Gorące tematy

Pół miliona wniosków na "500 plus" i awarie w wielu bankach

banknot 500 złotych polskich

fot.marcinm111/Getty Images

Gorące tematy

Pół miliona wniosków na "500 plus" i awarie w wielu bankach

banknot 500 złotych polskich

fot.marcinm111/Getty Images

Od 1 lipca można składać online wnioski w programach "Rodzina 500 plus" oraz "Dobry start". W związku z dużym zainteresowaniem możliwością składania formularzy za pośrednictwem bankowości elektronicznej w poniedziałek niektóre banki miały problem z przyjmowaniem wniosków o 500 plus i 300 plus. To m.in. ING Bank Śląski, Santander i mBank. Złożono już 500 tys. wniosków.

Złożono już 500 tys. wniosków o przyznanie środków z programu "Rodzina 500 plus" – poinformowała w poniedziałek wieczorem na Twitterze szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.

Wnioski o 500 plus i awarie w bankach

W ciągu dnia kilka banków miało jednak poważne problemy z obsługą wniosków.

ING Bank Śląski, jak informował na swojej stronie internetowej, przez kilka godzin miał "przejściowe problemy z przyjmowaniem wniosków o wypłaty świadczeń w ramach wniosków 300+ i 500+ składanych poprzez bankowość internetową Moje ING i aplikację mobilną Moje ING mobile". Występowały również problemy w dostępie do infolinii.

Problemy nadal występują. Dziś o 9:30 na stronie banku  ING pojawiła się aktualizacja:

Niestety nadal nie udało nam się przywrócić pełnej sprawności wniosków o 500+ i 300+. Wnioski działają wolno i długo trwa ich uruchomienie. Przyczyną jest bardzo duże zainteresowanie świadczeniami i obciążenie systemu.
Nadal pracujemy nad rozwiązaniem problemu.
Prosimy, złóż wniosek później.

Bank przy okazji przypomniał, że kolejność składania wniosków nie ma znaczenia dla kolejności ich rozpatrywania i wypłaty pieniędzy.

Problemy w Santanderze i mBanku

Z problemami zmagały się również inne banki. Santander na swojej stronie informował o występujących problemach "z wnioskowaniem o wypłaty świadczeń "Rodzina 500+" w Santander internet". O północy bank poinformował, że sytuacja się ustabilizowała i dostęp do składania wniosków został przywrócony.

Podobnie sytuacja wyglądała w mBanku. Ten na Twitterze przekazał o problemach ze stroną http://www.mbank.pl. Choć działał serwis https://online.mBank.pl oraz aplikacja mobilna, nie można było składać wniosków o 500 plus i 300 plus.

Jak poinformował bank, problemy wynikały między innymi z ogromnego zainteresowania wnioskami.

Banki mają problemy, ministerstwo cieszy się sukcesem

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa ocenia, że tak duże zainteresowanie składaniem wniosków to m.in. efekt akcji informacyjnej i współpracy instytucji. 

Udała się przede wszystkim ta olbrzymia akcja informacyjna skierowana poprzez wojewodów i ministrów do samorządów; udało się połączyć współpracę tych wszystkich zarówno banków, jak i ZUS-u i portalu empatia.

– powiedziała minister, która była gościem "Wiadomości" w TVP.

"Byliśmy w sztabie o północy. Odliczaliśmy ostatnie sekundy i to kapitalne wrażenie, jak zaczyna biec cyferkami ilość zgłoszonych wniosków za pomocą drogi internetowej. W pierwszych 30 minutach to było 6 tys. wniosków, jeśli dobrze pamiętam. O godzinie 9 było już 100 tys. złożonych wniosków; o godz. 14. było 400 tys." – wyliczała.

Są już pierwsze wypłaty 500 plus na pierwsze dziecko

Szefowa MRPiPS podała, że zarejestrowano już pierwsze wypłaty. 

Są już rodziny, które cieszą się z pieniędzy na koncie. Jako pierwsza była gmina Kowary 

– wskazała.

Od 1 lipca ruszył rozszerzony program "Rodzina 500 plus", który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Źródło: PAP

Zobacz także:

Toksyczna substancja w biurze Facebooka! Ewakuacja wszystkich pracowników

Wypadek w kopalni. Są ofiary śmiertelne 

Co sądzisz o tym artykule?
94
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0