Sport i fitness

Mistrzyni w narciarstwie freeridowym o swojej pasji: "To była absolutna miłość od pierwszego wejrzenia"

Sport i fitness

Aktualizacja:

Zuzanna Witych to brązowa medalistka Pucharu Świata w narciarstwie freeridowym i zdobywczyni Grand Prix w Austrii. Jest miłośniczką ekstremalnych zjazdów z wysokich gór. Na czym polega ten sport? Skąd się wzięła jej pasja? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Czym jest freeride?

Narciarstwo ma dziesiątki odmian. Ostatnio dużą popularnością cieszy się ta dostarczająca największe dawki adrenaliny, czyli freeride. To jazda poza wyznaczonymi szlakami przeznaczona wyłącznie dla doświadczonych narciarzy.

- Sama baza freeride'u to (...) połączenie narciarstwa alpejskiego z jazdą poza trasą . Natomiast freeride ewoluuje w kierunku właśnie freestyle'u troszkę, czyli skoków, stąd coraz więcej pojawia się akrobacji i figur freestylowych we freeridzie, czyli jeździe poza trasą. Trudność polega na tym, że w stricte freestyle'u skaczemy na przygotowanych skoczniach, natomiast tutaj te ewolucje wykonujemy w dzikim terenie ze skał, z klifu, który dokładnie nie jest znany - opowiadała w Dzień Dobry TVN Zuzanna Witych.

Sportsmenka wytłumaczyła, że zawodnicy jadą w ciemno i nie znają trasy. Nie mogą jej również przejechać przed zawodami. Jedynie przed samą rywalizacją obserwują drogę z naprzeciwka przez lornetkę.

Zuzanna Witych i jej pasja

Przygodę ze sportem zaczęła jeszcze w dzieciństwie, wówczas jednak trenowała lekkoatletykę. Jej specjalnościami były sprinty (na 100 m i 200 m), biegi przez płotki oraz skok w dal. Wówczas rozwinęła szybkość, skoczność i siłę, a także nauczyła się dyscypliny. Potem w 2011 r. zakochała się w narciarstwie.

- Dosyć późno zaczęłam przygodę z takim sportem bardziej profesjonalnym, bo dopiero pod koniec liceum, gdzie właśnie odkryłam freestyle i to była taka absolutna miłość od pierwszego wejrzenia. (...) Po liceum postanowiłam wyjechać na studia do Francji do Grenoble właśnie po to, żeby mieszkać bliżej Alp. Zawsze o tym marzyłam - mówiła w naszym programie Zuzanna Witych.

Najpierw była w kadrze Polski i kilkukrotnie zdobyła tytuł mistrzyni kraju we freestyle'u. Następnie zaczęła próbować swoich sił we freeridzie. Obecnie uchodzi za wschodzącą gwiazdę tej dyscypliny. Zakończyła sezon na trzecim miejscu, a wszystko to dzięki częstym treningom. Od 5 lat mieszka w Szwajcarii w Alpach ze swoim chłopakiem, Alexem, również fantastycznym narciarzem. Wspólnie często udają się w góry nie tylko na nartach, ale także rowerach elektrycznych.

Zobacz wideo:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości