Newsy

Film o Tomku Komendzie z prestiżową nagrodą za zdjęcia. "Została przyznana przez najbardziej surowych krytyków"

Newsy

Film o Tomku Komendzie z prestiżową nagrodą za zdjęcia. "Została przyznana przez najbardziej surowych krytyków"

Oparty na faktach film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" poruszył serca Polaków. Sama treść to jedno, ale forma jej opowiedzenia jest równie ważna, o czym doskonale wie Bartłomiej Kaczmarek. Jeśli jeszcze nie kojarzycie tego nazwiska, zapiszcie je sobie już teraz. To on jest autorem zdjęć do "25 lat niewinności" i właśnie został za to doceniony.

Bartłomiej Kaczmarek - operator nagrodzony za "25 lat niewinności"

Bartłomiej Kaczmarek to operator filmowy, który 27 marca 2021 roku otrzymał Nagrodę PSC (Polish Society of Cinematographers ), czyli Nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych w kategorii "Pełnometrażowy film fabularny". Przyznano mu ją za zdjęcia do produkcji "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Nagrodę wręczył mu wybitny operator Jacek Petrycki. Dodajmy, że to najważniejsza nagroda przyznawana w środowisku operatorskim w Polsce.

- To bardzo ważna nagroda dla mnie, jak i dla każdego operatora, ponieważ jest ona przyznawana przez kolegów po fachu, czyli najbardziej surowych krytyków. To wielkie wyróżnieniewskazuje Bartłomiej Kaczmarek.

Jak zaznacza, praca nad "25 latami niewinności" nie należała do najłatwiejszych. - Film był bardzo dużym wyzwaniem operatorskim - podkreśla, choć po chwili zastanowienia dodaje: - Nie tylko operatorskim. Realizowaliśmy film o prawdziwej historii, o żywej osobie. Wymagał innego podejścia niż w przypadku innego fabularnego projektu. Towarzyszyła temu pewna odpowiedzialność - mówi.

O ile możemy wyobrazić sobie, jak do filmu przygotowuje się aktor, o tyle mało wiemy o kulisach pracy operatora. - Myślę, że to podobny proces. Przede wszystkim research, sprawdzanie całego know-how na temat historii, omawiania tych wszystkich rzeczy z reżyserem, scenografem, zbieranie "plastycznego" materiału - wyjaśnia Bartłomiej Kaczmarek. 

Informacją o wygranej już podzielili się twórcy filmu:

Film"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to nie pierwsza współpraca zdolnego operatora z reżyserem Janem Holoubkiem. Mamy nadzieję, że również nie ostatnia.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - o czym jest film? 

Produkcja w reżyserii Jana Holoubka i na podstawie scenariusza Andrzeja Gołdy opisuje sprawę Tomasza Komendy (w tej roli Piotr Trojan), niesłusznie skazanego za gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczyny. Mężczyznę skazano na karę 25 lat pozbawienia wolności. Po upływie 18 lat, ponownie zajęto się sprawą zatrzymanego. Komenda na wolność wyszedł w 2018 roku. 

Film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" można oglądać w serwisie Player.pl.

Zobacz też: 

Julia Kamińska o metamorfozie w "BrzydUli" i życiu poza serialem. "Jestem naprawdę dumna"

"Francesco"- niezwykły dokument o papieżu Franciszku. Reżyser: "Każdego dnia pokazuje nam, jak budować lepsze jutro"

Anita Werner obchodzi urodziny. Swoją karierę zaczynała u boku Bogusława Lindy. Jak wtedy wyglądała?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Co sądzisz o tym artykule?
74
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0