Sport i fitness

Mistrzowie lodowego pływania. "Nie można za mocno się rozgrzewać"

Sport i fitness

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Piotr Wojtasik
Mistrzostwa świata w lodowym pływaniu
Mistrzostwa świata w lodowym pływaniuDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Trzystu zawodników z kilkudziesięciu krajów uczestniczyło w IV Mistrzostwach Świata w Lodowym Pływaniu. Zimowe zawody odbyły się na głogowskiej marinie. Kulisy zmagań odkrywał nasz reporter Piotr Wojtasik.

Lodowe pływanie - na czym polega ta dyscyplina?

Lodowe pływanie zaliczane jest do grupy sportów ekstremalnych. Zawodnicy uprawiający tę dyscyplinę wykazują się doskonałą kondycją fizyczną, ale i nieprzeciętną odpornością na niskie temperatury. W zimnej wodzie przemierzają określone dystanse, jednocześnie pamiętając o tym, by zrobić to w jak najkrótszym czasie.

- Tutaj nie można za mocno się rozgrzewać, żeby różnica temperatur przy wchodzeniu do tej wody nie była zbyt wysoka. Wtedy odczucia nie są zbyt przyjemne - zauważył zawodnik, który podczas IV Mistrzostw Świata w Lodowym Pływaniu sięgnął po dwa złote medale.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

IV Mistrzostwa Świata w Lodowym Pływaniu

W pierwszym tygodniu lutego 2022 roku do Głogowa przybyli doświadczeni sportowcy, pragnący wykazać się godnymi podziwu umiejętnościami. Z nadzieją na zdobycie cennych medali stanęli do rywalizacji na różnych dystansach.

- Mamy 28 reprezentacji, 300 zawodników - wyjaśnił organizator IV Mistrzostw Świata w Lodowym Pływaniu. Dodał też, że osiąganie sukcesów w tej wyjątkowej dyscyplinie możliwe jest dzięki określonym umiejętnościom i odpowiedniemu przygotowaniu. Z jego słowami zgodziła się jedna z uczestniczek imprezy.

- Trzeba bardzo dobrze pływać. Pływanie lodowe polega na tym, że najpierw trenujemy na basenie. Druga rzecz to adaptacja do zimna. Odbywa się ona stopniowo, także nie można zacząć pływać od dystansu jednego kilometra. Zaczynamy od krótkich dystansów, adaptujemy się i robimy regularne treningi - tłumaczyła pływaczka startująca w mistrzostwach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości