Domowa maseczka na wągry – proste przepisy i sposób na przygotowanie skóry do zabiegu

Kobieta z maseczką kosmetyczną na twarzy
Tsikhan Kuprevich/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Zaskórniki są zmorą posiadaczy cery tłustej i trądzikowej. Nieestetyczne ciemne kropki to zanieczyszczenia nagromadzone w porach skóry – na szczęście da się ich pozbyć. Domowa maseczka na wągry pomoże w walce z tym problemem. Będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wyciskanie zaskórników w domu, które może skończyć się źle.

Dobra domowa maska na zaskórniki jest oparta na naturalnych składnikach, które docierają w głąb porów skóry i wydobywają z nich zanieczyszczenia. Jak ją wykonać i jak przygotować skórę na proces oczyszczania?

Domowy sposób na wągry

Zaskórniki to nic innego jak rozszerzone pory skóry, w których zebrały się zanieczyszczenia. Wizualnym efektem są brązowe kropki – najczęściej pojawiają się na nosie, czasem też na brodzie czy pomiędzy brwiami. Nie wyglądają estetycznie, dlatego można z nimi walczyć – odpowiednia będzie specjalna maska na wągry lub manualne oczyszczanie skóry wykonane przez doświadczoną kosmetyczkę. Dobrze jest także znaleźć domowy sposób na wągry, dzięki któremu samodzielnie i niskim kosztem można poprawić wygląd skóry.

Uwaga! Nie powinno się wyciskać wągrów na własną rękę – lepiej wykorzystać domowe sposoby na zaskórniki. Dlaczego? Manualne oczyszczanie skóry wymaga sterylnych warunków, które trudno osiągnąć w domu. Podczas wykonywania takiego zabiegu samodzielnie istnieje małe prawdopodobieństwo, że uda się pozbyć całej zawartości wągra. Reszta zostanie pod skórą, tworząc stan zapalny, a bakterie z dłoni i palców mogą wywołać zakażenie.

Domowe maseczki na wągry – jak przygotować skórę na zabiegi oczyszczające

Przed skorzystaniem z domowych sposobów na zaskórniki nie wystarczy oczyścić twarzy żelem. Warto także zadbać o przygotowanie skóry, tak by maksymalnie zwiększyć efektywność maseczek. Dlaczego to takie ważne? Zaskórniki to zanieczyszczenia znajdujące się w porach skóry. Aby skutecznie wydobyć je na powierzchnię, należy najpierw rozszerzyć pory, najlepiej pod wpływem ciepła.

Istnieją dwa dobre sposoby na przygotowanie skóry do oczyszczania:

  • Gorący prysznic lub kąpiel – pory rozszerzą się pod wpływem panującego w łazience ciepła i powstałej pary wodnej.
  • Kąpiel parowa twarzy (tzw. parówka) – należy trzymać twarz nad miską z parującą wodą, przykrywając głowę ręcznikiem (by podnieść temperaturę panującą nad miską).

Po takim zabiegu należy osuszyć twarz czystym ręcznikiem (najlepiej jednorazowym, by zapobiec roznoszeniu bakterii) i przystąpić do zabiegów pielęgnacyjnych. Maseczka na wągry – domowa lub z drogerii - na pewno zadziała lepiej po takim przygotowaniu. Po zmyciu maseczki dobrze jest natomiast przemyć twarz zimną wodą, która zwęzi pory i zapobiegnie ponownemu ich zanieczyszczeniu.

Maseczka na zaskórniki z sody oczyszczonej

Za pomocą sody oczyszczonej można wykonać wyjątkowo skuteczny domowy zabieg na wągry. Ta domowa maseczka pomaga wygładzić skórę, rozjaśnia przebarwienia i przede wszystkim usuwa zaskórniki. Wszystko dzięki właściwościom sody, cenionej nie tylko w kuchni, ale i jako składnik domowych kosmetyków.

Jak wykonać domową maseczkę na wągry z sody oczyszczonej - przepis krok po kroku

Składniki:

  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej,
  • 1 łyżeczka wody,
  • 2 łyżeczki oleju z migdałów, oliwy z oliwek (lub innego oleju, który odpowiada typowi skóry).

Sposób przygotowania:

  1. Składniki wymieszać ze sobą tak, by osiągnąć formę papki.
  2. Nanieść na czystą skórę twarzy – w szczególności na miejsca dotknięte problemem zaskórników.
  3. Po upływie 15 minut zmyć letnią wodą.

Przed zmyciem maseczki można także wykonać delikatny masaż twarzy – drobinki zadziałają na naskórek złuszczająco, zupełnie jak klasyczne peelingi. Dzięki temu zabiegowi zyskujemy dwa domowe zabiegi w jednym.

Maseczka na zaskórniki z drożdży i mleka

W pielęgnacji cery problematycznej, z zaskórnikami i wykwitami skórnymi, warto wykorzystać cenne właściwości drożdży. Ten składnik wykorzystywany zwykle przy pieczeniu bułek i ciast jest bogaty w witaminy z grupy B i minerały, działa także przeciwbakteryjnie. Stosowany na skórę pomaga ją oczyścić i odżywić.

Domowa maseczka na wągry z dodatkiem drożdży - przepis krok po kroku

Składniki:

  • 25 g drożdży (zwykle ¼ standardowego opakowania),
  • 1 łyżeczka ciepłego mleka.

Sposób przygotowania:

  1. Składniki wymieszać, by powstała gęsta masa.
  2. Tak przygotowaną maseczkę na zaskórniki nałożyć na czystą twarz i pozostawić na 15 minut.
  3. Zmyć ciepłą wodą.

Maseczka na zaskórniki z żelatyny

Jeśli potrzebne są wysoko skuteczne rozwiązania, można także wykonać domową maseczkę peel-off na zaskórniki. Ten typ maski polega na zastosowaniu zastygającej masy, która ma po zastygnięciu ma wyciągnąć zanieczyszczenia ze skóry.

Żelatynowa maska na zaskórniki – przepis krok po kroku

Składniki:

  • 1 łyżka mleka,
  • 1 łyżka żelatyny.

Sposób wykonania:

  1. W garnku należy podgrzać mleko i rozprowadzić w nim żelatynę, cały czas mieszając.
  2. Kiedy żelatyna się rozpuści, odstawić masę do lekkiego przestygnięcia.
  3. Następnie nakładać na problematyczne miejsca (nos, broda), omijając brwi, by nie wyrwać włosków.
  4. Pozostawić na 20 minut. Po tym czasie należy zdecydowanym ruchem oderwać zastygłą masę, a pozostałości zmyć ciepłą wodą.

Dzięki pomysłowemu wykorzystaniu domowych składników możliwe jest skuteczne zapobieganie powstawaniu zaskórników. Dzięki domowym maseczkom można nie tylko pozbyć się niechcianych przebarwień i zanieczyszczeń, ale również odżywić skórę twarzy.

Zobacz wideo: Kosmetyki domowe - peeling

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości