Gwiazdy

Anatolij Kaszpirowski - legendarny hipnotyzer. Szarlatan czy uzdrowiciel?

Gwiazdy

Anatolij Kaszpirowski - legendarny hipnotyzer. Szarlatan czy uzdrowiciel?

Anatolij Kaszpirowski swego czasu zahipnotyzował pół świata. Jego telewizyjne seanse, w których „leczył” miliony widzów zapewniły mu międzynarodową sławę i majątek. W swoich progach gościli go zarówno Paulini na Jasnej Górze, jak i Lech Wałęsa. Fenomen rosyjskiego psychiatry postanowił zgłębić Gabriel Michalik w swojej książce „Kaszpirowski. Sen o wszechmocy”.

Anatolij Kaszpirowski zaczynał jako prowincjonalny psychiatra, który dorabiał do pensji seansami hipnozy organizowanymi w kołchozach. Dziś jest legendą. Dzięki hipnozie wzbił się na wyżyny sławy, a jego odliczanie oczarowało miliony telewidzów.

„Adin, dwa, tri” – kim jest Anatolij Kaszpirowski?

Rosyjski psychiatra i psychoterapeuta zdobył sławę na polu medycyny niekonwencjonalnej, występując publicznie jako hipnotyzer. W latach 90. cieszył się popularnością na całym świecie, a programy z jego udziałem oglądały miliony widzów. Wielu z nich przypisywało tym seansom właściwości uzdrowicielskie. Dzięki nim stał się milionerem.

Kaszpirowski to przede wszystkim niezwykły lekarz i wspaniały iluzjonista. Jest to z całą pewnością człowiek niezwykły. Czy on niesie zdrowie? Mówi się o tym, że subiektywną poprawę stanu zdrowia odczuwało około 3 proc. uczestników jego seansów. W przypadku zwykłej praktyki klinicznej to bardzo niewiele, ale gdy mowa o 200-300 milionowej sowieckiej publiczności telewizyjnej, to w liczbach bezwzględnych jest to ogromnie dużo. Jest to z całą pewnością dobrze wykwalifikowany, wybitny psychiatra, niesłychanie utalentowany hipnotyzer i przede wszystkim showman 

– zauważył Gabriel Michalik, dziennikarz, autor książki „Kaszpirowski. Sen o wszechmocy”.

Psychiatra prowadził także seanse w polskiej telewizji. Chwalił się nawet wystąpieniami w kościołach, a także spotkaniami z polskimi uczonymi i Lechem Wałęsą.

W 1988 roku Kaszpirowski znieczulił operowaną pacjentkę na odległość. Posłużył się wyłącznie siłą sugestii. Rok później znieczulił kolejne dwie kobiety. Jedna z nich nawet śpiewała podczas operacji.

Telewizja i telemost, jak on nazywał ten sposób oddziaływania, okazywał się skuteczniejszy, niż kontakt bezpośredni. Całe towarzyszące temu zamieszanie, kable, kamery oraz świadomość tego, że oglądają to miliony, wprowadzało te pacjentki w szczególny stan, w którym indukowanie sugestii przez Kaszpirowskiego było łatwiejsze 

– wyjaśnił Michalik.

Władze Związku Radzieckiego nazwały jego fenomen zbiorową psychozą. Jak się bowiem okazało, część z rzekomo uzdrowionych, trafiała do szpitala z objawami chorób psychicznych. Hipnoza wywoływała u nich ataki histerii i halucynacji. Kaszpirowski porzucił więc Rosję i wyjechał z żoną do Ameryki.

ZOBACZ: Materiał „Anatolij Kaszpirowski: Hipnotyzer wszech czasów”

„Anatolij Kaszpirowski: Hipnotyzer wszech czasów”, reporterka: Bianka Zalewska.

Co się stało z Kaszpirowskim?

Dziś Kaszpirowski ma 80 lat. Swoje życie podzielił między Amerykę i Ukrainę. Wciąż ma wielu fanów na całym świecie. Prowadzi kanał na YouTube oraz seanse, głównie za Oceanem, w Izraelu oraz w krajach postsowieckich. Nieustannie walczy z krytyką pod swoim adresem i sądzi się z dziennikarzami. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też: 

Chcesz rzucić palenie? Specjalistka od hipnoterapii radzi, jak to zrobić

Czy można rzucić na kogoś urok?

Turystyka ezoteryczna w Polsce. Czy miejsca mocy naprawdę istnieją?

Co sądzisz o tym artykule?
55
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0