Begonie bulwiaste: odmiany, pielęgnacja, uprawa

Begonia różowa
Fot. Akapong Osotsil / EyeEm / Getty Images
Begonia bulwiasta to popularna w naszym kraju kwitnąca bylina, o okazałych i kolorowych kwiatach. Zdobi wiele balkonów i tarasów aż do momentu pierwszych przymrozków. Kwitnie praktycznie przez cały sezon: od czerwca do września, a czasem nawet do października.

Begonia bulwiasta to roślina wieloletnia, należąca do rodziny begoniowatych. Powstała w wyniku skrzyżowania różnych gatunków z Ameryki Południowej oraz Andów. Wzniesione i mięsiste łodygi wyrastają z wytworzonej przez nią nerkowatej bulwy. Sercowato-lancetowate, grube liście liście u nasady są asymetryczne, a na całej powierzchni – ząbkowane. Co więcej, wraz z ogonkami liściowymi pokryte są one długimi i rzadkimi włoskami. Kwiat wyrasta na wysokość około 30 cm.

Begonia bulwiasta – odmiany

Odmian begonii bulwiastej jest na tyle dużo, że trudno wymienić je wszystkie, dlatego warto omówić trzy podstawowe.

· Begonia bulwiasta wielkokwiatowa ( Begonia x tuberhybrida grandiflora) – określana jest również mianem „pełnokwiatowej”. Jej kwiaty mogą mieć różny kolor: biały, różowy, pomarańczowy, czerwony, żółty, bordowy lub np. biały z czerwonym konturem . Struktura kwiatów często przypomina róże. Ich średnica może wynosić nawet 20-30cm.

· Begonia bulwiasta drobnokwiatowa (Begonia x tuberhybrida multiflora) – kwitnie ona bardziej obficie niż wielokwiatowa, jednak jej kwiaty są dużo mniejsze. Zwykle ich średnica wynosi około 4-5 cm, ale także przyjmują one różne kolory: czerwień, żółć, pomarańcz, biel, róż. Płatki mogą być gładkie, postrzępione lub karbowane.

· Begonia bulwiasta o zwisających pędach (Begonia x tuberhybrida pendula flore pleno) – kwiaty tej odmiany wyrastają na zwisających pędach. Charakteryzują się tym, że są duże, pełne i pojedyncze, a ich płatki – atłasowe i mięsiste. Kolor płatków jest zwykle bardzo intensywny, można często spotkać np. te o odcieniu ciemnopurpurowym lub szkarłatnym.

Begonia bulwiasta – uprawa

Niewątpliwym atutem begonii bulwiastej jest to, że jest ona łatwa w uprawie. Warto dla niej wybrać ciepłe, zaciszne miejsce, osłonięte od silnych wiatrów. Begonie bardzo dobrze znoszą zacienienie, dlatego też mogą rosnąć w ogródkach z niewielką ekspozycją na słońce – w pełnym słońcu liście begonii mogą ulegać poparzeniu.

Begonię można także trzymać na balkonie oraz parapetach skierowanych na północ. Kwiat wymaga gleby próchniczej, lekko kwaśnej oraz przepuszczalnej. Ziemię przeznaczoną dla roślin pokojowych warto więc rozluźnić np. przy pomocy piasku. Warto zadbać o to, aby podłoże było stale lekko wilgotne, jednak nie mokre. Kwiat należy podlewać szczególnie w okresie jego intensywnego wzrostu. Najbardziej odpowiednia temperatura wzrostu dla begonii bulwiastych to 20 stopni Celsjusza.

Begonia bulwiasta – sadzenie

Jak sadzić begonie bulwiaste ? Niezależnie od tego, czy uprawiane będą one w ogródku, czy jako kwiaty ozdobne w skrzynce na tarasie, warto wybrać dobre, wysokiej jakości cebulki kwiatowe, a najlepiej zainwestować w te od sprawdzonego producenta. Podczas samego sadzenia na bulwach często można zauważyć wykształcone pąki pędowe – to oznaka, że roślina jest zdrowa i właściwie się rozwija. Nie wolno zatem tych pąków zniszczyć. Kiedy sadzić begonie bulwiaste? Najlepiej wczesną wiosną, można to zrobić jednak już w drugiej połowie lutego.

Pojemnik na jedną lub dwie rośliny powinien mieć około 15-20 cm średnicy. Na dnie należy stworzyć warstwę drenażową. Podczas samego sadzenia begonię należy umieścić wypukłą częścią do dołu, na około 5-8 cm głębokości, a następnie pokryć cienką warstwą ziemi – na około 1-2 cm grubości. Bulwę warto wcześniej potraktować zaprawą grzybobójczą. Po samym posadzeniu najlepiej także od razu ją podlać.

Jeśli chodzi o sadzenie begonii bulwiastych do gruntu, najlepszym miesiącem na to jest maj, a konkretnie – jego druga dekada. Kwiaty posadzone w gruncie zakwitają jednak później niż te w donicach, najczęściej dopiero w drugiej połowie lata.

Begonia bulwiasta – zimowanie

W przypadku begonii bulwiastej, zimowanie powinno odbywać się w pomieszczeniu. Roślina nie jest mrozoodporna, dlatego też – po nadejściu pierwszych przymrozków – należy ją wyjąć, delikatnie obsypać z podłoża, a następnie przyciąć łodygi (trzeba zrobić to około 2 cm nad bulwą). Później bulwy należy oczyścić, pozbyć się różnego rodzaju uszkodzeń, a na końcu przesuszyć. Warto je wszystkie ułożyć w ażurowych skrzynkach, zasypać warstwą torfu i piasku i przechować przez mrozy w suchym pomieszczeniu o temperaturze 3-10 stopni Celsjusza. Należy zaznaczyć, że nie powinno być w tym miejscu dostępu do światła.

Zobacz film: Jak urządzić niewielki ogórek? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości