"Mamy straszne przeczucie, gdyż wiemy"- takie motto towarzyszy tegorocznym obchodom rocznicowym. Słowa te pochodzą z rękopisów Załmena Gradowskiego, zesłanego do Auschwitz Żyda i przywódcy buntu 7 października 1944. Gradowski prawdopodobnie zginął tego samego dnia w trakcie walki lub został zastrzelony przez SS w ramach represji tuż po stłumieniu buntu.
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia
Na uroczystości obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu obecni byli przedstawiciele 50 krajów, w tym pary królewskie z Hiszpanii, Belgii i Niderlandów oraz członkinie rodzin królewskich Wielkiej Brytanii i Szwecji. Polskiej delegacji przewodniczył prezydent Andrzej Duda.
Rano prezydent Duda wspólnie z byłymi więźniami i dyrekcją muzeum złożył kwiaty przy bloku 11 byłego obozu Auschwitz I. Był to pierwszy punkt obchodów dzisiejszej rocznicy. Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 15:00 przed Bramą Śmierci. Dwie godziny później hołd ofiarom został oddany przy pomniku w Birkenau.
Auschwitz - Birkenau. Historia
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Auschwitz II - Birkenau powstał dwa lata później. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów.
W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
To święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest uczczenie pamięci ofiar pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.
Zobacz też:
Anna Berezowska. Uprowadzona podczas II Wojny Światowej do dziś nie może odzyskać swojej tożsamości
Autor: Anna Korytowska
Źródło: TVN24/PAP