Cytryna na włosy – jakie efekty daje? Pielęgnacja i rozjaśnianie

Cytyna na włosy
Fot. GettyImages / Vladdeep

Stosowanie cytryny na włosy jest popularne nie od dziś. Soku z tego owocu od dawna używano do rozjaśniania i nabłyszczania. Nie każdy wie jednak, że wykorzystując go w połączeniu z innymi składnikami, na przykład przygotowując maseczkę z jajka i cytryny na włosy, można też odżywić i wzmocnić pasma.

Dużym uznaniem cieszą się również wcierki, a także płukanie włosów cytryną. Zabiegi te pomagają bowiem też w przypadku problemów ze skórą głowy. Jakie efekty można osiągnąć, włączając sok z cytryny do pielęgnacji włosów?

>>> Zobacz także:

Działanie soku z cytryny na włosy

Nakładanie cytryny na włosy stało się popularne głównie ze względu na jej właściwości zakwaszające. Dzięki nim owoc ten pozwala domknąć łuski włosa, co nadaje mu gładkości i zdrowego połysku. Nie jest to jednak jedyna zaleta cytryny. Sok z niej zawiera bowiem witaminy, w tym C i z grupy B, a także cenne minerały, jak żelazo, wapń, potas, magnez i cynk, które doskonale odżywiają i wzmacniają włosy.

Bardzo dobre efekty można osiągnąć, stosując proste maseczki. Jedną z popularniejszych jest maseczka z jajka i cytryny na włosy. Najlepiej sprawdzi się ona przy przetłuszczających się kosmykach. Aby ją przygotować, wystarczy rozbić jedno jajko i starannie roztrzepać je w misce, następnie dolać do niego od 1 do 2 łyżek soku z cytryny. Potem mieszankę trzeba nałożyć na suche lub wilgotne włosy i starannie wetrzeć w pasma oraz skórę głowy. Na koniec należy schować włosy pod czepkiem i owinąć głowę ciepłym ręcznikiem. Kosmetyk najlepiej spłukać po upływie 20–30 minut.

Kolejny pomysł to maseczka na włosy z żółtka oliwy i cytryny. Będzie ona bardziej odżywcza i nawilżająca od poprzedniej. Łyżkę oliwy należy wymieszać z jednym żółtkiem oraz sokiem z cytryny do uzyskania dość gęstej papki. Specyfik należy nałożyć na włosy i skórę głowy. Maska najlepiej zadziała pod wpływem ciepła, np. dzięki opisanemu powyżej sposobowi z czepkiem i ręcznikiem. Kosmetyk należy zmyć po 30 minutach.

Na włosy suche dobrze zadziała też maseczka z miodu i cytryny. Łyżkę miodu i ok. ¼ szklanki soku z cytryny należy starannie wymieszać, a następnie nałożyć na kosmyki i pozostawić na mniej więcej 30 minut, najlepiej również pod czepkiem. W podobny sposób można wykonać też maseczkę z dodatkiem drożdży, które wzmacniają cebulki włosów i odżywiają pasma od nasady. Wystarczy dodać niewielką ilość świeżych drożdży do soku z cytryny i wymieszać do uzyskania półpłynnej konsystencji. Maskę należy aplikować na skórę głowy, najlepiej szerokim pędzelkiem, a następnie starannie wmasować w skórę i pozostawić na 30 minut.

Przy stosowaniu maseczek z sokiem z cytryny na włosy po ich spłukaniu najlepiej umyć głowę łagodnym szamponem bez SLS. W innym przypadku pasma mogą pozostać sklejone i obciążone.

Jak rozjaśnić włosy cytryną?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy cytryna rzeczywiście rozjaśnia włosy. Choć z pewnością nie zadziała ona tak jak chemiczny rozjaśniacz, jest w stanie zmienić kolor pasm o 1 do 2 tonów. Należy przy tym pamiętać, że takie właściwości wykazuje ona w różnym stopniu w zależności od kosmetyku, dlatego jej stosowanie przy włosach ciemnych, w tym farbowanych, wiąże się z pewnym ryzykiem. Panie, które cytrynę na włosy chcą stosować właśnie w celu rozjaśnienia ich barwy, powinny wcierać w pasma sam sok. Należy robić to na 15 do 20 minut przed myciem.

Nie każdy wie przy tym, że sok z cytryny może również opóźnić siwienie włosów. Kilka kropel należy dolać do olejku z amli i wcierać codziennie wieczorem w skórę głowy. Taka kuracja, by przyniosła efekty, musi trwać co najmniej kilka miesięcy.

Płukanka do włosów z cytryny

Jednym z najstarszych sposobów wykorzystania soku z cytryny na włosy jest przygotowywanie płukanek. Najprostszą z nich można uzyskać, wlewając łyżkę soku do pół litra wody. Taką miksturę dodaje się do ostatniego płukania włosów po myciu. Pozwala to nadać im niesamowity blask i gładkość, głównie dzięki właściwościom zakwaszającym, czyli w tej sytuacji zamykającym łuskę włosa. Warto jednak pamiętać, że włosy, których łuski odstają wyjątkowo mocno, tzw. wysokoporowate, w tym np. kręcone, prawdopodobnie nie zareagują dobrze na taki kosmetyk.

Poza dbaniem o włosy za pomocą płukanki warto również pochylić się nieco nad skórą głowy. Sok z cytryny doskonale radzi sobie bowiem z łupieżem, przetłuszczaniem, a nawet nadmiernym wypadaniem włosów. Do tego celu najlepiej nada się wcierka z wykorzystaniem tego składnika. W skórę głowy należy wetrzeć sok z połowy cytryny, pozostawić go na 30 minut pod przykryciem z foliowego czepka, po czym starannie umyć głowę. Niektórzy wybierają inną metodę, polegającą na nacieraniu głowy i włosów kawałkami cytryny przez 1,5 tygodnia. Po takiej kuracji łupież powinien zniknąć, a włosy nabrać blasku, siły i świeżości.

Tak prosty i tani kosmetyk jak cytryna na włosy potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Doskonale sprawdzi się przy większości typów pasm. Panie, które nie mają problemu włosów wysokoporowatych i nie boją się rozjaśnienia kosmyków, z pewnością powinny go wypróbować.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie