Energia prosto z nieba. Na pleszewskim kościele zawisł krzyż z paneli fotowoltaicznych

Na froncie Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie powstał krzyż złożony z paneli fotowoltaicznych. W ten sposób proboszcz parafii chce chronić środowisko i zmniejszyć rachunki za prąd.

Na fasadzie kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie, w województwie wielkopolskim został zainstalowany krzyż zbudowany z paneli fotowoltaicznych. W ciągu dnia zbierają one energię słoneczną, która następnie zamieniana jest w energię elektryczną zasilającą żarówki i ogrzewanie w kościele. Natomiast o zmierzchu krzyż świeci na czerwono, niebiesko i fioletowo.

Idea powstania krzyża

Budowie krzyża z paneli fotowoltaicznych przyświecały trzy cele. Po pierwsze, parafia chce chronić środowisko, po drugie - zmniejszyć rachunki za prąd (według wstępnych kalkulacji latem opłaty będą niższe o 500 zł, a zimą - nawet o 2 tys. zł).

Ideą tego krzyża jest także nawrócenie, przemiana, refleksja człowieka

- powiedział ks. Krzysztof Guziałek, który jest autorem pomysłu i fundatorem krzyża.

Reakcja parafian

Jak przyznają wierni, ich zaskoczenie na widok krzyża złożonego z paneli fotowoltaicznych było spore, ale cieszą się z pomysłu proboszcza, ponieważ w ich miejscowości jest problem ze smogiem. Mają również nadzieję, że inni wezmą z księdza przykład. Póki co chęć skorzystania z paneli fotowoltaicznych wyrazili zarządzający tamtejszą przychodnią.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości