Newsy

Barcelona. Protesty po wyroku sądu w Hiszpanii. Kilkadziesiąt osób jest rannych

Więzienie dla separatystów

Fot. Getty Images/Keith Hawkins / EyeEm;

Newsy

Barcelona. Protesty po wyroku sądu w Hiszpanii. Kilkadziesiąt osób jest rannych

Więzienie dla separatystów

Fot. Getty Images/Keith Hawkins / EyeEm;

Hiszpański Sąd Najwyższy skazał 9 katalońskich separatystów na kary więzienia. Sąd wydał też Europejski Nakaz Aresztowania za, przebywającym aktualnie w Belgii, ich byłym liderem - Carlesem Puigdemontem. Po wyrokach, w wielu miejscach w Katalonii, wybuchły spontaniczne protesty.

Więzienie za podburzanie

9 katalońskich separatystów zostało skazanych na kary od 9 do 13 lat więzienia za podburzanie w związku z w nielegalnym referendum niepodległościowym w tym regionie Hiszpanii z 1 października 2017 r. Trzej pozostali oskarżeni zostali uznani za winnych nieposłuszeństwa i uniknęli kary więzienia.

Największe protesty w Barcelonie

Najliczniejsze protesty odbywają się w stolicy Katalonii - Barcelonie. W mieście zablokowanych zostało kilkanaście ulic. Władze szacują liczbę manifestantów na ok 8 tysięcy. Protestujący skandują hasła: “Uwolnić więźniów politycznych!” oraz “Wolność i Niepodległość!”

Protesty na lotnisku El Prat

W godzinach popołudniowych kilkusetosobowa grupa zwolenników katalońskiego separatyzmu pojawiła się również z flagami regionu na międzynarodowym lotnisku El Prat w Barcelonie. Lokalna policja poinformowała, że licznie przybyli protestujący utrudniają ruch na terenie oraz na zewnątrz terminalu 1.

Wstrzymane połączenie kolejowe Barceloną - Gerona

Niebawem także władze kolejowego przewoźnika Renfe ogłosiły wstrzymanie połączenia kolejowego z lotniskiem El Prat. Dyrekcja spółki twierdzi, że było to konieczne po decyzji katalońskiej policji, tzw. Mossos d'Esquadra. Renfe potwierdziło też, że po południu wstrzymano kursy pociągów pomiędzy Barceloną a Geroną, gdy linię kolejową zablokowała grupa katalońskich separatystów.

Premier: "Kary zostaną wyegzekwowane"

Po południu premier Hiszpanii Pedro Sanchez wyraził przekonanie, że orzeczenie SN “zostanie w pełni wykonane”. Zaznaczył, że liczy, iż partie opozycyjne reprezentowane w Kongresie Deputowanych staną po stronie rządu po werdykcie skazującym katalońskich separatystów. Sanchez wyrażając przekonanie, iż nie dojdzie do prób ułaskawienia skazanych separatystów, podkreślił, że spodziewa się wyegzekwowania zasądzonych kar.

Wszyscy obywatele są równi wobec prawa. Nikt nie stoi ponad nim i wszyscy zostaliśmy zobowiązani do jego wypełnienia

dodał premier Sanchez.

Zobacz też:

W DDTVN: Kuchnia z Barcelony :

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
48
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0