Newsy

Nie żyje Milton Glaser. Był autorem słynnego  znaku "I Love NY"

Świeca

Sebastian Condrea/Getty Images

Newsy

Nie żyje Milton Glaser. Był autorem słynnego  znaku "I Love NY"

Świeca

Sebastian Condrea/Getty Images

Legendarny rysownik, autor plakatów i designer Milton Glaser zmarł w Nowym Jorku.To właśnie on był autorem najsłynniejszego na świecie logotypu miasta: "I Love NY". Glaser zmarł w dniu swych 91. urodzin. Przyczyną śmierci był wylew.

Milton Glase nie żyje 

W Nowym Jorku zmarł legendarny rysownik, autor plakatów i designer Milton Glaser, który był autorem najsłynniejszego na świecie logotypu miasta: "I Love NY". Glaser zmarł w dniu swych 91. urodzin. Przyczyną zgonu był wylew - podała jego żona Shirley. Artysta cierpiał też na niewydolność nerek.

Glaser był potomkiem żydowskich emigrantów z Węgier. Urodził się w Nowym Jorku, tam też ukończył studia graficzne w słynnej szkole The Cooper Union. Naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii, we Włoszech.

Od 1954 r., przez ponad 20 lat był dyrektorem artystycznym Push Pin Studios. Był też jednym z założycie "New York Magazine". Po przejęciu tytułu przez Roberta Murdocha, Glaser wraz z całą redakcją odszedł z kierownictwa pisma.

Milton Glase - "I Love NY"  

Milton Glaser był twórcą ponad 300 plakatów i posterów, w tym słynnego logotypu "I Love NY" z sercem zamiast słowa "Love". Znak powstał w 1977 r. i przynosi coroczny zysk w wysokości 30 mln dolarów USA.

Po zamachach na WTC 11 września 2001 r. Glaser opracował nową wersję tego logotypu: "I Love NY More than ever", na którym serce było od dołu lekko nadpalone i zaczernione. 

Znak firmowy Nowego Jorku stał się tym samym symbolem jedności mieszkańców miasta

- przypominają autorzy nekrologów, jakie ukazały się w sobotę w mediach społecznościowych w USA.

Glaser był także autorem powszechnie znanego plakatu, na którym artysta umieścił czarną sylwetką Boba Dylana z mieniącą się kolorami fryzurą. Utrzymany w stylu Pop-Artu plakat powstał w 1966 r. i został dołączony do płyty "Bob Dylan Greatest Hits", co było śmiałym posunięciem w historii designu, które rozszerzyło sferę oddziaływania plakatu.

Nagradzany wieloma prestiżowymi nagrodami nowojorski artysta był też twórcą własnej czcionki, nazwanej "Glaser Stencil". 

Zobacz też:

Pierwsza strona amerykańskiej gazety cała w nazwiskach osób zmarłych na koronawirusa. Wśród nich jest Polak 

19-letnie bliźniaczki z USA o koronawirusie i polskim programie, który oglądają codziennie

Ślub online? Nowojorczycy uzyskali na niego oficjalną zgodę

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
52
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0