Jak rozpoznać objawy zaburzeń odżywiania u dziecka?

Rozpoznanie pierwszych objawów zaburzeń odżywiania zarówno u dzieci, jak i nastolatków nie jest łatwe. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościła psychodietetyk Magdalena Błaszczyk, która wytłumaczyła, kiedy w głowie rodziców powinna zapalić się czerwona lampka.

Jak rozpoznać anoreksję?

Dzieci w wieku szkolnym zaczynają oceniać siebie i swoją fizyczność. Niestety 8-latki patrzą na siebie jak na całość. W momencie, gdy zostanie u nich złamane poczucie własnej wartości, dziecko czuje się do niczego.

Pierwszymi objawami zaburzeń są:

  • brak chęci jedzenia z bliskimi
    • izolacja i jedzenie w ukryciu,
      • brak chęci jedzenia ulubionych potraw
        • mówienie o sobie źle

          Co leży u podłoża zaburzeń odżywiania u dzieci?

          Podłoże zaburzeń odżywiania może być różne. Chorobę mogą powodować zarówno traumatyczne przeżycia takie jak strata bliskiego członka rodziny, relacje z rodzicami, jak i brak poczucia bezpieczeństwa w domu. W innych przypadkach może wynikać to z psychiki i cech, jakie posiada dana osoba.

          Jeśli dziecko urodziło się z cechą perfekcjonizmu, jest niezwykle narażone na zaburzenia odżywania. Do takiego problemu mogą przyczynić się też nadmierne wymagania i oczekiwania rodziców, nacisk w szkole, naśmiewanie się przez rówieśników.

          –powiedziała Magdalena Błaszczyk.

          Co może zabezpieczyć dziecko przed zaburzeniami odżywiania?

          Nie ma cudownej szczepionki, dzięki której uchronimy dziecko przed zaburzeniami odżywiania. Jest natomiast wiele czynników, które mogą mocno zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Tu rola należy do rodziców. Powinni oni zadbać o to, aby poświęcać dziecku odpowiednią ilość czasu, doceniać je oraz od małego budować w dziecku poczucie własnej wartości.

          Ważne jest wspólne jedzenie posiłków, dzięki takim regularnym przyzwyczajeniom łatwiej będzie zauważyć, że dziecko nie chce jeść, nie je. Jeśli nie jemy z dzieckiem na co dzień, jeśli z tą czynnością zostawione jest same sobie, trudniej będzie nam jako rodzicom wyłapać moment, w którym dziecko przestanie jeść.

          - dodała psychodietetyk.

          Należy pamiętać, że anoreksja jest chorobą, która zostaje z pacjentem przez całe życie. Nawet wyciszona i wyleczona choroba w sytuacjach stresowych może powracać.

          Choroba może wrócić po 5, 10 czy 15 latach. Potrzeba jest wzmożona czujność.

          Zobacz też:

          Autor: Nastazja Bloch

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości