Zaburzenia odżywiania problemem coraz młodszych osób. "Uważamy to za fanaberię, wymysł"

Autor:
Oskar
Netkowski
Wyniszczające pragnienie idealnej sylwetki
Wyniszczające pragnienie idealnej sylwetki Dzień Dobry TVN
wideo 2/20

Zaburzenia odżywiania dotykają coraz młodszych ludzi. Rodzice często pozostają bezradni, ponieważ nie potrafią przypisać symptomów do choroby. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym problemie z Klaudią Stabach, Katarzyną Błażejewska-Stuhr oraz Katarzyną Skórczewską.

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania, takie jak np. anoreksja, ciągle nie są wystarczająco rozumiane przez społeczeństwo. Wiele osób mierzy się nie tylko z chorobą, ale także ze stygmatyzacją. Klaudia Stabach postanowiła zgłębuć temat i poświęcić mu książkę. "Głodne" opowiada o doprowadzaniu ciała do granicy niebytu, nieistnienia, unicestwienia. Autorka porusza jednak inne aspekty dot. odżywiania - wyniszczające głodówki, wymyślne diety, morderczy aerobik itd.

- Mało wiemy jako społeczeństwo o zaburzeniach odżywiania. Uważamy to za fanaberię, wymysł, za coś, z czego nastolatka może wyrosnąć... Trzeba powiedzieć wprost, że to poważne zaburzenie. Anoreksja ma największy współczynnik śmierci ze wszystkich chorób psychicznych - tłumaczyła Klaudia Stabach, dziennikarka.

- Problem dotyka coraz większej grupy w naszym kraju. Nastolatków, dzieci, jak i dorosłych. Pandemia nasiliła ten problem. Utrudniła problem do specjalistów, a z drugiej strony w domu odcięci od oglądania realnych osób, zmieniliśmy myślenie o ciele i wyglądzie. Napięcia, które nam towarzyszą nasilają to, że czujemy się bezradni wobec tego, co dzieje się na świecie. A jedzenie bądź niejedzenie jest jedną z metod zapanowania nad czymś - dodała Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczny, psychodietetyk.

Nieświadomi anoreksji

Katarzyna Skórczewska ma dziś 30 lat i od dziecka zmaga się z anoreksją. Z powodu braku odpowiedniej edukacji społeczeństwo, minęło sporo czasu, zanim udało się ją zdiagnozować.

- W wieku 13 lat chciałam ładnie wyglądać jako dorastająca dziewczyna. Typowe objawy pojawiły się w wieku 15 lat. Nie było wtedy takiego pojęcia jak anoreksja, nikt o tym nie słyszał. Moi rodzice, ani ja, nie wiedzieliśmy, co się ze mną dzieje. Czułam się fatalnie psychicznie, ale nie wiedziałam, co się dzieje - opowiadała Katarzyna Skórczewska, zmaga się z zaburzeniami odżywiania - mówiła.

- Oszukiwałam najbliższych, ale najbardziej siebie - dodała.

Zaburzenia odżywiania problemem społecznym

Klaudia Stabach wskazuje w swojej książce, że zaburzenia odżywiania potrafią pojawiać się w najróżniejszych formach. Jest ich całe mnóstwo, dlatego nie należy lekceważyć symptomów.

- Kultura diety sprawiła, że wszyscy jesteśmy jej ofiarami. Nie tylko kobiety, również mężczyźni. W książce opowiadam historię trenera personalnego, który mówi z czym się zmaga i nie potrafi sobie z nim poradzi - powiedziała dziennikarka.

- Ortoreksja polega na obsesyjnym skupianiu się na zdrowym odżywianiu. U innej bohaterki pojawiło się zaburzenie, w którym ważyła jedzenie na wadze jubilerskiej - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący: