- Co to jest cyberprzemoc?
- Co trzeci nastolatek przyznał, że był ofiarą agresji słownej w Internecie. Jak i dlaczego dzieci hejtują w sieci?
- Z czego wynika „wirtualna agresja” i jak często przeradza się w realną przemoc?
- Co robić z dziećmi? Jak chronić je przed cyberprzemocą?
Zobacz też: Leśne przedszkole - czy warto wysłać tam dziecko?
Co to jest cyberprzemoc?
Cyberprzemoc to powtarzające się umyślne działanie sprawców, takie jak prześladowanie, zastraszanie, nękanie i wyśmiewanie z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych. oto przykłady:
- rozsyłanie kompromitujących materiałów (np. zdjęć i filmów),
- włamywanie się na konta pocztowe i konta komunikatorów w celu rozsyłania prywatnych lub fałszywych informacji,
- tworzenie ośmieszających lub dyskredytujących stron www, memów, fałszywych blogów i profili na portalach społecznościowych
Cyberprzemoc jest specyficzną formą przestępstwa - charakteryzuje się wysoką anonimowością oraz bardzo dużą siłą rażenia.
Zobacz: Dzieci mają depresję. Sprawdź czy twoje dziecko też ją ma
Co trzeci nastolatek przyznał, że był ofiarą agresji słownej w Internecie. Jak i dlaczego dzieci hejtują w sieci?
Ponad połowa nastolatków spędza ponad pięć godzin dziennie w sieci. Z gimnazjalistami jest jeszcze gorzej - spędzają nawet sześć godzin w Internecie dziennie. Co dzieci robią w sieci? Spędzają czas na portalach społecznościowych, grają w gry i... szukają docenienia.
Z czego wynika „wirtualna agresja” i jak często przeradza się w realną przemoc?
Najprostszym sposobem znalezienia tego jest zaimponowanie rówieśnikom - np. rzucenie przekleństwa, wrzucenie do sieci zdjęcia jak pali się papierosy albo marihuanę, lub jak robi się komuś krzywdę. Kiedy taka osoba pochwali się czymś w wyżej wymienionych czynności i za to dostaje lajki, czuje się bardziej zmotywowany. W ten sposób wzmacniane są negatywne zachowania. Rodzice tych dzieci na co dzień ich nie doceniają, bo na przykład nie mają czasu. Docenienie przychodzi z innej strony - z sieci.
Co robić z dziećmi? Jak chronić je przed cyberprzemocą?
Gościem w studiu Dzień Dobry TVN była Berenika Anders-Mosakowska, specjalistka od cyberprzemocy, z którą rozmawialiśmy o tym jak uchronić dziecko przed złem w Internecie.
Co robić, by uchronić dzieci przed cybeprzemocą? Nie można ich kontrolować na każdym kroku, trzeba w pewnym sensie dzieciom zaufać i z dziećmi rozmawiać. Kiedy dziecko dostaje telefon, poproś swoją pociechę by pokazało ci ten telefon i powiedziało, co w nim dokładnie robi. Technologia idzie do przodu, dzieci nadążają za nią szybciej niż dorośli, dlatego rodzice powinni również być na bieżąco z nowinkami technologicznymi.
Więcej: Czy to zwykły smutek? Czy to depresja? Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobę
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN