Zdrowie

Jak dźwięki wpływają na nasze życie? Ekspert: "Hałas jest stresorem"

Zdrowie

Aktualizacja:

Kłopoty z zasypianiem, bóle głowy, brak skupienia - wszystkie te problemy mogą być spowodowane nadmiernym hałasem. Choć ludzie w dużych aglomeracjach są bardziej narażeni, badania wykazały, że i w niewielkich miejscowościach istnieją miejsca, w których decybele przekraczają normę. Jak to wpływa na nasze zdrowie?

Wpływ dźwięków na codzienne życie

Człowiek za przyjemne odbiera dźwięki na poziomie do ok. 50 dB, natomiast powyżej 120 dB przekroczona jest granica bólu. Do mniej więcej 85 dB nie szkodzą naszemu słuchowi. Jak przekroczenie tego poziomu wpływa na nasze życie?

Hałas jest po prostu stresorem. W związku z tym wpływa na nasze zmęczenie, znużenie, rozdrażnienie i tak dalej. I oczywiście jest to rzecz taka, która jest nieuchwytna. Jeżeli będziemy zmuszeni pracować w warunkach hałasu, to ten hałas dokłada dodatkowego zmęczenia

- tłumaczył w Dzień Dobry TVN współtwórca raportu "Polska w decybelach", Mikołaj Jarosz.

Wiadomo także, że w wyniku przebywania w głośnym otoczeniu nie jesteśmy w stanie się skupić (ten kłopot najczęściej spotyka uczniów w szkołach), ani łatwo zasnąć.

Jakie jest rozwiązanie problemu hałasu? Czy należy chodzić z zatyczkami do uszu?

Jeśli chodzi o hałas uliczny, póki nie będzie paru milionów elektryków, to dużo się nie zmieni. Jeśli chodzi o miejsca, jak budynki i ich wnętrza, to one mogą być odpowiednio projektowane, po to, aby było ciszej (...) wtedy dźwięk nie jest wzmacniany

- powiedział ekspert i dodał, że od dwóch lat obowiązuje norma, którą architekci powinni brać pod uwagę przy projektowaniu budynków.

Najgłośniejsze i najbardziej ciche miejsca w Polsce

Z całej Polski najbardziej swoim słuchem powinni martwić się katowiczanie. To właśnie w ich mieście znajduje się najgłośniejsze osiedle w kraju, czyli osiedle Tysiąclecia (73 dB) przy ulicy Piastów 3. Dla równowagi jednak w Katowicach jest też najcichsza z głównych ulic polskich aglomeracji – Aleja Korfantego (64,1 dB). Najgłośniejszą ulicą w Polsce okazała się z kolei łódzka Aleja Mickiewicza, gdzie przygotowujący raport odnotowali dźwięk na poziomie 75,8 dB.

A gdzie mieszkańcy wielkich miast mogą się wyciszyć? Otóż najcichszym osiedlem w Polsce (38,2 dB) okazuje się teren przy ulicy Kisielewskiego w Gdańsku, a także Wyspa Sobieszewska, gdzie w lesie, 150 metrów od linii brzegowej badacze zanotowali 26,8 dB. Najcichszym miejscem natomiast, co nie było niespodzianką, okazała się komora bezechowa Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. To właśnie to pomieszczenie jest wykorzystywane jest m.in. do precyzyjnych pomiarów współczynników pochłaniania dźwięku przez różne materiały.

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta. Czy teleporady są skuteczne? Sprawdź:

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości