Sport i fitness

Biegając wspiera kobiety chorujące na raka. "Chcę pomóc Polkom, które mają ograniczone pole do profilaktyki"

Sport i fitness

Marzena Michalec w ramach Fundacji "Kobieta w Biegu" od 6 lat organizuje największy polski cykl biegów "Pier(w)si w biegu", który promuje aktywność i profilaktykę raka piersi. O swojej inicjatywie opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.

Choroba kobiety w biegu

Marzena Michalec od zawsze kochała biegać. Już gdy była nastolatką oddawała się swojej pasji w pobliskim parku, co wywoływało zdziwienie na twarzach spotykanych ludzi. Potem zaczęła startować w zawodach. W końcu kiedy sama zaczęła organizować biegi, zachorowała.

- To było około 5 lat temu i faktycznie ja już zaczęłam organizować imprezy biegowe dla kobiet - to był taki początek - i pojawiła się choroba, guz piersi, który tak naprawdę był dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Nie miałam zielonego pojęcia, że mnie, mimo młodego wieku, może coś takiego spotkać. Stąd stwierdziłam, że jeżeli już coś organizuję i mogę dotrzeć do jakiejś większej grupy kobiet, to po prostu zrobię to. I w ten sposób narodził się Bieg Kobiet - opowiadała w Dzień Dobry TVN Marzena Michalec.

Z tego powodu od 2015 roku organizuje Bieg Kobiet Zawsze Pier(w)si. Stoi za tłumami kobiet w różowych i niebieskich koszulkach, które regularnie pojawiają się na ulicach polskich miast. To jedyna sportowa inicjatywa, która wspiera kobiety chorujące na raka.

- Bieganie uprawiam przede wszystkim dla przyjemności, ale też urodziło się z tego coś naprawdę dużego. Mówiąc krótko, zachęcam kobiety do aktywności, ale także do badania własnych piersi - dodała założycielka fundacji "Kobieta w biegu".

Pomaganie Polkom z nowotworem piersi

Jej imprezy zawojowały cały kraj. Z 90 osób na starcie zrobiło się ich ponad 10 tys. Dziś nad całym projektem w ramach fundacji "Kobieta w biegu" pracuje 5 osób przez 356 dni w roku oraz cały sztab ludzi w dniu każdej imprezy. Wspólnie biegają, pomagają, ale także wspierają się nawzajem.

- Przede wszystkim pomagamy też paniom w potrzebie. Nasze wpisowe jest cegiełką wsparcia. Staramy się też właśnie w ten sposób pomagać dziewczynom, które mają nierefundowane operacje czy różnego rodzaju badania. (...) Ja właśnie dzięki naszemu bieganiu, chcę pomóc kobietom, Polkom, które niestety mają dosyć ograniczone pole w Polsce do profilaktyki raka piersi, a trzeba zaznaczyć, że jest to choroba nr 1 pośród nowotworów kobiecych. Więc nasze bieganie to nie tylko aktywność, to nie tylko coś pięknego, coś emocjonującego, ale przede wszystkim wsparcie zdrowotne, które wiem, że pomaga - dodała Marzena Michalec w naszym programie.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości