Popularne choroby storczyków. Jakie są, jak je rozpoznawać i jak z nimi walczyć?

photo_8920928
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Storczyki są piękną ozdobą tarasu i mieszkania, jednak nie należą do roślin najłatwiejszych w pielęgnacji. Czasem przyczyną ich chorób jest zbyt duża wilgoć, innym razem – towarzystwo egzotycznej rośliny. Aby choroby storczyków nie dopadły kwiatów w Twoim mieszkaniu, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jakie najczęściej choroby można spotkać i jak z nimi walczyć?

Często przyczyną chorób storczyków jest m.in. suche powietrze – problem ten pojawia się, gdy kwiaty hodowane są w domu. Inną przyczyną mogą być zaburzenia fizjologiczne, bakterie i grzyby. Choroby storczyków często wywoływane są również przez ataki szkodników.

Choroby storczyków – lepkie liście

Jeśli chodzi o choroby storczyków, lepkie liście są najczęściej występującym objawem, który może niepokoić. Kiedy znajdujący się na liściach płyn jest przezroczysty, a do tego pojawia się na nich biały nalot, prawdopodobnie chodzi o zaburzenia fizjologiczne. Powstają one w momencie, gdy temperatura panująca w podłożu jest niska, a roślina jest intensywnie podlewana. Po pewnym czasie pęcherzyki z płynem pękają i całość zaczyna porastać grzyb.

Należy zatem pamiętać, że zimą nie wolno zbyt często podlewać storczyków, czasem warto tego nie robić nawet przez kilka tygodni. W przypadku gdy storczyk kwitnie, warto zapewnić mu inne warunki, przestawić w miejsce, gdzie panuje wyższa temperatura i tam go podlewać. Zanim zacznie się to jednak robić, gleba musi być całkowicie wyschnięta.

Choroby storczyków – żółte liście

Zbyt duża ilość wody może prowadzić również do innej choroby storczyków i żółtych liści. Zwykle zmieniają one kolor, kiedy znajdują się w osłonce, w której z kolei często jest zbyt wilgotno. W takich sytuacjach należy zrezygnować z osłonki, wyjąć kwiat z doniczki i sprawdzić, czy jego korzenie nie zgniły. Jeśli niektóre z nich są jeszcze zdrowe, storczyka można jeszcze uratować.

Na początku należy pozbyć się zgniłych korzeni i kwiat pozostawić bez żadnego podłoża, np. położyć go na gazecie – do momentu, aż wyschnie. Później należy odciążyć roślinę – w tym celu trzeba odciąć pęd z kwiatami i wstawić go do wazonu. Następnie należy posadzić storczyka w nowym, świeżym podłożu. Nie wolno go podlewać po wykonaniu tej czynności przez tydzień.

Choroby storczyków – wełnowce (szkodniki)

Mało ruchliwe białe owady (czerwce), przypominające kawałki waty, mogą być bardzo szkodliwe dla storczyków. W mieszkaniach pojawiają się zwykle wraz z nowymi egzotycznymi roślinami. Owady wysysają sok ze storczyków, w wyniku czego rośliny zamierają i przestają kwitnąć. Szkodniki szczególnie lubią przebywać w kątach liści i uśpionych pąkach.

W sytuacji gdy roślina przestanie kwitnąć, warto ją odizolować. Co ciekawe, wełnowce można pokonać przy użyciu zwykłego płynu do mycia naczyń – wystarczy oblać nim szkodniki. W walce z nimi sprawdzają się również preparaty na bazie oleju i środki chemiczne, takie jak Provado czy Actellic.

Choboby grzybowe storczyków

1. Fuzarioza storczyka

Choroba ta doprowadza do żółknięcia starszych liści. Przy podstawie zauważalne są wówczas pomarańczowe zarodniki. Należy pamiętać, że jeśli storczyk został zarażony, trzeba go spalić. W przypadku gdy w jego otoczeniu były jeszcze jakieś rośliny, powinno się spryskać je Topsinem. Zawsze jednak trzeba to robić poza domem.

2. Zgorzel zgnilakowa storczyka

W przypadku tej choroby storczyków, liście są głównym organem, po którym można rozpoznać działanie grzybów. Blaszki liścia zmieniają bowiem wtedy swój kolor i stają się jaśniejsze. Zaczynają się również pod wpływem choroby marszczyć. Najłatwiej zwalczyć ją środkiem o nazwie Biosept.

3. Szara pleśń

Pleśń atakuje wszystkie kwiaty doniczkowe, jest również wrogiem storczyków. Jej sprzymierzeńcem jest wilgoć – wówczas zarodniki grzyba zaczynają unosić się w powietrzu. Na płatkach storczyków widoczne są przebarwienia o szarawym odcieniu, które w następnej kolejności przekształcają się w szarą pleśń. Podstawą w zapobieganiu chorobie jest zatem ochrona przed wilgocią, wietrzenie pomieszczeń, w których znajdują się kwiaty. Gdy choroba już ustąpi, warto zastosować fungicydy. Kwiaty zmienione chorobowo trzeba usunąć.

Choroby bakteryjne storczyków

Najpopularniejsza choroba bakteryjna atakująca storczyki nazywana jest mokrą zgnilizną bakteryjną. Wywoływana jest ona przez patogeny Pseudomonas. Zmienione chorobowo liście są oślizgłe i miękkie, a przy ich poruszaniu można wyczuć bardzo nieprzyjemny zapach. W takich sytuacjach należy uciąć uszkodzone liście, a następnie posypać w tych miejscach węglem drzewnym. Gdy duża część rośliny została porażona, należy w całości usunąć ją z mieszkania.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie