Dzięki kosmetykom wegańskim istnieje możliwość zredukowania cierpienia zwierząt, ponieważ produkty nie są na nich testowane. Nie mają także składników pochodzenia odzwierzęcego. Wysoka skuteczność tego typu kosmetyków sprawia, że są one coraz bardziej popularne. Dzięki temu, że stają się coraz mniej niszowymi produktami, ich ceny maleją, a to pozwala na szerszą promocję kosmetyków wegańskich.
>>> Zobacz także:
- Masło murumuru do włosów i skóry – jakie ma właściwości i jak je stosować?
- Jakie efekty daje maseczka z jajka na włosy? Sprawdzone domowe receptury
- Naturalne kosmetyki do twarzy – cera piękna i zdrowa na wiosnę!
Kosmetyki wegańskie – co to znaczy?
Jak wspomniano wcześniej, kosmetyki wegańskie nie są testowane na zwierzętach. Nie mają też w swoim składzie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak: ambra, chitozan, cywet, elastan, jedwab, keratyna, kolagen, kwas stearynowy, lanolina, piżmo, trypsyna, witamina A, a także mleko, łój i pyłek pszczeli. Zawierają przede wszystkim wyciągi roślinne, składniki mineralne i ekstrakty ziołowe. Do szczególnie cennych składników wegańskich kosmetyków należą: aloes, burak, chryzarobina, ekstrakt z alg, guma z akacji senegalskiej, krwawnik pospolity, olejek z arniki górskiej, oliwa z oliwek, pektyna z jabłek, rumianek. Kosmetyki wegańskie podlegają ścisłej kontroli i certyfikacji. Na ich opakowaniach znaleźć można certyfikaty OK! lub Leaping Bunny. Mogą one również uzyskać oznaczenie Vegan Society. Nie mniej ważny jest certyfikat nadawany przez Ecocert. Oznakowane nim produkty są nie tylko wegańskie, lecz także naturalne i ekologiczne – 95 proc. ich składników musi pochodzić z upraw biologicznych i mieć naturalne pochodzenie. Kosmetyki wegańskie są bardzo delikatne dla skóry, rzadziej niż zwykłe produkty wywołują reakcje alergiczne czy podrażnienia.
Wegańskie kosmetyki do pielęgnacji
Wraz z rosnącą popularnością wegańskich kosmetyków zwiększa się ich ilość i dostępność na rynku. Pojawiają się nie tylko nowe linie produktów pochodzące od znanych, dużych producentów, lecz także nowe marki, które zajmują się wyłącznie dystrybucją produktów nietestowanych na zwierzętach i niezawierających produktów odzwierzęcych. Aktualnie kupić można wegańskie produkty pielęgnacyjne różnego rodzaju – maseczki, balsamy, kremy, serum, toniki, żele do twarzy, żele pod prysznic. Bardzo popularnym produktem do pielęgnacji jest szampon wegański w kostce. Pozwala on nie tylko zadbać o zwierzęta, lecz także zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska plastikiem. Jest bardziej wydajny niż klasyczne, płynne produkty. Warto również zwrócić uwagę na wegańskie perfumy.
Wegańskie kosmetyki do makijażu
Prozwierzęca i prośrodowiskowa rewolucja dotarła nie tylko na półki z kosmetykami do pielęgnacji. W drogeriach oraz w internecie odnaleźć można wegańskie kosmetyki kolorowe. Prekursorką tego typu produktów jest tatuażystka Kat von D, posiadająca własną markę kosmetyków do makijażu. Jednak nietestowane na zwierzętach produkty oferują nie tylko niszowe, drogie marki, lecz także producenci ogólnodostępnych kosmetyków. Na rynku można znaleźć zarówno wegańskie podkłady, bazy, pudry, bronzery, róże, jak i cienie do powiek, tusze do rzęs, eyelinery i szminki – czyli wszystko to, co niezbędne do wykonania pełnego, codziennego lub wieczorowego makijażu. Warto wiedzieć, że makijaż stać się jeszcze bardziej przyjazny środowisku – wszystko dzięki wegańskim pędzlom do makijażu.
Wegańskie lakiery do paznokci
Lakiery wegańskie są jednym z mniej popularnych i trudniej dostępnych kosmetyków tego typu. Wielu z nas wydaje się, że znajdują się w nich tylko składniki pozyskiwane chemicznie i trudno wykonać taki produkt ze składników naturalnych. Warto jednak wiedzieć, że jest to możliwe. Coraz więcej producentów z powodzeniem wytwarza wegańskie lakiery do paznokci – zarówno zwykłe, jak i hybrydowe. Dzięki naturalnemu składowi są one bezpieczne dla zdrowia, a brak testów na zwierzętach sprawia, że stają się dodatkowo przyjazne środowisku naturalnemu.
Czy wegańskie kosmetyki są skuteczne?
Według niektórych konsumentów produkty wegańskie (a co za tym idzie – z naturalnym, bardzo często niewielkim składem) są nieskuteczne. Nie mają oni racji. Działanie jest takie samo lub nawet skuteczniejsze niż tradycyjnych kosmetyków. Należy jednak pamiętać, że wegańskie produkty z reguły mają krótki termin ważności – stosowane ich po jego upływie może być mało efektywne lub wręcz szkodzić. Warto także mieć na uwadze fakt, że skóra każdego z nas jest inna, więc nie wszystkie produkty sprawdzą się u danej osoby. Mamy też zróżnicowane potrzeby i oczekiwania wobec kosmetyków (również tych wegańskich) Czy wegański tusz do rzęs podkręca i wydłuża je tak samo, jak tradycyjny? Czy wegańskie szampony myją i nawilżają włosy? Każdy powinien przetestować tego typu produkty, by móc wyrobić sobie własne zdanie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN