Druga rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Gdańsk pamięta o swoim prezydencie

Paweł Adamowicz
x-news
W 2019 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem i w wyniku poniesionych ran zmarł w szpitalu. Do tragedii doszło podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 13 lutego 2021 r. mija druga rocznica tego zdarzenia.

Atak na Pawła Adamowicza

Paweł Adamowicz przez 20 lat sprawował urząd prezydenta Gdańska. Był samorządowcem niezwykle zaangażowanym w akcje organizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Podczas 27. finału WOŚP udało mu się zebrać ponad 5600 zł.

- Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy wrzucali pieniądze do mojej puszki i pomogli pobić mój osobisty rekord – napisał wtedy w mediach społecznościowych.

Niestety jego radość nie trwała zbyt długo. Trzy godziny potem, w czasie odliczania przed "Światełkiem do Nieba" na scenę wbiegł Stefan W. i zaatakował nożem przemawiającego wówczas Pawła Adamowicza. Napastnik został obezwładniony, a prezydent w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Następnego dnia zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata. Pogrzeb odbył się 19 stycznia 2019 r. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Urna z prochami prezydenta została złożona w kaplicy św. Marcina. Zabójca Pawła Adamowicza – Stefan W. nie usłyszał jeszcze wyroku.

Bestialski atak wstrząsnął niemal całą Polską. Z jego powodu do dymisji podał się prezes fundacji WOŚP, Jerzy Owsiak.

- Dzieje się to w środkowej Europie, w Polsce. W Polsce, która (...) wymyśliła wolność, wymyśliła "Solidarność" w XX wieku. Wymyśliła wolność dla innych krajów. Wymyśliła, że bez przemocy możemy myśleć o naszej wolności. W tym kraju tak się zakręciliśmy od 3 lat. Tak strasznie się zakręciliśmy, że nie możemy nawet uszanować takiego dnia jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tak się zakręciliśmy nawzajem, niewiarygodnie, tak się wzięliśmy za łby, a mówimy "grajmy bez focha". Mając żale, swoje pretensje, swoje bóle, targniemy się z nożem na drugą osobę - stwierdził szef fundacji WOŚP.

Na szczęście po wsparciu internautów i sympatyków z wielu miast, Jurek Owsiak zmienił zadnie i wrócił do kierowania Orkiestrą.

Druga rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Wydarzenia w Gdańsku

Z okazji drugiej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza włodarze Gdańska przygotowali kilka wydarzeń. Z powodu pandemii koronawirusa imprezy upamiętniające nieżyjącego prezydenta miasta są skromniejsze i odbywają się online na stronie www.gdansk.pl.

- Dorobek życia i śmierć prezydenta Pawła Adamowicza to ważne karty współczesnej historii Gdańska, godne pamięci. Teraz, z racji pandemii, ta pamięć będzie mogła przybrać jedynie indywidualny wymiar – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- W czasie tej rocznicy oddajmy nasze myśli twórczym rozważaniom. Może wyznaczymy sobie zadania. Ta śmierć dopomina się bowiem odpowiedzi na wiele pytań: Co to znaczy być gdańszczaninem? Co chciałbym zmienić na swojej ulicy? Czy zapobiegam złu, którego jestem świadkiem? Jak angażuję swój wolny czas? Dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale będą zmieniać w nas coś na lepsze - dodała.

Program wydarzeń od 13 stycznia:

Biała iluminacja Drogi Królewskiej i spotkanie przy grobie (13 stycznia, obok Katowni, ok. godz. 19.45).

W miejscu, gdzie dwa lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.

Ulica Długa rozbłyśnie iluminacją, symbolicznie łączącą miejsce ataku na prezydenta z miejscem pochówku. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór "The Sound of Silence", na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta.

Tego dnia będzie można w ciszy nawiedzać grób prezydenta.

Zdjęcia pamięci na ECS, baner na Urzędzie Miejskim (13–14 stycznia, fasady ECS i Urzędu Miejskiego)

Po zmroku na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności – które powstało staraniem Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanki i gdańszczanie – wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta.

Na budynku Urzędu Miejskiego (od strony ul. 3 Maja) zawiśnie natomiast baner z biało-czarnym zdjęciem prezydenta Pawła Adamowicza.

Modlitwa (14 stycznia, msza święta, Bazylika Mariacka, godz. 18.00).

O godz. 17.45 z Ratusza Głównomiejskiego rozbrzmi "Epitafium". Utwór ten powstał 14. stycznia 2019 r. pod wpływem tragicznej wiadomości o śmierci prezydenta.

Do północy ulica Długa będzie iluminowana światłem.

Wywieś flagę na znak solidarności

Rok i dwa lata temu setki flag Gdańska i Polski powiewało na ulicach miasta. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, włodaże zachęcają do ich wywieszenia.

>>> Zobacz także:

Magdalena Adamowicz nie chce być nazywana wdową: "Ciągle czuję się żoną"

Do czego prowadzi mowa nienawiści?

Zorganizowała akcję "Puszka Adamowicza". Dostała Pozytywkę stycznia!

Zobacz także: Prokuratura chce trzeciej opinii biegłych psychiatrów w sprawie zabójcy P. Adamowicza:

Autor: Iza Dorf

Źródło: www.gdansk.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!