Gorące tematy

500 plus dla osób niesamodzielnych - ZUS udostępnił formularz wniosku

500+ dla osób niesamodzielnych

Fot. Getty Images/Halfpoint Images

Gorące tematy

500 plus dla osób niesamodzielnych - ZUS udostępnił formularz wniosku

500+ dla osób niesamodzielnych

Fot. Getty Images/Halfpoint Images

Od wczoraj na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostępny jest formularz wniosku: 500+ świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jakie warunki trzeba spełnić i jak złożyć taki wniosek?

Duże zainteresowanie świadczeniem

W związku z tym, że obserwujemy bardzo duże zainteresowanie świadczeniem 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, już na miesiąc przed terminem udostępniliśmy formularz wniosku. Można go dostać zarówno na salach obsługi klientów, jak i ściągnąć z naszej strony internetowej. Specjalnie przygotowani doradcy do obsługi osób zainteresowanych nowym świadczeniem pomogą w wypełnieniu wniosku. Pamiętajmy też o zebraniu wszystkich dokumentów związanych z naszym stanem zdrowia

powiedziała prezes ZUS prof. Uścińska

Zobacz też: Pół miliona wniosków na "500 plus" i awarie w wielu bankach >>>

Jakie warunki trzeba spełnić?

  • ukończone 18 lat
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • brak uprawnień do innych świadczeń (emerytalnych, rentowych, świadczeń finansowych ze środków publicznych) lub ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1600 zł
  • miejsce zamieszkania na terenie Polski
  • obywatelstwo polskie lub prawo pobytu stałego

Jak złożyć wniosek o 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji?

Wniosek można złożyć w dowolnym oddziale ZUS lub przesłać pocztą. Formularz dostępny jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Formularz wniosku >>>

Decyzja w 30 dni

Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu trzydziestu dni od jego złożenia. Ustawa wejdzie w życie 1 października 2019. Osoby, które już dziś złożą wnioski, mają szansę na otrzymanie świadczeń w listopadzie. Prezes ZUS zaznaczyła, że rozpatrywanie wniosków rozpocznie się 1 października, czyli w dniu wejścia przepisów w życie.

Infolinia ZUS dla osób ubiegających się o świadczenie

ZUS uruchomił także specjalną linię Centrum Obsługi Telefonicznej, która została skierowana do obsługi osób zamierzających ubiegać się o świadczenie (tel. 22 560 16 00).

Zobacz też: Likwidacja OFE. Rząd chce przyjąć ustawę jeszcze przed wyborami parlamentarnymi  

Koszt świadczenia to ok 4,5 mld

Według szacunków ministerstwa uprawnionych do świadczenia jest ok. 850 tys. osób. Około 600 tys. spośród nich będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali ich niezdolność do samodzielnej egzystencji. Łączny koszt wypłaty świadczenia wyniesie 4,5 mld zł.

Więcej informacji na temat wniosku

Wszystkie informacje dotyczące wniosku o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

500+ świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji >>>

Zobacz też: Jak zapłacić mandat przez internet? Instrukcja >>> 

Co sądzisz o tym artykule?
70
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
03.09.2019
Tata
Bardzo serdecznie Państwa proszę o pomoc i wsparcie na leczenie synka. Siepomaga Kajetan Najdzion. Dziękuję!!