Driakiew - jakie odmiany występują? Charakterystyka różnych odmian

Ogród, kobieta
Fot. Kathrin Ziegler / Getty Images
Driakiew należy do rodziny szczeciowatych. Rośliny te pochodzą z terenów śródziemnomorskich. Można je też spotkać w Afryce, Azji Zachodniej i na Kaukazie. Jakie są najpopularniejsze odmiany tej rośliny?

Driakiew (Scabiosa) najlepiej czuje się w dobrze nasłonecznionych miejscach. Można ją sadzić na skalistych podłożach. Najlepsza gleba dla driakwi to taka, która ma odczyn lekko zasadowy lub obojętny. Kwiaty driakwi, w zależności od gatunku, mogą przybierać barwę fioletową, niebieską, różową, żółtą, czerwoną lub białą. Kwiaty przypominają wyglądem kopułę. Driakiew ma charakterystyczne liście z ząbkowanymi brzegami.

Driakiew osiąga maksymalną wysokość około 100 cm. Kwitnie od początku lata do końca jesieni. Według niektórych ludowych mądrości, pomaga w walce z chorobami skóry. Jakie odmiany driakwi znajdziemy najczęściej w Polsce?

Driakiew kaukaska

Driakiew kaukaską (Scabiosa caucasica) w naturalnym środowisku możemy spotkać w Turcji, Iranie i na Kaukazie. Jest to najpopularniejsza odmiana driakwi hodowana w Polsce. Ta wieloletnia roślina ma kwiaty o kolorze białym, niebieskim lub fioletowym. Kwiaty mają średnicę około 10 cm. Roślinę charakteryzują lekko rozgałęzione łodygi. Driakiew kaukaska rośnie na wysokość od około 40 do około 80 cm. Okres kwitnienia tej odmiany driakwi przypada najczęściej na lipiec–wrzesień.

Driakiew kaukaska lubi ciepło i słońce, dlatego powinniśmy sadzić ją w dobrze nasłonecznionym miejscu. Scabiosa caucasica źle znosi za częste opady deszczu. Nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o gleby ogrodowe. Najlepiej rozwija się na glebach lekko wapiennych. Driakiew wymaga wiosennego nawożenia. Jest mrozoodporna.

Driakiew kaukaska wygląda najładniej, gdy jest sadzona w grupach liczących kilkanaście lub kilkadziesiąt roślin.

Driakiew purpurowa

Driakiew purpurowa (Scаbiosa atropurpureа), nazywana również wdówką, to roślina jednoroczna lub dwuletnia. Ta odmiana driakwi pochodzi z południowej Europy. Kwiaty driakwi purpurowej mogą mieć kolor biały, różowy, ciemnobordowy, żółty lub niebieski. Kwiatostany o główkowatym kształcie mają średnicę około 5 cm. Charakteryzuje ją krzaczasty pokrój. Roślina osiąga wysokość około 90 cm. Scаbiosa atropurpureа kwitnie najczęściej od lipca do września. Ten rodzaj driakwi najlepiej czuje się na glebach wapiennych, piaszczysto–glinianych. Kwiaty driakwi purpurowej mają piękny zapach, dlatego jest ona chętnie sadzona w ogrodach i parkach. Driakiew nie jest wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację. Powinniśmy jedynie zadbać, by posadzić ją w dobrze nasłonecznionym miejscu. Oprócz tego driakiew wymaga jedynie podstawowej pielęgnacji, czyli m.in. usuwania chwastów czy spulchniania ziemi.

Driakiew gołębia

Driakiew gołębią (Scabiosa columbaria) w naturalnym środowisku możemy spotkać w Azji Zachodniej, Europie, na Kaukazie i w Afryce Północnej. To roślina dwuletnia lub wieloletnia. Ta odmiana driakwi jest dosyć niska – dorosła roślina osiąga wysokość około 25 cm. Kuliste kwiaty driakwi gołębiej mają kolor niebiesko–fioletowy. Ten rodzaj rośliny możemy sadzić w nasłonecznionych lub lekko zacienionych miejscach. W odróżnieniu od driakwi kaukaskiej, driakiew gołębia dobrze radzi sobie z dużą wilgotnością.

Okres kwitnienia scabiosa columbaria przypada na miesiące od lipca do października. Driakwie gołębie najlepiej rozwijają się w przepuszczalnej glebie, która ma lekko zasadowy lub obojętny odczyn. Driakiew gołębią możemy rozmnażać poprzez sadzonki, podział na wiosnę lub wysiew nasion w okresie jesiennym.

Driakiew japońska

Driakiew japońska (Scabiosa japonica) naturalnie występuje w Europie i w Azji w strefie umiarkowanej. Można ją również spotkać w Południowej Afryce. Osiąga wysokość około 30 cm. Ten rodzaj driakwi charakteryzują sztywne, cienkie łodygi. Kwiaty driakwi japońskiej mają niebieską barwę, ich średnica wynosi około 5 cm. Pierzaste liście tej rośliny przy ziemi tworzą rozetę. Okres kwitnienia przypada na miesiące od czerwca do października. Scabiosa japonica lubi dobrze nasłonecznione miejsca. Gleba powinna być wapienna i lekko wilgotna.

Driakiew nie jest wymagająca, jeśli chodzi o uprawę. Należy jedynie pamiętać, że źle znosi ona zimno, dlatego podczas zimy powinniśmy ją okryć. Scabiosa japonica sprawdzi się świetnie jako ozdoba na rabatach i w ogrodach. Jest również używana jako kwiat cięty.

Driakiew żółta

Driakiew żółtą (Scabiosa ochroleuca) możemy spotkać w naturalnym środowisku w Polsce, Turcji, Chinach czy Mongolii. Driakiew żółta jest byliną lub rośliną dwuletnią. Dorosła roślina osiąga wysokość do 80 cm. Kwiaty driakwi żółtej o średnicy około 3 cm mają jasnożółtą barwę. Scabiosa ochroleuca kwitnie od czerwca do października. Tak jak i inne odmiany driakwi, również driakiew żółta nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Najlepiej czuje się w dobrze nasłonecznionych miejscach. Driakiew żółta pięknie prezentuje się sadzona w grupach. Można ją hodować w przydomowych ogródkach czy na tarasach.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!