Sport i fitness

Jaką historię ma maraton? Jak do niego trenować?

Sport i fitness

Autor:
Adrian
Adamczyk
bieganie

Maraton historycznie został zapoczątkowany przez bitwę pod Maratonem w 490 r. p.n.e., a dokładniej przez dystans, jaki pokonał posłaniec grecki Fejdippides między Maratonem a Atenami, by obwieścić zwycięstwo. Współcześnie wyróżniamy wiele rodzajów maratonów – klasyczny maraton na 42 km ("królewski"), a także ultramaraton powyżej 42 km lub minimaratony, np. na 10 km lub na podobny, krótszy względem oryginalnego maratonu, dystans.

Udział w maratonie w pewnym sensie nobilituje – ukończenie go wymaga bowiem niezwykłej kondycji. Przed pierwszym maratonem konieczne będzie wcześniejsze opracowanie dobrego planu. Maraton sprawdzi nie tylko wytrzymałość fizyczną, siłę mięśni i płuc, ale zdaniem wielu entuzjastów biegów długodystansowych, pozwoli na kształtowanie się naszego charakteru – charakteru, który potrafi godzić się z porażką, ale zawsze walczy do końca! Jak trenować i jak przygotować się do maratonu?

Maraton – historia najsłynniejszych biegów świata

Historia maratonu została zapoczątkowana przez wydarzenie, które towarzyszyło bitwie pod Maratonem w 490 r. p.n.e. Istnieją dwie główne wersje mówiące o początkach maratonu. Pierwsza postuluje, że maraton powstał dzięki biegowi wojsk greckich, które dowiedziawszy się o wejściu Persów na statki i płynięciu w stronę nieuzbrojonych Aten, postanowiły dogonić wrogie okręty i związać je w bitwie. Druga wersja zdaje się bardziej podkreślać rolę jednostki – maraton zawdzięczamy Fejdippidesowi, posłańcowi armii greckiej, który miał obwieścić zwycięstwo nad Persami mieszkańcom Aten . W tym celu pokonał 38 km między terenem leżącym nieopodal Maratonu a Atenami. Gdy Fejdippides przybył ostatecznie do miasta, podobno padł z wycieńczenia. Zdążył jednak poinformować o tak ogromnym i ważnym zwycięstwie. Bez względu na to, która geneza i historia maratonu jest prawdziwa, jedna i druga związana jest z ideą walki do samego końca – walki z własnymi możliwościami fizycznymi. Na podkreślenie ważności powyższej historii pierwszy maraton odbył się w 1896 roku na linii Maraton–Ateny. Dystans wynosił 40 km – organizatorzy pragnęli zaokrąglić tę liczbę.

Odległość między Maratonem a Atenami, jak powiedzieliśmy, wynosiła 38 km, a pierwszy maraton miał 40 km długości. Dlaczego w takim razie dłuższy jest współczesny maraton – który wynosi 42 km? Długość (w km) maratonu, jaki znany nam jest obecnie, wynika z faktu, że na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 1908 roku na życzenie Królowej Brytyjskiej przesunięto linię mety, ponieważ – jak głosi plotka – rodzina królewska pragnęła zasiadać bliżej niej. Ostatecznie współczesny maraton ma 42,195 km .

Zobacz wideo:

Henryk Wielki - biega po złamaniu kręgosłupa
Henryk Wielki - biega po złamaniu kręgosłupa Źródło: Dzień Dobry TVN

Rodzaje maratonów na świecie

Dzięki promocji zdrowego stylu życia maratony stają coraz popularniejsze, a w ich zmaganiach biorą udział nie tylko sportowcy, lecz zwykli ludzie, którzy pragną sprawdzić się w tym niezwykłym wydarzeniu . Na przestrzeni ostatnich dekad powstało wiele rodzajów maratonów. Jednym z przykładów jest ekstremalny ultramaraton , czyli maraton, którego trasa jest dłuższa od oryginalnej trasy maratonu – 42 km. W poczet ultramaratonów zaliczamy zarówno biegi na 50 km, jak i niezwykle trudne biegi na 100 km.

Innym rodzajem biegów są minimaratony . Wśród nich wyróżniamy maratony zarówno na 10 km, jak i nawet na 5 km . Minimaratony są stosunkowo łatwe do zorganizowania pod względem logistycznym i oferują możliwość udziału w nich nawet osobom, które na co dzień nie należą do najbardziej wysportowanych. Powstawanie kolejnych minimaratonów z pewnością bardzo pozytywnie wpływa na kulturę fizyczną na świecie i pozwala mierzyć się z własnymi ograniczeniami nawet osobom niezwiązanym bezpośrednio ze sportem.

Warto również wiedzieć, że w 2006 roku powstała organizacja World Marathon Majors (wolne tłum.: "Największe światowe maratony"), która zrzesza sześć najbardziej znanych i organizowanych na największą skalę maratonów świata. Są to maratony organizowane co roku w Tokio, Londynie, Berlinie, Nowym Jorku, Bostonie i Chicago.

Odpowiedni plan to podstawa – w jaki sposób zaplanować maraton?

W jaki sposób możemy przygotować się do maratonu? Bez względu na to, czy jesteśmy całkowicie początkujący, czy też posiadamy doświadczenie w bieganiu, ćwiczenia i planowanie maratonu powinno być konsekwentne . Przygotowując się do startu w maratonie, za wyjątkiem złej kondycji zdrowotnej, nie może być żadnych usprawiedliwień. W zależności od tego, czy pragniemy startować w maratonie 10 km czy np. 20 km, dostosujmy nasze treningi i rozłóżmy je w czasie tak, aby z czasem pokonywać na jednym treningu coraz dłuższą odległość. W ten sposób zwiększymy naszą wytrzymałość, a jednocześnie będziemy w stanie sami przewidzieć, ile jesteśmy w stanie z siebie dać na prawdziwym maratonie.

Ćwiczenia do maratonu powinny obejmować wiele aspektów – wytrzymałościowe, szybkościowe i techniczne. Ważna jest praktyka rozbiegu, podbiegu i tempa startowego. Z tego powodu, przygotowując się do dłuższego maratonu, warto skorzystać z usług trenera personalnego (najlepiej takiego, który sam posiada doświadczenie w biegach długodystansowych), który dopasuje zestawy ćwiczeń do naszych indywidualnych zdolności.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images

Pozostałe wiadomości