Każdego roku z polskich domów znika około dwadzieścia tysięcy osób. Co się z nimi dzieje? Powody zaginięć są niezwykle różne. Czasami są to porwania, częściej giną ludzie, którzy chcą zmienić swoje życie i dlatego nie dając znaku o sobie, po prostu uciekają. Często powodem zaginięć są też choroby psychiczne czy osobiste dramaty. Co kieruje takimi ludźmi? Jak wygląda akcja poszukiwawcza zaginionego?
Gośćmi w studiu „Dzień Dobry TVN” byli Adam Cioczek - scenarzysta i pisarz, autor książki „Zamieć” oraz Anna Jurkiewicz z Fundacji Itaka. Opowiedzieli oni o głównych powodach zaginięć ludzi, o tym jak wygląda poszukiwanie zaginionych oraz jak w przypadku zaginięcia bliskiej osoby powinna sobie radzić rodzina oraz przyjaciele. Jakie mają opcje działania? Czy potrzebna jest pomoc psychologa albo psychiatry?
Jak wygląda poszukiwanie osoby zaginionej?
Kiedy ginie osoba i nie mamy od niej znaku życia, powinniśmy najpierw zgłosić się na policję. Potem o pomoc można poprosić fundację Itakę, ponieważ fundacja pomaga tylko tym rodzinom, które zgłosiły zaginięcie na policję. W Polsce policja zajmuje się poszukiwaniem zaginionych i to od niej trzeba zacząć.
Policyjne statystyki pokazują, że większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu. 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów.
Akcje poszukiwawcze różnią się w zależności od okoliczności. Inaczej będą wyglądać działania, kiedy zgłosimy na przykład zaginięcie naszego taty chorego na Alzheimera, a inaczej wygląda akcja kiedy zginęło dziecko, lub kiedy młody człowiek wyjechał za granicę i nie odzywa się od kilku miesięcy – powiedziała w studiu „Dzień Dobry TVN” Anna Jurkiewicz z fundacji Itaka.
Jak zgłosić zaginięcie bliskiej nam osoby? Jakie informacje są potrzebne?
Należy przynieść jak najbardziej aktualne zdjęcie oraz przygotować najbardziej podstawowe dane zaginionej osoby. Należy również jak najwięcej opowiedzieć o okolicznościach zaginięcia – dodała Anna Jurkiewicz.
Co należy zrobić, kiedy osoba zaginiona nie chce by ją znaleźć i utrzymywać z nią kontakt. Co wtedy powinno się zrobić? Dorosła osoba, która uciekła i nie chce być poszukiwana, musi zgłosić się na policję i powiedzieć, że żyje, ale nie chce kontaktu z rodziną i nie chce poszukiwań. Wtedy poszukiwania zostają zakończone. Taka decyzja jest bardzo trudna do zaakceptowania przez rodzinę.
Rzeczywiście zdarzają się takie sytuacje, że dzwonią do nas ludzie uważani za zaginionych i dzwonią do nas do fundacji Itaka z pretensjami, że jakim prawem publikujemy jego wizerunek. W Polsce jest takie prawo, że osoba dorosła może złożyć oświadczenie na policji, że nie chce kontaktu z rodziną i wtedy policja przekazuje takie informacje rodzinie – mówiła Anna Jurkiewicz z fundacji Itaka.
Książka Adama Cioczka „Zamieć”
Adam Cioczek, autor książki „Zamieć” uważa, że w przypadku zaginięcia bliskiej osoby najgorsza jest niepewność. Jego książka opowiada o takim przypadku - to poruszająca historia ludzi, którzy zniknęli. To także boleśnie prawdziwa opowieść o tym, co czują ludzie, z życia których ktoś nagle odszedł. I o tym, jak mało wiemy o naszych najbliższych.
Osoby, które szukają bliskich mówią, że każde rozwiązanie jest lepsze od wiecznego czekania. Nawet jeśli ma być to najgorszy z możliwych scenariuszy – mówił Adam Cioczek.
Jak zgłosić zaginięcie na policji?
- Idź osobiście na najbliższy komisariat w miejscu Poinformuj, że chcesz zgłosić zaginięcie. Przyjęcie trwa około godziny, policjant musi poznać jak najwięcej faktów, aby móc Ci pomóc w poszukiwaniach.
- Przygotuj zdjęcie zaginionej osoby.
- Policja powinna wydać Ci zaświadczenie potwierdzające, że zaginięcie zostało przyjęte.
- Zaświadczenie możesz zanieść do fundacji Itaka, która również pomaga w odnajdywaniu osób zaginionych.