą historię niemieckiego przedsiębiorcy, który podczas II wojny światowej uratował przed obozem koncentracyjnym w Polsce ponad 1000 Żydów. Oskar Schindler stał się symbolem walki o ludzkie życie.

"Pianista"

Film Romana Polańskiego został oparty na prawdziwej historii Władysława Szpilmana, który podczas II wojny światowej ukrywał się w opuszczonej Warszawie. Wybitny kompozytor opisywał w pamiętniku swoje wojenne przeżycia, które stały się później kanwą do scenariusza.

Obok wymienionych produkcji, ukazujących ludzką tragedię, są też takie, które przełamują konwencję i przedstawiają dramat wojny w krzywym zwierciadle. Zaliczają się do nich m.in.: "Jojo Rabbit", "Bękarty wojny" czy "Jak rozpętałem drugą wojnę światową".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Zobacz wideo: "Wieluń jest symbolem okrucieństwa tamtej wojny dla Polaków". Obchody rocznicy II wojny światowej w Wieluniu

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Archive Holdings Inc./Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości