Nadpotliwość to nie tylko wstydliwa dolegliwość, ale także objaw choroby. "Może świadczyć o nowotworach"

Dzień Dobry TVN

Nadpotliwość to znacznie więcej niż tylko krępująca przypadłość. Dolegliwość może być jednym z objawów poważnych problemów ze zdrowiem. Jak odróżnić "zwykłe pocenie się" od nadpotliwości i gdzie poszukać pomocy? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z dermatologiem, Łukaszem Preibiszem.

Nadpotliwość - skąd się bierze?

Pocenie się to naturalna reakcja organizmu np. na wysoką temperaturę lub stres. - Jeżeli dzieje się tak, że gdy siedzimy zrelaksowani i myślimy o przyjemnych rzeczach, a nasze ręce, nogi czy stopy się pocą, to warto zastanowić się co może być tego przyczyną - mówił w Dzień Dobry TVN dr Łukasz Preibisz, dermatolog.

Nadpotliwość bardzo często jest sygnałem, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego. - Zdarza się, że świadczy o gruźlicy, cukrzycy, chorobach tarczycy, nowotworach, czy zatruciach. Może się także pojawić u osoby, która właśnie przechodzi zawał - dodał specjalista.

Nadpotliwość - jak ją leczyć?

Dopiero po wykluczeniu innych schorzeń można wprowadzić leczenie, które powstrzyma nadmierne wydzielanie potu. - Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest podanie toksyny botulinowej. To świetny zabieg. Ostrzyknięcie np. dłoni toksyną botulinową rozwiązuje problem nadpotliwości na kilka dobrych miesięcy - mówił specjalista.

W ocenie dermatologa dużym problemem jest nadpotliwość stóp oraz krocza. - Jeśli zimą mamy cały czas mokre skarpetki lub bieliznę, dużo łatwiej łapiemy infekcje i możemy się poważnie rozchorować - dodał.

Z nadpotliwością można również walczyć poprzez zniszczenie gruczołów potowych. - W tym celu wykonuje się np. liposukcję. Taki zabieg sprawdzi się u osób, które zmagają się nadpotliwością pach - mówił. Specjalista podkreślił, że metoda leczenia powinna być dobrana indywidualnie do każdego pacjenta. Czy nadpotliwość może ustąpić z wiekiem? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości