Jazda rowerem zimą - jak się do niej przygotować? Sprawdź porady eksperta

Jazda rowerem zimą - jak się do niej przygotować? Sprawdź porady eksperta
Jazda rowerem zimą - jak się do niej przygotować? Sprawdź porady eksperta
Źródło: fot. Getty Images/freemixer
10 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą. Sprawdź, jak się do niego przygotować. Zima to najmniej sprzyjająca pora roku do jazdy na rowerze. Ze względu na trudne warunki panujące na zewnątrz taka podróż może wydawać się zniechęcająca. Jednak dla najbardziej wytrwałych wszystko jest możliwe. Jak bezpiecznie i efektywnie jeździć na rowerze w okresie zimowym? Kilku rad udzielił nam Marcin Jasiński, ekspert kolarstwa szosowego.

Sport to zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą

Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą w 2023 roku przypada 10 lutego. Jest to międzynarodowa impreza, która odbywa się w drugi piątek lutego w miastach na całym świecie. Chętne osoby mogą zapisywać się do wyzwania na stronie winterbiketoworkday.org. Tegoroczna edycja zachęca do wsparcia Ukrainy i przekazania rowerów dla kraju zaatakowanego przez Rosję. Więcej o tej kampanii można przeczytać na stronie u-cycle.org.ua. 

Rower zimą - czy warto jeździć?

Aleksandra Fenikowska, dziendobry.tvn.pl: Niska temperatura, śnieg, śliska nawierzchnia oraz krótsze dni - takie warunki nie nastrajają do jazdy na rowerze. Czy mimo to warto robić to zimą?

Marcin Jasiński, ekspert kolarstwa szosowego: - Oczywiście, pamiętając jednak, że zimą szczególnie należy zadbać, by się odpowiednio ubrać i przystosować nasz jednoślad do warunków pogodowych. Przede wszystkim jeżdżąc na rowerze zimą hartujemy swój organizm. Jazda w takich warunkach często wiąże się z koniecznością angażowania większej liczby mięśni, co może przełożyć się na intensywniejszy proces spalania tkanki tłuszczowej. Oznacza to nie tylko łatwiejsze zachowanie optymalnej sylwetki, ale także lepsze przygotowanie do jazdy w cieplejszych porach roku, bo nasza ogólna wytrzymałość rośnie. Pamiętajmy, aby nie jeździć w dni, kiedy mrozy są wyjątkowo ostre lub gdy spada widoczność na drodze. Zawsze warto kierować się rozsądkiem, dlatego zwracajmy uwagę na warunki atmosferyczne, jakie mamy za oknem.

Korzyści zdrowotne z jazdy na rowerze zimą

Co dobrego przyniesie nam rower zimą?

- Wielu amatorów dwóch kółek traktuje okres zimowy jako sezon bez roweru i przez to ogranicza swoją aktywność fizyczną. Skutkuje to często wzrostem masy ciała i spadkiem wydolności organizmu. Tymczasem jazda na rowerze może być z powodzeniem kontynuowana zimą. Możemy w tym czasie poprawić swoją ogólną koordynację ruchową oraz technikę jazdy w trudnych warunkach.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zimowej jazdy na rowerze?

- Większość osób, które czerpią przyjemność z jazdy na rowerze latem, może uprawiać kolarstwo również zimą. W praktyce nie ma wielu istotnych przeciwwskazań zdrowotnych do tego rodzaju rekreacji. By jazda zimą nie przyniosła jednak żadnego negatywnego wpływu na nasze zdrowie, warto zwrócić uwagę na stopniową adaptację organizmu do coraz niższych temperatur. Systematyczna jazda na rowerze jesienią, a później zimą zdecydowanie ułatwi przystosowanie się do trudnych - dla wielu kolarzy - warunków atmosferycznych. Deszcz, śnieg i oblodzenie zwiększają ryzyko upadku i kontuzji. Dodatkowo wychłodzenie organizmu może doprowadzić do przeziębienia.

Czy jest temperatura, w której nie należy jeździć rowerem?

- Jazda na rowerze zimą jest wymagająca, ale również dla wielu osób to ciekawe urozmaicenie aktywności fizycznej. Jest jednak granica, której dla naszego zdrowia nie powinniśmy przekraczać. Jeśli termometr wskazuje pomiędzy -10°C a -20°C, zachowaj szczególną ostrożność. Ubierz się tak, aby zapewnić sobie optymalną izolację termiczną. Przygotuj się odpowiednio do jazdy w takich trudnych warunkach: zjedz kaloryczny posiłek, zabierz ze sobą ciepły napój w termosie lub bidonie termoizolacyjnym. Pamiętaj zabrać ze sobą telefon, aby w razie problemów móc szybko wezwać pomoc.

Natomiast, gdy temperatura spada poniżej -20°C zdecydowanie zostań w domu. Jazda w takich ekstremalnych warunkach może skończyć się dużymi problemami górnych dróg oddechowych, szczególnie, gdy oddychamy przez usta. Kolejnym problemem są odmrożenia. Narażone są wówczas najbardziej wrażliwe części ciała, czyli palce rąk oraz stóp, uszy, nos, policzki i usta.

Zimowa jazda na rowerze może być prawdziwą przyjemnością, kiedy się do niej odpowiednio i dobrze przygotujemy. Dobra kondycja fizyczna, sprawny rower i odpowiednie ubranie to podstawa zimowej aktywności na rowerze. Nie zapomnij też o pozytywnym nastawieniu, które w wielu przypadkach jest najważniejszym elementem jazdy zimą. Osoby, które jednak nie chcą rezygnować z regularnych treningów, mogą wybrać jazdę na trenażerze rowerowym, spinning-u lub inne rodzaje aktywności zastępujące zimowy trening na rowerze.

Jak odpowiednio przygotować się na jazdę rowerem zimą?

Aby uprawiać rowerową aktywność przez cały rok, należy zadbać o kilka kwestii.

1. Odpowiedni ubiór

Przysłowie głosi: „Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania” . Podstawą jest odpowiednie zabezpieczenie dłoni i stóp przed wychłodzeniem, bo są to najbardziej podatne na mróz części ciała. Zaopatrz się w dobrej jakości zimową bieliznę termoaktywną, która zarówno będzie Cię ogrzewać, jak i odprowadzi wilgoć z ciała. Nieprzemakalna i ocieplana zimowa kurtka rowerowa również może się przydać. Warto założyć również specjalne ciepłe spodnie kolarskie. Wybieraj ubrania z materiałów oddychających, jeśli warstwa bazowa nie będzie miała właściwości szybkoschnących i oddychających, wówczas doprowadzimy do przemoczenia i przemarznięcia. Podczas jazdy na rowerze zimą lepiej unikać ubrań z materiałów takich jak np. bawełna, ponieważ wolno schną i tym sposobem można wyziębić swój organizm. Trzeba jednak pamiętać, że ubranie się zbyt ciepło nie przyniesie oczekiwanych efektów. Na początku jazdy będzie nam przyjemnie, ale kiedy zaczniemy pedałować, to szybko się spocimy, a w efekcie przemoczymy i finalnie zmarzniemy. To idealna droga do przeziębienia.

2. Przygotuj rower

Nie ma co ukrywać, że w miesiącach zimowych jednoślad ma trudne warunki do pokonania. Dlatego jako rower zimowy najlepiej sprawdzi się starszy sprzęt, którego szybsze zużycie lub awaria nie będzie nas tak dotykało finansowo. Dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie serwisu przed sezonem zimowym. Warto zwrócić uwagę na układ hamulcowy, który jest bardzo istotny zwłaszcza w tym okresie. Regularnie warto dbać o czystość i odpowiednie nasmarowanie łańcucha. Za obowiązkowy element zimowego przygotowania trzeba zaliczyć pełne błotniki oraz opony. Opony na zimę - odpowiednie ogumienie to kluczowy element zimowego roweru. Im szersze, tym będą się lepiej spisywały. Źle dobrane przekładają się nie tylko na znacznie obniżony komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Kolejnym elementem wyposażenia zimowego roweru są błotniki. Chronią nas i nasz ubiór przed śniegiem i błotem. Błotniki rowerowe możemy podzielić na dwa główne typy: pełne i tymczasowe. Pierwsze montuje się do ramy i widelca -to bardzo wygodne rozwiązanie. Dla rowerów typu MTB alternatywą będą przykręcane błotniki z tworzywa.

3. Zadbaj o dietę

Jazda w niskich temperaturach wymaga od organizmu więcej energii, bo ciało potrzebuje jej więcej do utrzymania swojej temperatury. Pamiętamy, aby dostarczyć nieco więcej kalorii w dziennej diecie. Jeśli wybieracie się na dłuższy trening, to warto zabrać ze sobą termos z ciepłym napojem. W czasie jesienno-zimowych temperatur najlepszy wybór stanowi napój izotoniczny, który można w łatwy sposób samodzielnie przygotować w domu. Picie napojów izotonicznych pozwala wyregulować poziom składników mineralnych. Na szlak można również zabrać ciepłą herbatę w termicznym kubku lub termosie. Istnieją też modele, które łączą konstrukcję bidonu i termosu, które utrzymują temperaturę napoju przez kilka godzin.

4. Widoczność oraz bezpieczeństwo na drodze

Warto wyposażyć się w odzież z odblaskowymi nadrukami, w rzucających się w oczy kolorach, a do tego zaopatrzyć rower w dobre oświetlenie. Ponadto kamizelka odblaskowa oraz opaski odblaskowe przyczepione do rąk lub nóg powinny zwiększyć naszą widoczność na drodze. Zimą widoczność jest ograniczona, dlatego warto zaznaczać swoją obecność na trasie bardziej intensywnie niż w sezonie letnim. Dlatego komplet oświetlenia jest niezbędny. Nie zapominajmy oczywiście (nie tylko w sezonie jesienno-zimowym) o kasku. Bez niego nigdy nie powinniśmy wsiadać na rower.

5. Dostosuj prędkość do warunków i ćwicz technikę jazdy

Zimą więcej uwagi przywiązuj do dobrej techniki jazdy. Przy jeździe po drogach publicznych oraz ścieżkach rowerowych zachowaj szczególną ostrożność. Dostosuj prędkość do warunków i jedź tak, abyś czuł się bardzo pewnie. Technika jazdy na rowerze zimą wymaga dużo większej ostrożności i czujności. Trzeba wziąć pod uwagę, że przyczepność na drodze będzie gorsza, a to wymaga łagodniejszego hamowania oraz większej wprawy pokonywania zakrętów oraz utrzymywania równowagi. Jazda rowerem po śniegu wymaga zachowania maksymalnej ostrożności. Na leśnej ścieżce możemy spotkać śliskie korzenie i kamienie, a nawet błoto wymieszane ze śniegiem. Za to na asfalcie mamy dobrze ukryte i zamarznięte kałuże. Na rowerze po śniegu jeździmy wolniej i ograniczamy używanie przedniego hamulca. Warto sprawdzić, czy nawierzchnia jest śliska, hamując testowo przy niższej prędkości. Można nawet sprawdzić warunki na drodze naszymi butami. Kiedy pokonujemy zakręty na śniegu, powinniśmy przyjąć właściwą pozycję na rowerze. Nie powinniśmy pod żadnym pozorem skracać zakrętów, gdyż łatwo się wówczas przewrócić. Podstawowa zasada jazdy po śniegu to: „wszystko robimy zdecydowanie wolniej”.

Kolejnym wyzwaniem zimą na rowerze to jazda po lodzie. Tak naprawdę możemy wpaść w poślizg w każdej chwili. Jeśli chcemy hamować w takich warunkach, powinniśmy używać wyłącznie tylnego hamulca – poza oponami to najważniejszy element wyposażenia. Podstawa rada to zmniejszenie prędkości podczas poruszania się na takiej nawierzchni. Chyba najmniej lubiana przez kolarzy pogoda to deszcz. Tak jak w powyższych sytuacjach, najlepiej używać tylko tylnego hamulca. Najbardziej zdradliwe są mokre korzenie, kamienie, liście. Należy także uważać na błoto. Staramy się wtedy hamować pulsacyjnie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Fenikowska

Źródło zdjęcia głównego: fot. Getty Images/freemixer

podziel się:

Pozostałe wiadomości