Gwiazdy

Eimear Noone - pierwsza kobieta w historii, która pokieruje orkiestrą podczas Oscarów

orkiestra

gettyimages.com/ willyseto

Gwiazdy

Eimear Noone - pierwsza kobieta w historii, która pokieruje orkiestrą podczas Oscarów

orkiestra

gettyimages.com/ willyseto

Irlandzka dyrygentka i kompozytorka Eimear Noone poprowadzi orkiestrę podczas tegorocznej gali wręczenia Oscarów. Będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku w 92.letniej historii najbardziej prestiżowej filmowej nagrody. Ceremonia odbędzie się 9 lutego.  

Pierwsza dyrygentka w historii Oscarów

Eimear Noone podczas gali wręczenia Oscarów pokieruje orkiestrą, która wykona pięć nominowanych do nagród utworów. Irlandka nie będzie jednak pełniła funkcji głównego dyrygenta. Tę otrzymał Rickey Minor. Szczegóły występów na razie nie są znane.

Wspaniali organizatorzy Oscarów zdecydowali, że po tylu latach chcą w końcu zobaczyć kobietę w roli dyrygenta 

- powiedziała Eimear Noone w rozmowie z "Variety".

Dyrygentka na co dzień jest zaangażowana w walkę o równe prawa dla kobiet. Wspiera je
w wykonywaniu zawodów, które uchodzą za typowo męskie. Chce stać się inspiracją dla młodych dziewczyn, które będą wiedziały, że nie ma rzeczy nie możliwych. 


Eimear Noone – kariera

Dyrygentka pochodzi z Irlandii. Kiedy miała zaledwie 22 lata została pierwszą kobietą, która przewodziła orkiestrze w Narodowej Filharmonii w Dublinie. Zasłynęła z komponowania muzyki do gier i filmów, m.in. do „World od Warcraft”, za którą została nagrodzona przez Hollywood Music in Media Awards.  Noone dyrygowała orkiestrami z Filadelfii, Danii i Sydney. Pod jej batutą występowała też Królewska Orkiestra z Londynu.


Co sądzisz o tym artykule?
90
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0