Antypka, czyli wiśnia wonna – jak ją uprawiać

Antypka jest w Polsce rośliną uprawną, cenioną za swoje właściwości dekoracyjne. Pięknie prezentuje się zarówno w dużych, jak i małych ogrodach. Wiśnia wonna może być wykorzystywana również jako żywopłot lub podkładka dla innych odmian wiśni. Jak uprawiać roślinę w polskich warunkach, gdzie najlepiej umieszczać sadzonki i jak je pielęgnować?

Antypka to dzikie drzewo, którego naturalnym środowiskiem jest Europa Środkowa i Południowa, Zachodnia Azja, Kaukaz oraz Maroko. W zależności od miejsca, w którym rośnie, może dorastać nawet do 15 metrów wysokości. Z tego względu nie można jednoznacznie ocenić, czy jest ona krzewem czy drzewem – występuje w obu postaciach. Może być uprawiana jako soliter lub w większych grupach. Jest rośliną bardzo dekoracyjną, często spotykaną w parkach i na terenach zieleni miejskiej. W niektórych ogrodach można zobaczyć również żywopłot z antypki , co dowodzi, że wiśnia wonna jest poważną konkurencją dla iglaków. Szczególnie atrakcyjne są kwiaty rośliny – białe, nieduże, obficie kwitnące. Charakterystyczny jest również pień antypki, który w porównaniu z innymi gatunkami jest znacznie krótszy i grubszy. Wyrasta z niego szeroka, rozłożysta korona, na której w lipcu i sierpniu pojawiają się dojrzałe ciemne owoce. Antypka ma znacznie więcej zastosowań – sprawdź, jak możesz wykorzystać roślinę w swoim ogrodzie.

Antypka – zastosowanie. Jak i gdzie sadzić roślinę

Wiśnia wonna znajduje szerokie zastosowanie jako roślina uprawna. W Polsce nie występuje w stanie dzikim, ale jest chętnie sadzona, głównie jako roślina ozdobna w parkach . Jest odporna na mróz, co czyni ją drzewem niezwykle atrakcyjnym i mało wymagającym nawet w trudnym zimowym okresie. Wiśnia dobrze sprawdza się również jako żywopłot. Ogromną zaletą antypki jest jej szybki wzrost. Przy prawidłowej pielęgnacji w ciągu roku jest w stanie urosnąć nawet jeden metr.

Antypka uprawiana na żywopłot wymaga jednak nieco więcej pracy, m.in. regularnego przycinania, które pozwoli zachować odpowiedni kształt rośliny, i corocznego nawożenia, dzięki któremu sadzonki będą rosły znacznie szybciej i już po kilku latach całkowicie zasłonią ogródek od działki sąsiada lub od drogi. Decydując się na umieszczenie rośliny na swojej działce, należy wybrać jedną z dwóch opcji jej wyhodowania. W sklepach ogrodniczych można kupić nasiona antypki , z kolei w szkółkach najczęściej sprzedawane są sadzonki, które można bezpośrednio zasadzić w podłożu.

Sadzonki antypki dobrze radzą sobie na każdym podłożu i nawet w bardzo niskich temperaturach, dlatego też drzewo z powodzeniem może być uprawiane w każdym regionie Polski. Żywopłot z wiśni wonnej będzie naturalnym i gęstym ogrodzeniem ze względu na liczne pędy i liście. Antypka jako jedna z nielicznych odmian wiśni nie potrzebuje żadnego wsparcia w postaci mostków czy drabinek podtrzymujących.

Szeroko wykorzystywana jest również podkładka z antypki , która służy jako podstawa do szczepienia innych gatunków wiśni lub czereśni. Roślina może być uprawiana także na tarasach w formie drzewa bonsai.

Nasiona i sadzonki antypki – jak uprawiać roślinę

Wiśnia antypka preferuje słoneczne lub półcieniste stanowiska, nie ma z kolei ściśle określonych wymagań co do podłoża. Może rosnąć zarówno w typowej ziemi ogrodowej, jak i w glebie gorszej jakości, jałowej i bardzo suchej. Poradzi sobie także na bardzo mokrym podłożu.

Tak wysoka tolerancyjność względem miejsca zasadzenia jest możliwa tylko na glebach przepuszczalnych , najlepiej o zasadowym odczynie. Jest to warunek, który musi być spełniony, aby roślina mogła prawidłowo się rozwijać i obficie kwitnąć.

Antypka jest w pełni mrozoodporna , warto jednak zapewnić jej stanowisko osłonięte od wiatru. Choć dojrzałe, wysokie egzemplarze mają duże i grube pnie, to niskie i młode sadzonki pod wpływem silnych podmuchów wiatru mogą się łamać. Narażone są przede wszystkim gałęzie rośliny, zwłaszcza pierwszej zimy po zasadzeniu.

Dojrzałe owoce antypki są jadalne, jednak o wiele częściej wykorzystuje się je jako składnik do produkcji ciemnych i fioletowych barwników. Sok z owoców ma bardzo intensywny kolor, który jest praktycznie niespieralny . W związku z tym nie zaleca się sadzenia wiśni wonnej w pobliżu miejsc wypoczynku, ścieżek czy chodnika, ponieważ może ona na stałe odbarwiać ubrania i kostkę brukową.

Antypka – pielęgnacja krok po kroku

Krzew antypki nie jest rośliną zbyt wymagającą. Regularne podlewanie i nawożenie nie jest koniecznym elementem pielęgnacji, tym bardziej w przypadku egzemplarzy uprawianych pojedynczo, a nie w formie żywopłotu. Dla zwiększenia mrozoodporności wiśni wonnej warto uprawiać ją w formie krzewu, nie zaś drzewa. Solitery nie potrzebują również przycinania.

Z kolei dla uzyskania gęstego, imponującego żywopłotu, sadzonki powinny być umieszczane blisko siebie, w dwóch rzędach w zygzaku. Młode rośliny powinny być przycinane zaraz po umieszczeniu w glebie (o ile zostały zasadzone wiosną). Obcina się je wtedy na wysokość ok. 20 centymetrów nad ziemią. W kolejnych latach antypka uprawiana jako żywopłot także będzie wymagać przycinania. Formowanie krzewów przeprowadza się wczesną jesienią lub wiosną, po minięciu pierwszych przymrozków.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości