W kolejnej odsłonie cyklu „Sztuki Walki” Anna Lewandowska odwiedziła dziewczyny, które grają w derby i to na wrotkach! Zawodniczki w nazwie swojej grupy mają słowo „najgorsze”. I nie chodzi tu o wyniki…
- Sztuki walki - projekt Anny Lewandowskiej
- Derby na wrotkach
- Sport daje im satysfakcję
- W drużynie rodzi się więź
"Sztuki walki" - projekt Anny Lewandowskiej
"Sztuki Walki" to autorski cykl spotkań Ani Lewandowskiej z wyjątkowymi kobietami, które pokazują, że w grupie są silniejsze, że się inspirują i motywują nawzajem. Będą to bohaterki, o których się głośno nie mówi. Lewandowska zamierza to zmienić. W kolejnej odsłonie Ania odwiedziła dziewczyny, które grają w derby na wrotkach! Co daje im ten sport?
Derby na wrotkach
Roller derby to drużynowy sport, gdzie zawodnicy poruszają się na wrotkach. Derby są rozgrywane na owalnym torze. Każda drużyna liczy czternastu graczy, jednak tylko pięciu z nich jest wybieranych do danego wyścigu, który trwa dwie minuty. Wśród tych pięciu osób jest jedna jammerka. Ścigacz jako jedyna osoba w drużynie może zdobywać dla swojego zespołu punkty dzięki wyprzedzaniu przeciwników. Pozostali czterej gracze są obrońcami. Ich zadaniem jest powstrzymanie ścigacza przeciwnej drużyny.
Graczom do ro rozegrania wyścigu jest potrzebne specjalne wyposażenie: wrotki, kask, nakolannik, nałokietnik, ochraniacz zębów.
>>> Zobacz też: Ania Lewandowska i piłkarki, które udowadniają, że w grupie jest siła. "Sztuki Walki".
Sport daje im satysfakcję
Ania Lewandowska spotkała się zawodniczkami Worst Warsaw Derby Team. Dlaczego w ich nazwie znajduje się słowo "najgorsze"? Nie chodzi tu przecież o sportowe wyniki...
Najgorsze to tak naprawdę znaczy najlepsze. Kiedy jesteśmy razem zawsze jest najlepiej. Zawsze się wspieramy.
- zdradziła 34-letnia Magdalena Podgórska, która jeździ na wrotkach od 4-5 lat.
Samo uprawianie sportu daje im ogromną satysfakcję. To sposób, po całym dniu pozbyć się stresu i złych emocji. To, że należą do społeczności derbowej daje im dodatkową pewność siebie.
Odnalazłam tutaj taką pewność siebie, czego brakuje mi troszeczkę w życiu codziennym, tutaj na torze mogę się zmienić w zupełnie kogoś innego. Budować tą swoją siłę.
-przyznała Magda.
>>> Zobacz też: Jak wygląda macierzyństwo w zakładzie karnym? Anna Lewandowska i Sztuki walki
W drużynie rodzi się więź
Dziewczyny w rozmowie z Anią Lewandowską przyznały, że grając w jednej drużynie zaprzyjaźniły się. Zawodniczki roller derby udowadniają, że w grupie są silniejsze, że się inspirują i motywują nawzajem.
>>> Zobacz też: "Sztuki Walki" Ani Lewandowskiej. Amazonki, które żyją pełną piersią… tą której nie mają
Same jesteśmy dobre, a jak jesteśmy razem to jest całkiem inna zabawa. Te nasze spotkania to nie tylko gra, stałyśmy się jak rodzina.
-zaznaczyła Patrycja Łękawska „Pati Green”
To nie są tylko koleżanki z toru, ale to są osoby, które mogą cie wspierać na co dzień. Są wtedy, kiedy pojawia się problem.
-dodała Magda.