Zdrowie

Przez COVID-19 zapomnieliśmy o szczepieniach? "

Zdrowie

Autor:
Maria
Czarniecka
Źródło:
theconversation.com

Rekordowa liczba dzieci nie została zaczepiona przeciwko odrze - podaje Światowa Organizacja Zdrowia. Z najnowszych danych dotyczących prewencji chorób zakaźnych wynika, że prawie 40 milionów dzieci nie jest w pełni lub wcale zaszczepiona. Oznacza to, że choroba zaczyna stanowić poważne zagrożenie.

Nowe dane WHO. Odra poważnym zagrożeniem

- Prawie 40 milionów dzieci pominęło przynajmniej jedną dawkę szczepienia przeciwko odrze w 2021 roku - podaje WHO w raporcie z listopada 2022 roku. To jedna z pandemicznych konsekwencji - podczas lockdownu dostęp do rutynowej opieki zdrowotnej i szczepień był ograniczony. W rezultacie Światowa Organizacja Zdrowia uznała odrę za „bezpośrednie zagrożenie w każdym regionie świata”.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Pierwszą dawkę preparatu przeciwko tej chorobie podaje się zwykle w pierwszym roku życia dziecka, drugą - gdy skończy cztery lata. Jak podaje WHO, schemat dwudawkowy zapewnia około 99% ochronę przed zakażeniem. Odsetek populacji, który należy zaszczepić, aby utrzymać chorobę i zakażenia pod kontrolą (tzw. próg odporności zbiorowiskowej HIT) w przypadku odry to 95-procentowe pokrycie szczepieniami.

WHO podaje, że aktualnie globalne pokrycie wynosi około 71% dla dwóch dawek i 81% dla jednej dawki.

Odra - objawy, powikłania, leczenie

Odra jest wirusową chorobą układu oddechowego. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli podobnie jak w przypadku COVID-19. To choroba bardzo zaraźliwa - współczynnik reprodukcji (R0) (ilość osób, którą przeciętnie zaraża jedna chora osoba) wynosi od 12 do 18.

Najbardziej charakterystycznym objawem odry jest wysypka nazywana plamkami Koplika. Oprócz tego bardzo często występuje gorączka, może pojawić się zapalenie spojówek, światłowstręt czy katar. W ciężkich przypadkach mogą obejmować zapalenie mózgu (obrzęk mózgu), ślepotę i zapalenie płuc. Nie ma leku na odrę - leczenie przebiega objawowo. Rocznie odnotowuje się około 9 milionów przypadków zachorowań i 128 000 zgonów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Maria Czarniecka

Źródło: theconversation.com

Źródło zdjęcia głównego: kfuhlert /Pixabay

Pozostałe wiadomości