Styl Życia

W czynie społecznym remontują pałac. "Wszystko zaczęło się od marzenia"

Dzień Dobry TVN

Styl Życia

W czynie społecznym remontują pałac. "Wszystko zaczęło się od marzenia"

Dzień Dobry TVN

To opowieść o tym, że wśród nas jest wiele dobrych osób, które chcą bezinteresownie pomagać. Kiedy Państwo Centowie kupili zaniedbany pałac, potrzebowali pomocy w przywróceniu jemu dawnej świetności. Ta, którą otrzymali, przerosła ich najśmielsze oczekiwania.

Pałac z marzeń

Zaczęło się od marzenia. Nie tyle o pałacu, co o dużym domu. Państwo Centowie zamieszkali wielopokoleniowo.

Jesteśmy my, nasze dzieci. Szukaliśmy dużego domu. Pojawiła się oferta tego pałacu i powiedzieliśmy – czemu nie

- mówi Bartosz Cent, właściciel pałacu.

Jak tłumaczy, od kiedy tylko pamięta chciał wyremontować jakiś zabytek, zostawić coś po sobie, dlatego nie miał wątpliwości.

To było nasze wspólne marzenie, bo ilekroć widzieliśmy jakieś stare domy, które były zaniedbane – żal nam po prostu było

- dodaje Luiza Cent, właścicielka.

Czyn społeczny

Kiedy Państwo Centowie kupili pałac w Debrznie-Wsi i stali się jego właścicielami, na różnych grupach na Facebooku pytali, czy ktoś chciałby przyjść i zobaczyć jak od podstaw remontuje się zabytek. W 24 godziny zebrali osiem tysięcy polubień. 

Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać, nie wiedzieliśmy jacy ludzie przyjadą. Zakładaliśmy, że tak samo pozytywni jak ci, którzy do nas piszą.

- wspomina Bartosz Cent.

I tak też się stało. Kilkadziesiąt osób z różnych części Polski na swój koszt, z własnymi narzędziami przyjechało, by całkowicie za darmo pomóc w porządkowaniu terenu. Sołtys z wójtem zapewnili wszystkim dach nad głową, a panie z koła gospodyń wiejskich przygotowały piękne powitanie i pyszne potrawy.

Jak są ludzie, którzy przyjeżdżają z całej Polski, niech zasmakują naszych potraw krajeńskich. To jest naturalne

- mówi Jowita Kęcińska-Kaczmarek z Koła Gospodyń Wiejskich.

Właściciele pałacu nie kryją wzruszenia. Podczas prac remontowych spotkali wielu fantastycznych ludzi.

Zabytki nie muszą niszczeć, tylko trzeba się na to otworzyć i nie bać się, a dwa - chcieliśmy pokazać poprzez takie akcje jak tutaj, że są ludzie w naszym kraju, którzy bezinteresownie przyjdą i pomogą

- dodaje Bartosz Cent.

Zobacz też:

Budują dom wspólnymi siłami. I ty możesz pomóc rodzinie w potrzebie

Niechcianym lokatorom w zabytkowej kamienicy odcięto prąd, gaz i wodę. "Bez toalety żyjemy już prawie miesiąc"

Wróciła do Polski, by odbudować rodzinny pałac. "Byłam przerażona, tu były chwasty i ruina"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: Arkadiusz Gdula
Co sądzisz o tym artykule?
86
12
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
15.10.2020
Realnie myślący
Wspaniali ludzie, którzy się zaangażowali jako wolontariusze. Naprawdę jestem pod wielkim wrażeniem i chylę czoła też loklanym władzom, którzy tak pozytywnie odnoszą się do odbudowy pałacu. Pytanie jednak gdzie na ten moment oprócz autopromocji jest zaangazowanie właścicieli? Kupienie na końcu świata ruiny za 300 tys. PLN i podpisywanie się "właściciel pałacu" może jest fajne na początku ale za rok zapytamy jakie środki i wysiłki są zaangazowane w odbudowę zabytku, który jest w stanie katastrofalnym i wymaga conajmniej kilunastu milionów złotych. Pewnie zaraz będzie nacisk na dotacje od Państwa i Marszałka (z naszych podatków) a tu trzeba jak najsszybciej zabezpieczyć te ruiny przed dalszą degradacją. Filmiki, Facebook - wszytsko fajnie ale gdzie jest zebezpieczenie okien, dachu? Gdzie wysyłek i kasa właścicieli w faktyczne ratowanie palacu? Wolontariat tak, ale dodatkowo w parze musi iść ciężka praca głównych zainteresowanych, którzy jak widac kochają mówić o planach, jednak ich realizacja będzie możliwa dopiero wtedy kiedy zakończy się remont budynku. Niestetey widzę tu tylko duży brak wyobraźni i niepoprawne marzycielstwo plus wielką radość z podpisywania sie jako właściciele pałacu. Na razie są Państwo właścicielem ruiny... Ruiny, która kiedy zostanie odremontowana bedzie kosztować krocie jesli chodzi o utrzymanie. I tu mam obawy, bo nie widzę totalnie aby Państwo mieli taką świadomosć kosztów. To może skończyć się niestety bardzo śmiesznie i smutno zarazem. Zobaczymy ale jestem pełen obaw.
09.10.2020
Bogdanrpcv
super ze sa jeszcze ludzie ktorym mozna pomoc bo robia cos porzadnego ratujac palac w Debrznie-Wsi.Ja mam z tym palacem wiele pieknych wspomnien i chetnie wezme udzial w nastepnej akcji.z tego co mi wiadomo bendzie to 17 Pazdziernik-sobota.Pozdrawiam Panstwo Cent z rodzina
08.10.2020
Bartosz Cent
To jest Akcja na FB Ratujemy PAŁAC