Jak słońce działa na naszą skórę? Jakiej regeneracji potrzebuje nasza cera i ciało po lecie? Co to znaczy dobrze wykonany zabieg z zakresu medycyny estetycznej? To główne tematy wakacyjnego live’a Ani Senkary. Jej gościem był dermatolog dr Łukasz Preibisz.
- Wakacyjny live Dzień Dobry TVN
- Bez filtrów przeciwsłonecznych ani rusz!
- Opalanie może prowadzić do czerniaka.
- Na jakie zmiany na skórze zwracać uwagę?
- Kto szczególnie powinien uważać na słońce?
- Dobra medycyna estetyczna. Co to znaczy?
Wakacyjny live Dzień Dobry TVN
Od 25 czerwca, w wakacyjne dni powszednie, reporterzy Dzień Dobry TVN zapraszają Was na wirtualne spotkania na żywo z ciekawymi gośćmi w rozmaitych miejscach.
Przez ostatnie dwa tygodnie mogliśmy zobaczyć wiele interesujących i inspirujących wywiadów. Rozmówcami naszych reporterów byli eksperci z różnych dziedzin oraz osoby z pierwszych stron gazet.
Zobacz:
Live Anny Senkary z Mateuszem Magą
Live Mateusza Hładkiego z Małgorzatą Ohme
Live Katarzyny Jaroszyńskiej z Tatianą Mindewicz-Puacz
Live Katarzyny Olubińskiej z Mateuszem Kusznierewiczem
Live Mateusza Hładkiego z Joanną Przetakiewicz
Live Roberta Stockingera z Antkiem Królikowskim
Live Kingi Burzyńskiej z Bartłomiejem Topą
Live Mateusza Hładkiego z Violettą Hamerską
Bez filtrów przeciwsłonecznych ani rusz!
Choć mamy piękne, słoneczne i ciepłe lato w tym roku, to niestety słońce nie jest sprzymierzeńcem naszej skóry. Dermatolog rozpoczął rozmowę od tego, by każda z nas zaopatrzyła się w dobry filtr.
Nowością na rynku jest filtr przeciwsłoneczny w pędzlu. Po jego aplikacji skóra jest aksamitna i gładka, omieciona delikatnym „pudrem”. Kosmetyk utrzymuje się na skórze przez kilka kilka godzin. Nie trzeba więc już smarować twarzy tłustym, białym kremem z filtrem.
Kiedy się opalamy musimy to robić z głową. To znaczy, nie doprowadzajmy, by nasza skóra była spieczona na tzw. „raka”.
Jeżeli doprowadzamy do czerwoności naszą skórę, to pobudzamy dużą ilość komórek barwnikowych, żeby zaczęły wyrzucać z siebie barwnik. To pobudzenie może pójść również w stronę patologiczną, czyli jedna z tych komórek może zwariować i pójść w stronę nowotworową. Ten nowotwór to czerniak. Jeden z najgroźniejszych nowotworów. Opalanie zwiększa ryzyko czerniaka. Kiedy przychodzi do mnie pacjent, to przed badaniem dermatoskopowym, pytam się go, czy kiedykolwiek się opalił do czerwoności. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca moja czujność jako lekarza się zwiększa.
Na jakie zmiany warto zwrócić uwagę obserwując swoje znamiona?
Dr Łukasz Preibisz zaznaczył, że obserwując zmiany na skórze należy brać pod uwagę pięć elementów:
- Na symetrię zmiany
- Na nierówną granicę zmiany
- Na zmianę koloru zmiany
- Na zmianę wymiaru
- Na zmianę uniesienia
Kto szczególnie powinien uważać na słońce?
Z opalaniem powinny szczególnie uważać kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną oraz niedawno urodziły dziecko. Przez zmiany hormonalne, ekspozycja na słońce może skutkować przebarwieniami na skórze, które potem ciężko jest usunąć.
Czy przed ekspozycją skóry na słońce warto suplementować beta karoten?
To ma sens. Zalecam suplementację na dwa tygodnie przed opalaniem. Szczególnie polecam beta-karoten osobom, które mają uczulenie na słońce, ponieważ to bardzo pomaga.
Dobra medycyna estetyczna. Co to znaczy?
Z jakimi problemami zwracają się do dermatologa pacjenci, zwłaszcza w tym okresie letnim?
Okazuje się, że w okresie letnim najwięcej pacjentów przychodzi do dr Preibisza na zabiegi z medycyny estetycznej. Dlaczego?
Bo to okres urlopowy i osoby pracujące w końcu mają czas. Robią usta, mezoterapie, bruzdy nosowo-wargowe i inne zabiegi. Kiedy przychodzą do mojego gabinetu pacjenci, to moim zdaniem jest, by wyszli stąd wypoczęci jak po urlopie. Zrelaksowany. Dobra medycyna estetyczna, to taka, której nie widać na pierwszy rzut oka.
-zdradził dr Łukasz Preibisz w rozmowie z Anną Senkarą.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN