Dzień Dobry Extra

Dzieci hejtują w sieci! Sprawdź, czy twoje dziecko też to robi

Dzień Dobry Extra

Dzieci hejtują w sieci! Sprawdź, czy twoje dziecko też to robi

Statystyki są przerażające. Dzieci spędzają coraz więcej czasu w Internecie. Okazuje się, że ponad połowa nastolatków spędza ponad pięć godzin dziennie w sieci. A to dopiero początek, bo gimnazjaliści spędzają nawet sześć godzin w Internecie. Razem z czasem spędzanym w sieci, rośnie agresja słowna online. Co trzeci nastolatek przyznał się, że był jej ofiarą. Ponad 70 procent dzieci zna kogoś, kto był poniżany i ośmieszany, niewiele mniej – kogoś, kto był w sieci straszony i szantażowany. Gościem w studiu Dzień Dobry TVN była Berenika Anders-Mosakowska, specjalistka od cyberprzemocy.

  • Co to jest cyberprzemoc?
  • Co trzeci nastolatek przyznał, że był ofiarą agresji słownej w Internecie. Jak i dlaczego dzieci hejtują w sieci?
  • Z czego wynika „wirtualna agresja” i jak często przeradza się w realną przemoc?
  • Co robić z dziećmi? Jak chronić je przed cyberprzemocą?

 

Zobacz też: Leśne przedszkole - czy warto wysłać tam dziecko?


Co to jest cyberprzemoc?

Cyberprzemoc to powtarzające się umyślne działanie sprawców, takie jak prześladowanie, zastraszanie, nękanie i wyśmiewanie z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych. oto przykłady:

  • rozsyłanie kompromitujących materiałów (np. zdjęć i filmów), 
  • włamywanie się na konta pocztowe i konta komunikatorów w celu rozsyłania prywatnych lub fałszywych informacji, 
  • tworzenie ośmieszających lub dyskredytujących stron www, memów, fałszywych blogów i profili na portalach społecznościowych

Cyberprzemoc jest specyficzną formą przestępstwa - charakteryzuje się wysoką anonimowością oraz bardzo dużą siłą rażenia.


Zobacz: Dzieci mają depresję. Sprawdź czy twoje dziecko też ją ma


Co trzeci nastolatek przyznał, że był ofiarą agresji słownej w Internecie. Jak i dlaczego dzieci hejtują w sieci?

Ponad połowa nastolatków spędza ponad pięć godzin dziennie w sieci. Z gimnazjalistami jest jeszcze gorzej - spędzają nawet sześć godzin w Internecie dziennie. Co dzieci robią w sieci? Spędzają czas na portalach społecznościowych, grają w gry i... szukają docenienia. 


Z czego wynika „wirtualna agresja” i jak często przeradza się w realną przemoc?

Najprostszym sposobem znalezienia tego jest zaimponowanie rówieśnikom - np. rzucenie przekleństwa, wrzucenie do sieci zdjęcia jak pali się papierosy albo marihuanę, lub jak robi się komuś krzywdę. Kiedy taka osoba pochwali się czymś w wyżej wymienionych czynności i za to dostaje lajki, czuje się bardziej zmotywowany. W ten sposób wzmacniane są negatywne zachowania. Rodzice tych dzieci na co dzień ich nie doceniają, bo na przykład nie mają czasu. Docenienie przychodzi z innej strony - z sieci. 


Co robić z dziećmi? Jak chronić je przed cyberprzemocą?

Gościem w studiu Dzień Dobry TVN była Berenika Anders-Mosakowska, specjalistka od cyberprzemocy, z którą rozmawialiśmy o tym jak uchronić dziecko przed złem w Internecie.

Co robić, by uchronić dzieci przed cybeprzemocą? Nie można ich kontrolować na każdym kroku, trzeba w pewnym sensie dzieciom zaufać i z dziećmi rozmawiać. Kiedy dziecko dostaje telefon, poproś swoją pociechę by pokazało ci ten telefon i powiedziało, co w nim dokładnie robi. Technologia idzie do przodu, dzieci nadążają za nią szybciej niż dorośli, dlatego rodzice powinni również być na bieżąco z nowinkami technologicznymi. 


Więcej: Czy to zwykły smutek? Czy to depresja? Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobęCo sądzisz o tym artykule?
8
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
27.01.2019
mi
To okropne, że rodziców tak mało interesuje.