Jak działa hipnoza? Co to jest hipnoza regresyjna? Czy hipnoza na odchudzanie to dobry pomysł?

Hipnoza - kobieta trzyma hipnotyzujący wzór.
Fot. Francesco Carta fotografo / Getty Images
Hipnoza to jeden z najbardziej fascynujących tematów, który nurtuje wielu ludzi. Na ogół kojarzy się nam z cyrkowymi popisami lub tajemniczymi zabiegami u psychologów. Okazuje się jednak, że hipnoza może mieć korzystny wpływ na nasz stan zdrowia i ducha, wspomagając chociażby odchudzanie, działając pozytywnie na sen, ułatwiając rzucanie palenia, a nawet lecząc alkoholizm.

Czy hipnoza istnieje? Jest to pytanie zadawane przez całkiem sporą grupę osób, które powątpiewają w jej działanie i skuteczność. Zwykle utożsamia się ją ze snem, w trakcie którego nie jesteśmy świadomi naszych czynów, będąc jednocześnie podani na wszelkie sugestie ze strony hipnotyzera. Taka totalna hipnoza kojarzy się z niebezpieczeństwem i lękiem. Są to błędne przekonania, które wynikają z braku wiedzy i doświadczenia.

Na czym polega hipnoza?

W ciągu dnia wiele razy zdarza się nam zamyślić, zgubić wątek, czy mocno skupić na danej sprawie. W tym momencie nasz mózg pracuje na tak zwanych falach alfa, charakterystycznych również dla stanu, w jakim znajdujemy się w trakcie hipnozy. Nasze ciało i umysł są w stanie głębokiego relaksu, myśli płyną swobodnie, zaś oddech jest głęboki i spokojny. Hipnoza może być usypiająca, ale z założenia jest przede wszystkim relaksacyjna. Z tego względu stanowi doskonały środek na nerwicę oraz stres. Nasz umysł znajduje się gdzieś pomiędzy jawą a snem. Jesteśmy jednak świadomi, nie zrobimy więc niczego wbrew własnej woli.

Hipnoza ericksonowska stanowi zbiór koncepcji stworzonych przez Miltona Ericksona, słynnego hipnotyzera, psychiatrę i psychologa. Zakłada ona wykorzystanie mowy ciała, obserwacji pacjenta oraz intonacji głosu, aby wywrzeć wpływ na drugą osobę. W ten sposób możliwe jest uwolnienie się od wewnętrznych lęków i szkodliwych przekonań. Jej przeciwieństwem jest hipnoza sceniczna , wykorzystywana w celach rozrywkowych podczas występów na scenie. Osoby poddane hipnozie wpadają w głęboki trans, w trakcie którego wykonują różne zabawne zadania i czynności. Uważa się, że na hipnozę jest podatne około 95% społeczeństwa, a w szczególności osoby o bardzo silnej psychice. Jednakże zaledwie 25% ludzi udaje się wprowadzić w najgłębszy trans. Lekka hipnoza jest wykorzystywana, gdy chcemy na przykład rzucić palenie lub gdy towarzyszy nam nerwica lękowa. Terapia antynikotynowa odbywa się przy jednoczesnym poczuciu odprężenia i relaksu. Kolejnym etapem jest średnia hipnoza, w trakcie której nadal zachowujemy świadomość, jednak nie jesteśmy już w stanie otworzyć oczu. W ostatnim, najgłębszym stadium, wykonujemy tylko te działania, które zleci nam hipnotyzer.

Zobacz film: Na czym polega hipnoza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Hipnoza przez Internet – jaka jest jej skuteczność?

Wiele osób korzysta z nagrań umieszczonych w Internecie. Hipnoza jest przez nich wykorzystywana do nauki lub w celach relaksacyjnych. Słuchając głosu hipnotyzera, przyjmujemy pozytywne afirmacje, które przyczyniają się do poprawy naszego stanu ducha. Popularna jest również autohipnoza – stan, w który możemy wprowadzić się samodzielnie. Jest on osiągalny dla każdego człowieka. W tym celu warto przetestować następujące techniki: szukamy spokojnego miejsca, z którego pozbywamy się wszelkich rozpraszaczy. Najlepiej zająć pozycję leżącą lub siedzącą. Autohipnoza oraz hipnoza w psychoterapii opierają się na stopniowym rozluźnianiu górnych, a następnie dolnych części ciała i uspokajaniu oddechu. Wykorzystywana jest także wizualizacja i liczenie od 10 do 1, z każdą kolejną liczbą pogłębiając rozluźnienie.

Hipnoza terapeutyczna polega na podawaniu odpowiednich sugestii, które mają zmienić nasze poglądy lub zachęcić do podejmowania konkretnych działań. Leczenie wymaga jednak chęci ze strony pacjenta i akceptacji sugestii. Hipnotyzer jeszcze przed rozpoczęcie seansu powinien dokładnie wyjaśnić, na czym będzie on polegać, tak aby pacjent nie odczuwał strachu. Może on bowiem utrudnić wprowadzenie w trans. Pomimo panujących mitów w tym temacie, nie jest możliwe zmuszenie osoby zahipnotyzowanej do wykonania danych czynności, jeśli nie będzie miała na nie ochoty lub będą one sprzeczne z wyznawanymi przez nią wartościami. Popularnością cieszy się hipnoza regresyjna wykorzystywana szczególnie podczas terapii antyalkoholowych. Pacjenci cofają się pamięcią do wczesnego dzieciństwa, a nawet okresu niemowlęcego. Wielu terapeutów uważa, iż najlepsze efekty przynosi hipnoza totalna. W takim wypadku wystarczy zaledwie kilka sesji, a efekty przychodzą znacznie szybciej niż w przypadku lekkiej hipnozy. Do lamusa należy odrzucić przekonania, iż stanowi ona magiczną sztuczkę niewiadomego pochodzenia, a hipnotyzerzy posiadają nadprzyrodzone moce. Hipnozy może nauczyć się każdy, kto tylko jest otwarty na drugiego człowieka i potrafi go słuchać.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!