Truskawki nazywane są czasem bombą witaminową, a to ze względu na dużą ilość wartości odżywczych, które znajdują się w tych owocach. Truskawki są najczęściej uprawianymi owocami jagodowymi w naszym kraju i należą do najmłodszego gatunku roślin sadowniczych. Po raz pierwszy w sklepach pojawiły się dopiero około 1830 roku w Londynie. Truskawki, jakie znamy, powstały dzięki botanikowi Antoine'mu Nicolasowi Duchesnemu, który skrzyżował ze sobą dwie odmiany poziomek.
Właściwości i wartości odżywcze truskawek. Jakie witaminy zawierają?
W truskawkach znajduje się wiele witamin, z czego najwiecej jest witaminy C - 58,8 mg na 100 gramów owoców. W owocach znajdziemy także witaminę K oraz foliany. Co ciekawe, cytryny uważane za bogate w witaminę C, zawierają jedynie 53 mg na 100 gramów. Ponadto, w truskawkach znajdziemy również cenne minerały, jak potas, wapń, fosfor, magnez oraz w niewielkiej ilości mangan.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Owoce
Truskawki są dobrym źródłem błonnika, który usprawnia pracę jelit oraz pozwala zahamować łaknienie. Ich indeks glikemiczny jest niski i wynosi 40 IG. Mimo, iż są one bardzo słodkie, to zawierają fruktozę, czyli cukier, który rozkłada się bez udziału insuliny, stąd ich niski indeks.
Ponadto, truskawki obniżają poziom tzw. złego cholesterolu, wspierają pracę serca, chroniąc je przed rozwojem chorób, rozszerzają naczynia krwionośne, a w efekcie zmniejszają ryzyko zawału. Mają także działanie antynowotworowe poprzez wspieranie i wzmacnianie układu immunologicznego. Ponadto, są one dobre na cerę - wyciąg z truskawek stosowany jest do różnego rodzaju kremów, które mają działanie odżywiające i rozświetlające.
Czy truskawki tuczą? Ile mają kalorii?
W 100 gramach truskawek jest jedynie 32 kcal. Dla porównania, maliny mają 43 kcal, jabłko 50 kcal, jagody 51 kcal, a czereśnie aż 63 kcal. Oznacza to, że truskawki są niskokalorycznym owocem, a do tego bardzo słodkim. Można więc zjeść ich więcej niż innych owoców, a przy tym dostarczyć znacznie więcej cennych składników odżywczych.
Czy truskawki tuczą? Warto pamiętać, że żaden pokarm nie tuczy, jeśli jest spożywany w odpowiednich ilościach - zgodnie z naszym zapotrzebowaniem kalorycznym. Tak też truskawki - nie tuczą, chyba, że zjemy ich zdecydowanie za dużo. Nawet okazjonalne zjedzenie większej ilości tych owoców nie powinno przyczynić się do nadmiernego przybrania na wadze. Zdecydowanie zdrowszym wyborem na deser są właśnie truskawki, aniżeli batonik czy ciastka. Takie wybory mogą pomóc nam zrzucić niechciane kilogramy.
Czy truskawki można przedawkować? Co się stanie, gdy zjemy ich za dużo?
Zjedzenie zbyt dużej ilości truskawek może spowodować problemy żołądkowe - takie jak nudności, a nawet biegunkę. Odpowiedzialny jest za to błonnik, który spożywany w nadmiarze, może prowadzić do wzdęć, gazów lub biegunek.
Warto też pamiętać, że truskawki mogą uczulać, w takiej sytuacji mogą wystąpić objawy alergii. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, jednak najczęściej obserwowane są zmiany skórne i problemy trawienne.
Ile zatem można zjeść truskawek, aby nic się nie stało? Kilogram owoców ma około 330 kcal, około 50 gramów węglowodanów i ponad 15 gramów błonnika. Taka ilość może już spowodować częstsze wypróżnianie, jednak nie powinna doprowadzić do innych, poważniejszych efektów niepożądanych.
Jak mrozić truskawki, aby zachowały swój smak?
Ze względu na krótki sezon na truskawki wiele osób chce zachować ich smak na dłużej i mrozi je. Jak jednak to zrobić, aby nie straciły one smaku? Przede wszystkim trzeba zacząć od umycia owoców- koniecznie przed usunięciem szypułek. Dzięki temu nie nasiąkną one wodą i nie stracą jędrności podczas mrożenia. Następnie trzeba je osuszyć. Najlepiej pozwolić im wyschnąć na durszlaku, a następnie odłożyć na ręcznik papierowy i delikatnie, dodatkowo odcisnąć z wody.
Dopiero po umyciu i osuszeniu usuwa się szypułki. Najlepiej zrobić to ręcznie lub przy użyciu szczypiec lub pincety. Nie powinno się ich odcinać nożem, gdyż usuwa się także część owocu. Następnym krokiem jest już mrożenie. Aby uniknąć sklejenia się owoców, dobrze jest je włożyć do zamrażalnika rozłożone na tacce, na około 2-4 godziny. Po tym czasie truskawki można przesypać już do woreczków i z powrotem włożyć do zamrażarki. Dzięki temu owoce nie skleją się i zachowają swój naturalny kształt, a także smak. W zamrażarce powinno się je przechowywać do 12 miesięcy.
Zobacz także:
- Najlepszy gatunek truskawki, czyli "słodycz, romantyzm i piękno". Gdzie rośnie i z czym ją jeść?
- Przetwory z truskawek. Co można przygotować z tych pysznych owoców?
- Truskawki nie tylko na słodko. Wypróbuj je w daniach obiadowych z kurczakiem i łososiem
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images