Była szykanowana z powodu włosów, zrobiła z nich atut. "Bycie wyjątkowym jest o wiele lepsze niż bycie normalnym"

Dziecko z potarganymi włosami
Syndrom nieuczesanych włosów
Źródło: Jessica Lewis/Getty Images
Szykanowanie z powodu wyglądu dotyka wielu młodych ludzi. Każda "inność" często staje się powodem do drwin, których konsekwencje mogą być niezwykle bolesne dla dziecka i rzutować na jego poczucie własnej wartości. Shilah Madison zmaga się z syndromem nieuczesanych włosów. Z rzadkiej choroby zrobiła atut, a jej konto na Instagramie cieszy się sporą popularnością. Jak udało się jej to osiągnąć?

Syndrom nieuczesanych włosów

"Le syndrome des cheveux incoiffables" - syndrom nieuczesanych włosów - tak w latach 70. grupa francuskich lekarzy opisała bardzo rzadką genetyczną chorobę dotykającą głównie dzieci. W efekcie mutacji trzech genów: PAD13, TGM3, TCHH dochodzi do nieprawidłowości w budowie łodygi włosa. Anomalie widoczne są pod mikroskopem, włos w przekroju ma nieregularny, trójkątny kształt oraz podłużną bruzdę. Osoby z syndromem nieuczesanych włosów mają bardzo jasne czupryny, o nieokreślonym, wręcz świetlistym kolorze. Na głowie tworzy się swoista aureola przypominająca w swojej strukturze szkło, stąd potoczna nazwa "szklane włosy".

Jak dbać o włosy?

ORIGINAL
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
SOS dla włosów
SOS dla włosów
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?

Tylko 100 osób na świecie z syndromem nieuczesanych włosów

Choć UHS (ang.Uncombable Hair Syndrome) jest chorobą, nie sposób mówić o niej inaczej niż w kategoriach wyjątkowości. Na świecie żyje bowiem zaledwie 100 osób, u których zdiagnozowano tę przypadłość. Rodzice Shilah Madison właśnie tak widzą swoją córkę, ale mając świadomość, że wygląd jej włosów odbiega od przyjętych kanonów piękna i może ją narazić na drwiny ze strony koleżanek i kolegów, postanowili pomóc dziewczynce w zrobieniu z choroby atutu.

Shilah Madison w social mediach

Mama Shilah założyła jej konto na Instagramie, na którym umieszczała zdjęcia córki. Dziś 12-latka samodzielnie i bardzo aktywnie prowadzi swój profil, który śledzi ponad 19 tys. osób. Shilah nie tylko szerzy wiedzę na temat tej niezwykle rzadkiej choroby, ale otwarcie mówi o problemach, z jakimi konfrontuje się na co dzień wśród rówieśników. Tym samym dodaje otuchy każdemu zagubionemu nastolatkowi, który z powodu wyglądu stracił wiarę w swoją wartość. Postawa dziewczynki jest imponująca, a trafność wypowiedzi dorównuje mądrości Alberta Einstaina, którego oryginalna fryzura była efektem właśnie syndromu nieuczesanych włosów.

- Nie chcę, żeby inni musieli przechodzić przez to, co ja - zastraszanie, ciągłe gapienie się, tylko dlatego, że jestem inna. Bycie wyjątkowym jest w porządku, o wiele lepsze, niż bycie normalnym - wyjaśniła nastolatka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości