Borówki amerykańskie - jakie mają wartości odżywcze?
Borówki amerykańskie są bogate w witaminę C, która nie tylko wzmacnia odporność, ale także uszczelnia naczynia krwionośne. Borówki zawierają także sporo witaminy A, która ma korzystny wpływ na wzrok i skórę oraz witaminę K - odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi. Owoce są doskonałym źródłem witamin grupy B oraz kwasu foliowego.
Po borówki warto sięgnąć także ze względu na sporą zawartość potasu, fosforu, cynku, miedzi , żelaza czy magnezu. Owoce są bogate również w fitoestrogeny, które wykazują działanie przeciwnowotworowej. Podobne właściwości mają antocyjany. To właśnie im borówka amerykańska zawdzięcza swój kolor.
Na tym jednak nie koniec. Badania pokazują, że zawarte w borówkach substancje wspomagają regenerację wątroby, zwalczają groźne dla nas bakterie, a także oczyszczają organizm z toksyn.
Dżem z borówek - przepisy
- 1 kg borówek amerykańskich;
- 250 g cukru;
- 2 łyżki soku z cytryny.
Dokładnie umyte borówki amerykańskie wkładamy do miski i zasypujemy cukrem. Następnie delikatnie rozgniatamy widelcem i odstawiamy na ok. godzinę. Po tym czasie owoce przekładamy do garnka, dodajemy sok z cytryny i dokładnie mieszamy. Całość gotujemy przez 60 minut, od czasu do czasu mieszając i pilnując, żeby dżem się nie przypalił. Następnie zdejmujemy garnek z ognia i odstawiamy dżem do wystygnięcia. Jeśli po ostudzeniu masa będzie gęsta można zacząć przekładać ją do słoiczków. W sytuacji, gdy dżem jest zbyt rzadki, należy go gotować jeszcze przez 30 minut. Dżem nie wymaga pasteryzacji.
Dżem z borówek bez cukru
- 1,5 kg borówki amerykańskiej;
- 300 g erytrytolu lub ksylitolu;
- 1/3 łyżeczki ekstraktu ze stewii;
- 25 g pektyny;
- 250 ml świeżego soku jabłkowego;
- sok z 1 limonki.
Umyte borówki przekładamy do garnka, zalewamy sokiem jabłkowym i gotujemy. Pektyny łączymy ze 100 g erytrytolu oraz stewią. Masę przekładamy do owoców, dokładanie mieszamy i gotujemy przez 5-10 minut. Po tym czasie dodajemy resztę erytrytolu i przez chwilę gotujemy. Na samym końcu dodajemy sok z limonki. Gotowy dżem przekładamy do słoiczków i pasteryzujemy przez ok. 20 minut.
Zobacz także:
Zobacz wideo: Domowe dżemy i marmolady
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto