Gwiazdy

Dr. Dre, Taylor Swift i Beyoncé. Zobacz, ile zarabiają najlepsi

Źródło: x-news

Gwiazdy

Dr. Dre, Taylor Swift i Beyoncé. Zobacz, ile zarabiają najlepsi

Źródło: x-news

Magazyn Forbes co rok publikuje zestawienie stu najlepiej zarabiających artystów z branży muzycznej. W tym roku redakcja podsumowuje ostatnie 10 lat. Kto znalazł się na pierwszym miejscu? 

Król popu wiecznie żywy

Redakcja w rankingu nie bierze pod uwagę zmarłych artystów. Gdyby jednak tak było, to bezkonkurencyjnym liderem okazałby się Michael Jackson, który niespodziewanie zmarł w 2009 roku, a do dziś uznawany jest za ikonę i króla muzyki pop na całym świecie. W ubiegłym roku wyemitowano film dokumentalny Leaving Neverland, obciążający Michaela zarzutami molestowania i wykorzystywania seksualnego dzieci. Stacje radiowe i portale streamingowe zaprzestały wówczas emitowania jego twórczości. Mimo to to właśnie jego twórczość w mijającej dekadzie zarobiła najwięcej, bo aż 2 miliardy 300 milionów dolarów.

Kto zarabia najwięcej?

1. Dr. Dre – 950 milionów dolarów. 

Można byłoby zadać sobie pytanie: jak? Dr. Dre to amerykański producent muzyczny i raper. Ta pozycja jest o tyle zaskakująca, ponieważ od 2015 roku nie wydał on żadnego albumu, ani też nie zagrał ani jednej trasy koncertowej. Pierwsze miejsce zawdzięcza firmie Apple, która odkupiła od Dre udziały firmy Beats, produkującej słuchawki. Wciąż jednak posiada on 20% udziałów, co generuje wysokie przychody.

2. Taylor Swift – 825 milionów dolarów. 

Amerykańska piosenkarka w ciągu ostatnich 10 lat zdążyła wydać 7 albumów studyjnych. W ubiegłym roku została ogłoszona najbogatszą gwiazdą, a wszystko to zawdzięcza trasie Reputation Stadium Tour, która wygenerowała niewyobrażalne zyski.

3. Beyoncé – 685 milonów dolarów. 

Jedna z najbardziej popularnych gwiazd muzyki pop. Jej z kolei miano najlepiej zarabiającej artystki przypadło na rok 2017. Duża część jej zarobków pochodzi również od kontraktów podpisanych z Adidasem czy AT&T.

4. U2 – 675 milionów dolarów. 

Irlandzki zespół rockowy, który swoją działalność artystyczną rozpoczął już w latach 80. Ich trasa 360° Tour promująca album No Line on the Horizon z 2009 roku należy do najbardziej dochodowych tras w historii. Trwała ona ponad 2 lata, w trakcie których U2 zagrało 111 koncertów na których łącznie sprzedano 7,3 milionów biletów.

5. Diddy – 605 milionów dolarów. 

Amerykański producent muzyczny, aktor i raper. Swój majątek zawdzięcza umowie z firmą Diageo, produkującej alkohole. Sean Combs reklamuje dla nich wódkę Ciroc.

6. Elton John – 565 milionów dolarów. 

Brytyjski piosenkarz i kompozytor oraz okazjonalnie aktor, tak jak mieliśmy szansę się o tym przekonać oglądając reklamę Snickers z jego udziałem. W 2019 roku doczekał się również swojej musicalowej biografii – Rocketman, która na przełomie maja i czerwca trafiła do kin.

7. Jay-Z – 560 milionów dolarów. 

Prywatnie związany z Beyoncé, z którą od 2002 roku razem jeżdżą w trasy koncertowe. Oprócz wydawania płyt i koncertowania, Jay-Z ostatnie kilka lat poświęcił na budowanie własnych firm, przez co nazywać możemy go również przedsiębiorcą. Obecnie posiada status miliardera.

8. Paul McCartney – 535 milionów dolarów. 

Członek zespołu The Beatles, który sprzedał najwięcej płyt spośród wszystkich zespołów w historii. Swój dorobek zawdzięcza również udanej karierze solowej.

9. Katy Perry – 530 milionów dolarów. 

Artystka muzyki pop, której największe hity pod nosem jest w stanie zanucić prawie każdy. W minionej dekadzie wzięła udział w dwóch trasach koncertowych, a tytuł najbogatszej artyski trafił do niej w 2018 roku.

10. Lady Gaga – 500 milionów dolarów. 

Tej piosenkarki nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Autorka największych radiowych hitów ostatnich kilkunastu lat, tj.: Milion Reasons, Bad Romance, Poker Face czy w końcu laureata nagrody Grammy Shallow, który na YouTube zanotował już niemalże 800 milionów wyświetleń. Mimo że Lady Gaga w ostatnich latach skupiła swoją uwagę w dużej mierze na projektach filmowych, to wciąż utrzymuje wysoką pozycję w świecie muzyki.

>>> ZOBACZ też:

Ile zarabiają artyści na naszym podwórku?

Zarobki artystów zza oceanu są "obrzydliwie" wysokie, liczone w miliardach i setkach milionów dolarów. A ile zarabiają polscy artyści?

Dla porównania Dawid Podsiadło dzięki trasie Wielkomiejski tour, w której wystąpił wraz z zespołem łącznie 55 razy, zarobił prawie 2,5 miliona złotych, podaje portal se.pl. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to kwota do podziału między artystę, managera oraz cały zespół.

Przed wakacyjnymi trasami koncertowymi polskich artystów Super Express wyliczał również, że podobne kwoty zarobią m.in. Edyta Górniak (2 miliony złotych), Lady Pank (1,55 miliona złotych) czy Beata Kozidrak (1,32 miliona złotych).

Tak natomiast przedstawiają się zarobki innych polskich artystów:

  • Sylwia Grzeszczak – 33 koncerty za 30 tys. zł – 990 tys. zł
  • Maryla Rodowicz – 17 koncertów za 50 tys, – 850 tys. zł
  • Sławomir – 26 koncertów za 30 tys. zł – 780 tys. zł
  • Dawid Kwiatkowski – 31 koncertów za 20 tys. zł – 620 tys. zł
  • Doda – 15 koncertów za 35 tys. zł – 525 tys. zł
  • Kasia Kowalska – 11 koncertów za 30 tys. zł – 330 tys. zł
  • Justyna Steczkowska – 3 koncerty za 20 tys. zł – 60 tys. zł
Co sądzisz o tym artykule?
85
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
10.04.2021
Adi 3
Zanim zauważymy to Viki Gabor, będzie na tej liście